Naga MarketsFibonacci, harmonic trading, ComparicTrading w oparciu o formacje harmoniczne polega w znacznej mierze na odpowiednim mierzeniu zniesień Fibonacciego w stosunku do poszczególnych ruchów ceny.


Opis wszystkich formacji można znaleźć w artykule: Trading harmoniczny – najskuteczniejsze formacje systemu. Formacje harmoniczne, są formacjami kontynuacji trendu. Z tego względu ważne jest, żeby ruch jakiego się po niej spodziewamy był zgodny z wcześniejszym trendem. Najbardziej skuteczna jest formacja, której punkt D wypada na istotnym wsparciu/oporze.

W poprzednich artykułach wskazywałem formacje, które dzisiaj dokładniej przypomnę oraz przedstawię jak obecnie się rozwijają. Na parze GBPJPY wskazywałem na zaledwie potencjalną formację harmoniczną BAT, co w życiu mogło zostać zweryfikowane na różne sposoby. Jak się okazało reakcja była wręcz książkowa o czym więcej poniżej.

Drugą formacją była korekta prosta ABCD, w której zachodzi równość odcinków AB = CD. Formacja ta ukształtowała się na parze USDCAD i podobnie jak w przypadku GBPJPY śledziłem tę formację jeszcze przed jej pełnym uformowaniem (co przeczytać można w akapitach: „w oczekiwaniu na test punktu D formacji ABCD” oraz „ukształtowana formacja ABCD wywołała spadki”).

GBPJPY – prawdopodobny powtórny test punktu D

Rejon, który wskazałem w poprzedniej analizie tzn. wsparcie 139.80 połączone ze zniesieniem 88,6% odcinka XA wywołało w miniony piątek oczekiwaną reakcję popytu. Tym samym na wykresie uformował się już w pełni – wzrostowy BAT pattern. Formacja ta charakteryzuje się punktem B na zniesieniu 38,2% odcinka XA. Punktem C pomiędzy AB oraz punktem D na zniesieniu 88,6% odcinka XA.

Ruch wzrostowy jaki pojawił się w piątek kontynuowany był we wtorek jednak jeszcze przed południem cena została zepchnięta do najniższego od piątku poziomu. Obecnie mogą pojawić się dwa scenariusze. Pierwszy scenariusz to start dynamicznych wzrostów z celem jakim będzie rejon punktu B formacji.

Drugi scenariusz, wygląda na tą chwilę wyjątkowo prawdopodobnie, a jest nim ponowny test punktu D. Taki powtórny test punktu D zdarza się dosyć często w przypadku formacji harmonicznych jednak nie zdarza się za każdym razem. Podczas ponownego testu punkt D cena może zejść trochę niżej niż podczas pierwszego testu i tam należy wypatrywać potwierdzeń np. z Price Action do otwarcia pozycji długiej.

GBPJPY H4
Wykres GBPJPY dla H4

USDCAD – odcinek BC czyli najlepszy rejon na realizację części zysków

Spadki na USDCAD trwają już od tygodnia. Cena przekroczyła już rejon odcinka BC i na razie nic nie wskazuje na to, żeby miał to być koniec spadków. Jednak po teście wspomnianego rejonu często w formacjach harmonicznych pojawiają się ruchy powrotne co może być dosyć stresujące dla inwestora. Zatem na obecnym etapie warto byłoby zamknąć część pozycji zabezpieczając swój zysk.

Perspektywa spadków na USDCAD jest jednak większa i nawet lipcowe minima na poziomie 1.2420 nie muszą zatrzymać obecnego ruchu spadkowego. Wystarczy spojrzeć na wykres dla interwału H4, żeby zobaczyć jak mocny był wcześniejszy trend spadkowy.

Najlepiej rozegrać tę formację zgodnie z zasadami czyli część pozycji zamknąć w rejonie BC, a drugiej części pozwolić dalej spadać z obniżonym poziomem Stop Loss. W najgorszym przypadku zysk zrealizowany w tym momencie będzie jedynym, a w najlepszym spadki mogą być duże głębsze niż obecnie.

USDCAD H4
Wykres USDCAD dla H4


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here