Naga MarketsMimo, że lira turecka nie należy do grona najpopularniejszych walut na świecie, w ostatnich czasach przyciąga uwagę wielu inwestorów i spekulantów. Dzieje się tak dlatego, że (szczególnie w ostatnich dniach) jej kurs drastycznie spada.

EURTRY

Lira turecka z dnia na dzień dynamicznie traci na wartości. Na skutek bardzo dynamicznych wzrostów rynek w ubiegłym tygodniu pokonał opór w okolicy poziomu 3.7950 ustanawiając tym samym nowe historyczna maksima. Mimo, że dziś mamy dopiero 11 dzień stycznia, para walutowa EURTRY od początku roku zyskała już 10,60% a wzrosty tylko w tym tygodniu osiągnęły 6,93%. Pytanie pozostaje jak długo taka dynamika wzrostów będzie utrzymywana i czy ewentualna reakcja podażowa będzie równie silna.

EURTRY Daily
EURTRY Daily

USDTRY

W przypadku tej pary walutowej zmienność jest jeszcze większa i tylko w tym roku kurs USDTRY wzrósł o 10,97% co jest połową ubiegłorocznej zmienności, która w 2016r. wyniosła 20,91%. W stosunku tygodniowym również wzrosty są jeszcze większe i mimo, że dziś dopiero środa, od początku tygodnia osiągnęły one 7,38%. Warto również zaznaczyć, że każdego dnia ich dynamika wzrasta i tylko w tym tygodniu wynosiła kolejno 1,88%, 2,04% i 3,30%.

USDTRY H4
USDTRY H4

Z przygotowanej przez agencję Moody’s i opublikowanej w poniedziałek noty ratingowej dla Turcji wyczytać mogliśmy, że lira turecka będąc tuż za argentyńskim peso plasowała się na drugiej pozycji wśród walut państw rozwijających się. Zarówno rating agencji Moody’s na poziomie Ba1 jak również ten przygotowany przez agencję S&P na poziomie BB nie rokują wzrostu gospodarczego ani tym bardziej zmiany długotrwałego trendu wzrostowego na parach z TRY.

Ostatnia nadzieja w TCMB

24 stycznia br. planowane jest posiedzenie Banku Centralnego Turcji (TCMB) w sprawie polityki monetarnej. Sytuacje mogłaby poprawić podwyżka stóp procentowych. Mówi się, że stopy mogłyby wzrosnąć nawet o 200 punków bazowych (dla porównania – banki centralne krajów rozwiniętych stosują zazwyczaj zmiany o 25 punktów bazowych) jednakże są to jedynie spekulacje i osądy inwestorów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPopołudniowy przegląd rynkowy – NBP nie podniesie stóp w 2017 roku
Następny artykułMarcin Nowogórski poprowadzi wykład w Gdańsku – spotkaj się z nim 14 stycznia
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here