Rynek, który śledziłeś właśnie się załamał i osiągnął nowy niski poziom. Wygląda to na znaczący spadek, ale nadal nie ma pewności, że jest to dno, którego szukasz. Jak wiadomo, jedną z najbardziej ryzykownych rzeczy do zrobienia jest przewidywanie dołków i szczytów. Jednak zajmowanie pozycji w pobliżu dna (wchodzenie w long) lub szczytu (wchodzenie w short) jest jedynym sposobem, aby nie przegapić znacznej części odwrócenia trendu. W tym przypadku, myśląc, że to może być dno, co możesz zrobić? W tym artykule przedstawiamy tzw. Bottom Fishing czyli łowienie dołków.
SPIS TREŚCI:
Nie ma nic złego w łowieniu dołków – o ile sam nie zostaniesz złowiony
“Łowienie dołków” to ładna metafora. Innym określeniem opisującym to zjawisko może być również “catching a falling knife” czyli “łapanie spadającego noża”. Z reguły nie chcesz tego robić, chyba że jesteś inwestorem długoterminowym, który nie ma nic przeciwko temu, by zostać skaleczonym tu i ówdzie w ramach uśredniania swoich kosztów.
Ale jako trader, chcesz, aby Twoje wejścia były precyzyjne. I o to właśnie chodzi w “bottom fishing”. Jest to solidna metoda na złapanie rynku, kiedy wydaje się, że osiąga on dołek/dno.
Metoda łowienia dołków
Metoda łowienia dołków jest ukierunkowana na długą (long) stronę transakcji. Działa ona najlepiej, gdy długoterminowy trend jest wzrostowy, co oznacza, że może ona działać wyjątkowo dobrze po cofnięciach lub większych korektach.
Uwaga na temat stop lossów podczas łowienia dołków
Kiedy łowisz dołki, powinieneś szukać pewnego rodzaju podwójnego dna.
– Jeśli ustawisz swojego stop lossa poniżej pierwszego dna, prawdopodobnie poniesiesz większą stratę (więc rekompensujesz to sobie mniejszym rozmiarem pozycji w zależności od Twojego % ryzyka). Ale Twoja stopa zwrotu może być również większa.
– Jeśli umieścisz swojego stop lossa poniżej drugiego dna (wyższy poziom), prawdopodobieństwo, że zostaniesz zatrzymany może być większe, a Twoje wyniki mogą nie być tak zyskowne jak przy głębszym stop lossie.
Sygnały łowienia dołków
Sygnałem do łowienia dołków jest sytuacja, w której niski poziom na rynku spadkowym nie jest w stanie przełamać poprzedniego niższego poziomu. Drugi “test” dołka nie jest w stanie dopasować się do poziomu pierwszego. W praktyce na wykresie powstaje wtedy litera “W”, w której drugi dołek jest wyżej niż pierwszy. Oznacza to, że sprzedający zaczynają się wycofywać, a kupujący mogą wchodzić na rynek, co może odwrócić trend.
Powyższy przykład przedstawiony na wykresie będzie wyglądał następująco:
To był tylko model. Weźmy teraz przykład z prawdziwego rynku. Zauważ jak w rzeczywistości może on różnić się od naszego modelu. Ten przykład na notowaniach GBP/JPY trwał kilka dni pomiędzy dołkami.
W przypadku AUD/CAD, drugi dołek też nie był zbyt wyraźny i mieścił się pomiędzy kategoriami dna w kształcie V i W. Jednakże, drugi dołek dał wystarczająco dużo miejsca, aby przystąpić do bottom fishing.
CNY/USD nie jest bardzo płynną parą walutową. Jeśli jednak śledziłeś napięcia handlowe na linii USA-Chiny, dane fundamentalne obu gospodarek i sytuacja polityczna mogły dać Ci wystarczającą pewność, by móc handlować tą formacją.
Teraz, kiedy już wiesz czego szukać, kolejną rzeczą, którą prawdopodobnie chcesz wiedzieć jest to, jak wykorzystać tą formację w praktyce.
Ustalanie momentu wejścia podczas łowienia dołków
Krok 1: Znajdź “brzydkie” podwójne dno
Właśnie omówiliśmy kilka z nich. Wróćmy do naszego pierwszego przykładu.
Wystarczająco brzydki? Widzimy jedno dno, po którym następuje drugie. Na rynku rzeczywistym, dna mogą być bliższe lub dalsze od siebie. Nie ma to znaczenia, tak długo jak można zidentyfikować oba z nich. Kolejna część jest kluczowa w odniesieniu do tej formacji technicznej.
Krok 2: Drugi dołek jest położony wyżej niż pierwszy
Dla dobra naszego rozegrania, szukamy drugiego dołka, który jest od 5% do około 20% wyższy niż pierwszy. Chociaż najlepsze wyniki testów pochodzą z tego zakresu, w niektórych przypadkach, drugi może być nawet większy niż 20%. Musisz to określić za pomocą własnego osądu – czy potencjalna nagroda jest warta Twojego ryzyka.
To czego szukamy w tym drugim dołku to wskazanie, że presja sprzedających jest niwelowana (lub obezwładniana) przez presję kupujących.
Krok 3: Oblicz wysokość wykresu i określ swój cel cenowy
– Pierwszy dołek [A] jest dnem formacji
– Wzrost po pierwszym dołku [C], jest szczytem formacji.
– Drugi dołek [B] wskazuje, że presja kupna jest większa niż presja sprzedaży; służy on również jako alternatywny stop loss
Teraz oblicz wysokość pomiędzy A i C. Musisz zdecydować o wielokrotności tej wysokości (75%, 100% lub więcej) w oparciu o czynniki techniczne lub fundamentalne, które widzisz przed sobą (opór, warunki fundamentalne, itp.), aby zdecydować, której wielokrotności chcesz użyć. Innymi słowy, musisz użyć swojej intuicji i doświadczenia, aby określić swój cel.
Dodaj preferowaną wielokrotność do C, aby otrzymać swój cel cenowy dla zakończenia tej formacji świecowej.
Krok 4: Złóż zlecenie, ustal poziomy take-profit i stop-loss
Wejście w transakcję powinno nastąpić, gdy cena zamknie się powyżej [C].
Po wejściu w pozycję, złóż zlecenie sprzedaży po cenie docelowej.
Umieść zlecenie stop loss na dole swojej formacji [A].
Alternatywnie, możesz umieścić stop loss w pobliżu [B], ale pamiętaj, że możesz być w tym przypadku zatrzymywany częściej niż gdybyś umieścił stop lossa przy [A].
Krok 5: Zamknij pozycję
Ostatnia część jest dość prosta. Pozwól, by twoja transakcja zakończyła się zyskiem lub stratą. Miejmy nadzieję, że przydzieliłeś odpowiedni procent ryzyka do swojej pozycji. Jeśli Twój cel wynosi 100% lub więcej wysokości formacji, wtedy możesz rozważyć podniesienie stop lossa do [B], lub blisko progu rentowności, aby ograniczyć swoje straty. W tym momencie, jesteś zdany na siebie, ale przynajmniej masz kilka opcji zarządzania swoją transakcją.
Spójrzmy na tę transakcję z punktu widzenia rzeczywistego scenariusza rynkowego, wykorzystując niektóre z naszych powyższych przykładów.
Przykład – Transakcja na wykresie GBP/JPY
Wysokość formacji między [A] i [C] wynosi 9.10 (lub 910 pipsów). Należy dodać ją do szczytu formacji na [C], czyli 135,74. W tym przypadku nasz cel znajduje się przy 144,85.
Wchodzisz w długą pozycję po zamknięciu świecy przełamania na poziomie 137,11. Ponieważ Twój cel wynosi 100% wysokości formacji, zamykasz pozycję po przekroczeniu 144,85. Twój zysk wynosi 7,74 – 774 pipsy.
Przykład – Transakcja na wykresie AUD/CAD
Podobnie jak w powyższym przykładzie, wchodzisz w transakcję po zamknięciu świecy przełamania na poziomie 0,8718. Wychodzisz po osiągnięciu 100% w tej formacji na poziomie 0,9315 – zysk wynosi 597 pipsów.
Przykład – Transakcja na wykresie CNY/USD
Teraz już pewnie rozumiesz o co chodzi.
Dolna linia
Łowienie dołków jest zasadniczo próbą wyczucia czasu na rynku. I jedyna rzecz, która jest pewna, to fakt, że większość traderów i inwestorów nie odnosi sukcesów w określaniu czasu na rynku. Najważniejszą rzeczą dla Ciebie nie powinien być stosunek wygranych do przegranych, lecz stosunek wielkości Twoich zyskownych zamknięć pozycji do stratnych pozycji.
Innymi słowy, jedna dobra transakcja jest w stanie zrekompensować trzy słabsze. I chociaż istnieje wiele sposobów na łowienie dołków, przedstawiona w tym artykule technika jest rozsądnym sposobem na utrzymanie obiektywnych, mierzalnych i wystarczająco elastycznych ustawień, które mogą przynieść nam zyski.
Więcej od Tradeciety:
- Jak wykonać analizę wielowymiarową?
- Trading to hazard tak jak całe nasze życie
- Analiza techniczna działa? Tak, tylko być może używasz jej w zły sposób
Artykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.