Naga MarketsBrytyjskie przedsiębiorstwo z branży technologii finansowej (FinTech), Trading 212, jako pierwszy podmiot na terenie UK zdecydowało się wprowadzić dostęp do platformy umożliwiający bezprowizyjny handel na akcjach prywatnych spółek. Dla inwestorów detalicznych może okazać się to ciekawą alternatywą.


10 transakcji miesięcznie o łącznej wartości 100 tysięcy funtów

Dzięki najnowszej usłudze od Trading 212 inwestorzy mogą dokonać do 10 transakcji kupna lub sprzedaży akcji miesięcznie (w oparciu o kontrakty CFD), a zaangażowany kapitał w przypadku każdej z nich nie może przekraczać 10 tysięcy funtów. Jak twierdzą przedstawiciele przedsiębiorstwa, takie rozwiązanie zaspokoi potrzeby 90% wszystkich klientów.

Więksi inwestorzy będą płacili natomiast 1,95 funta stałej prowizji + 0,05% wielkości transakcji. Według badań rynkowych przeprowadzonych przez Trading 212 jest to oferta niezwykle konkurencyjna, średnia wielkość prowizji w przypadku brytyjskich platform giełdowych wynosi około 10 funtów od pojedynczej transakcji. Tak silny dumping cenowy poparty jest rzeczywistymi kosztami znajdującymi się po stronie brokera, które wynoszą rzekomo niespełna 1 funt – oznaczałoby to, że spora grupa brytyjskich inwestorów indywidualnych płaci w prowizjach dziesięciokrotność tej wartości.

Wysokie koszty transakcyjne doprowadziły między innymi do spadku zainteresowania rynkiem giełdowym przez Brytyjczyków. Według danych ONS, w 2013 traderzy indywidualni posiadali 14,9% wszystkich brytyjskich akcji, obecnie wartości te plasują się poniżej 12%.

„Prowizje naliczane przez brytyjskie domy maklerskie są zdecydowanie za wysokie. Brokerzy naliczają wielokrotność realnych kosztów egzekucji transakcji. Chcemy całkowicie zmienić obraz detalicznego tradingu demokratyzując obecny rynek, dzięki czemu mniejsi inwestorzy będą mogli zyskać zdecydowanie więcej” – stwierdził Ivan Ashminov, współzałożyciel Trading 212.

Na początek dostęp do 1500 akcji

Na samym początku użytkownicy platformy Trading 212 uzyskali dostęp do 1500 najpopularniejszych papierów notowanych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. Dom maklerski przewiduje jednak rozrost w kolejnych miesiącach oraz ekspansję na kolejne rynki europejskie.

„Sektor FinTech cały czas dynamicznie się rozwija oferując zróżnicowane usługi i system prowizyjny. Propozycja zredukowania kosztów do zera przenosi konkurencję na brytyjskim rynku na całkowicie inny poziom i może wywołać szybką reakcję innych, dużych brokerów” – komentuje David Black z Trading 212.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here