Naga Marketsnyse exchange giełda traderJak podaje raport Bloomberg News, co najmniej czterech traderów z nowojorskiego oddziału banku inwestycyjnego Morgan Stanley zostało zwolnionych lub wysłanych na urlop po tym, jak podobno ukrywali stratę w handlu na rynku Forex rzędu 100 – 140 milionów USD.

Celowo działanie albo pomyłka

Z informacji uzyskanych przez Bloomberga wynika, że traderzy, których bank zwolnił / wysłał na urlop mieli rzekomo źle oceniać lub też celowo źle wyceniać niektóre transakcje walutowe zawierane na rynkach wschodzących. W raporcie stwierdzono, że przynajmniej część traderów pracujących w Nowym Jorku i Londynie miała zostać zwolniona z firmy.

Przychody z transakcji pozostają ważne dla banku, nawet gdy prezes James Gorman przenosi koncentrację banku z działalności handlowej i doradczej na usługi zarządzania majątkiem.

Zobacz też: Zakup akcji rynków wschodzących dopiero po osłabieniu dolara, uważa Citi

Traderzy podejrzani o tzw. niewłaściwą wycenę, która nie odzwierciedlała rzeczywistej wartości aktywów to Scott Eisner i Rodrigo Jolig z londyńskiego biura Morgan Stanley oraz Thiago Melzer i Mitchell Nadel. Żaden z nich nie pokusił się o komentarz dla Bloomberga. Także przedstawiciel Morgan Stanley odmówił komentarza do tej sprawy.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Trader, który stracił 17,3 mln euro wygrywa proces z BNP Paribas

Ciekawy jest także przypadek tradera z BNP Paribas, który handlując dla banku stracił kilkanaście milionów euro. Lionel Crassier, bo o nim mowa, był szefem działu akcji BNP Paribas w Stanach Zjednoczonych. W 2010 roku zbudował pozycję obejmująca 65 tysięcy mini-kontraktów futures. Pozycja ta przyniosła stratę na zamknięciu rynku w wysokości 17,3 mln euro.

Crassier sądził się z BNP Paribas w procesie o nieuzasadnione zwolnienie. Sąd Apelacyjny w Paryżu stwierdził, że został on niesprawiedliwie zwolniony po tym, jak bank już ukarał go za stratę handlową, nagle odwołując go z Nowego Jorku. Sędziowie zasądzili dla Crassiera odprawę, niezapłacone premie i odszkodowania, odmówili jednak zrekompensowania mu poniesionej szkody zawodowej. Kwota jaką wygrał były trader z BNP Paribas opiewa na 1,3 mln euro.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here