Naga MarketsGdy we wrześniu minionego roku Ludowy Bank Chin zakazał organizacji initial coin offering (ICO) branża blockchain uważała, że nic gorszego jej spotkać nie może. Chiny znajdują się bowiem w ścisłej czołówce państw wydobywających oraz handlujących Bitcoinem – a w końcu nawet chiński cenzor nie jest w stanie zakazać Internetu i kryptowalut. 


Rząd może jednak zakazać dostępu do zagranicznych giełd kryptowalut. O takim pomyśle chińskich decydentów informowaliśmy pod koniec sierpnia. Wówczas Chińskie Narodowe Biuro ds. Rektyfikacji Ryzyka Fintech zapowiadało podjęcia dalszych kroków zmierzających w celu ochrony obywateli i monitorowania przestrzeni kryptowalutowej. Jednak i na Wielki Mur Ognia (ang. Great Firewall, termin odnoszący się do chińskiej kontroli sieci) istnieją sposoby.

Wirtualna wyprowadzka

Co zrobić, kiedy Twój kraj blokuje Ci dostęp do giełdy kryptowalut? Możesz zrezygnować z kryptowalut, albo… pomyśleć o wyprowadzce. Lecz wcale nie trzeba żegnać się z rodziną i znajomymi, bowiem w XXI wieku do wirtualnej wyprowadzki wystarczy nowy adres serwera.

Najnowsze ostrzeżenia i potencjalnie pogłębiony monitoring zagranicznych platform wymiany kryptowalut jest de facto próbą obrony przed mniejszymi podmiotami, które twierdziły, że są spółkami zagranicznymi lecz faktycznie działały w Chinach – relacjonuje Terence Tsang, CFO TideBit, scentralizowanej giełdy wymiany kryptowalut działającej na Tajwanie i Hong Kongu. Dzięki VPN (ang. Virtual Private Network) udowodnienie takim podmiotom faktu działalności na terenie Chin będzie mocno utrudnione – przestrzegają eksperci.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Niemożliwe nie istnieje

Jak przekonuje Tsang, chińscy traderzy są zwolennikami handlu peer-to-peer, gdzie giełda jest jedynie pośrednikiem transakcji. Podmioty takie jak TideBit agregują zlecenia kupna oraz sprzedaży kryptowalut kojarząc je ze sobą. Jednocześnie, źródła rządowe do których dotarł dziennik South China Morning Post są zdania, że gdyby PBoC bądź partyjni decydenci zdecydowali o całkowitym zakazie VPN, to byłoby to wówczas wykonalne.

Niemniej jednak taki ruch nie jest w tym momencie nikomu na rękę ponieważ z VPN korzystają nie tylko handlarze kryptowalutą. Dziennikarze Shanghai Securities Times dowiedzieli się, że regulatorzy współpracują z pośrednikami płatności, którzy umożliwiają wymianę walut fiat na kryptowalutę, by ci zaprzestali świadczyć usługi dla giełd kryptowalut.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKomentarz giełdowy – Rozgrywki polityczne zatapiają JSW
Następny artykułDM BDM podnosi wycenę CCC
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here