Naga MarketsTraderzy walczą o mikrosekundy przewagi. Ma to umożliwić nowy chip sztucznej inteligencjiW niezgłębionym świecie handlu wysokiej częstotliwości (high-frequency trading, HFT), plan budowy nowego mikroprocesora, który pozwoli uzyskać przewagę nad konkurencją w zakresie kilku mikrosekund wydaje się niezwykle kuszący. Nad takim rozwiązaniem pracuje południowokoreański startup, który chce przyspieszyć proces realizacji zleceń przez sztuczną inteligencję (SI).

  • Na rynku finansowym wartym biliony dolarów każdego dnia liczy się już nie każda milisekunda, ale mikrosekunda
  • Firma Rebellions twierdzi, że opracowała koncepcję chipu, który pozwoli inwestorom zyskać niewielką przewagę nad konkurencją
  • Prezes spółki w odważnych słowach twierdzi, że jego produkt ma być tak istotny dla branży jak Rewolucja Francuska dla przyszłości Europy

Trading wysokich częstotliwości, sztuczna inteligencja i ambitne plany

Firma Rebellions Inc, została założona sześć miesięcy temu w Seulu przez Parka Sunghyuna, który wcześniej pracował jako deweloper w Morgan Stanley w Nowym Jorku, wraz z dwoma innymi partnerami. Opracowywany przez nich chip ma na celu bardziej efektywne wykorzystanie sztucznej inteligencji, co mogłoby skrócić czas reakcji automatycznych maszyn handlowych o milionowe części sekundy. Chociaż wydaje się to nieznaczącą różnicą, to w świecie gdzie każdego dnia biliony dolarów zmieniają ręce, może zapewnić ogromną przewagę rynkową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jest to śmiałe twierdzenie w obliczu braku ukończonego prototypu, ale pasuje do rebelianckiego startup o nazwie Rebellions. Park chce zmienić przemysł tak, jak Rewolucja Francuska zmieniła kraj ponad dwa wieki temu.

Traderzy spędzili ostatnią dekadę oszczędzając milisekundy – lub tysięczne części sekundy – wieczność w porównaniu ze skalą czasową, w której chce działać Rebellions. Jeżeli projekt okaże się więc skuteczny, dotychczasowe rozwiązania mogą pozostać w tyle.

Ponieważ sieci napotykają na ograniczenia praw fizyki – nic we wszechświecie, nawet sygnały bezprzewodowe, nie mogą być szybsze niż prędkość światła – przewagi konkurencyjne są znajdowane gdzie indziej. Dotyczy to również traderów próbujących nakłonić swoje maszyny do szybszego przetwarzania danych, dzięki czemu zlecenia mogą być składane dynamiczniej

– Chip SI może zmniejszyć o połowę mikrosekundy potrzebne do złożenia zlecenia. Są pewne firmy, które po prostu nadal trzymają się technologii, do której są przyzwyczajone — my chcemy to zmienić – powiedział Park, dyrektor naczelny Rebellions i doktorant Massachusetts Institute of Technology.

Technologia, którą rozwija Rebellions nazywa się ASIC – układem zaprojektowanym do robienia jednej rzeczy dobrze, w przeciwieństwie do mikroprocesorów ogólnego przeznaczenia, takich jak te, które rozsławiła firma Intel Corp. To skupienie może pomóc produktowi Rebellions uruchomić algorytmy traderów bardziej efektywnie niż alternatywne rozwiązania. Taka jest w każdym razie idea. Urządzenia typu ASIC sprawdzają się z dużym powodzeniem między innymi na rynku wydobycia bitcoina (BTC), gdzie całkowicie zdominowały branżę.

Rebellions obecnie skupia się na zatrudnianiu nowych ekspertów, dążąc do czterokrotnego zwiększenia 20-osobowej załogi do 2023 roku, powiedział Park. Firma otrzymała 5,5 miliarda wonów (4,9 miliona dolarów) inwestycji od firm takich jak Kakao Ventures, które jest częścią giganta komunikacyjnego Kakao Corp. i Shinhan Capital Ltd., filii jednego z największych koreańskich holdingów finansowych.

To również może Cię zainteresować: Flash Crash: Historia „upośledzonego geniusza”, który wywołał załamanie Wall Street w 2010 r.

Ambitne plany dotyczące pierwszych prototypów

Rebellions planuje przygotować prototyp w drugiej połowie roku. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., największy na świecie producent układów scalonych, zgodził się rozpocząć produkcję ASIC w 2022 roku. Park powiedział, że kilka banków inwestycyjnych i firm zajmujących się handlem ilościowym prowadzi rozmowy w sprawie ich wykorzystania. Odmówił jednak ich identyfikacji.

– Wszystko, co zmniejsza opóźnienia i poprawia prędkość, będzie ważne i zostanie przyjęte przez branżę. Nie jest to jednak wyścig zbrojeń, który obserwowaliśmy wcześniej – powiedział Richard Repetto, analityk Piper Sandler & Co. w Nowym Jorku.

Główne podmioty gospodarcze w przeszłości podjęły kroki, aby przetwarzać transakcje zdecydowanie szybciej. CME Group Inc. prowadzi jedną z największych na świecie giełd z centrum danych w Aurora, Illinois, mieście niedaleko Chicago. DRW Holdings LLC, duża firma handlująca instrumentami pochodnymi, około pół dekady temu zamontowała antenę na słupie energetycznym obok obiektu CME, zyskując mikrosekundową przewagę nad konkurentami, których urządzenia bezprzewodowe znajdowały się na wieży położonej dalej.

Aby nadrobić zaległości, inna chicagowska potęga, Jump Trading LLC, wydała 14 milionów dolarów na zakup ziemi po drugiej stronie ulicy od centrum danych – ustanawiając nowy punkt odniesienia dla wartości mikrosekundy na współczesnych rynkach.

Firmy korzystające z Rebellions ASIC mogą odnotować “znaczącą poprawę zysków” dzięki przyspieszeniu każdej transakcji, powiedział Park, bazując na swoim doświadczeniu jednego z operatorów maszyn tradingowych Morgan Stanley przez dwa lata.

HFT jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju w Korei Południowej, ojczyźnie Rebellions. Jednak według Larry’ego Tabba, szefa działu badań struktury rynku w Bloomberg Intelligence, w 2021 r. stanowił on aż 57% wolumenu amerykańskiego rynku akcji, na którym dominują inwestorzy wysokiej częstotliwości Citadel Securities i Virtu Financial Inc.

Park musi stawić czoła konkurencji ze strony innych układów ASIC skoncentrowanych na sztucznej inteligencji. Należą do nich Tensor Processing Unit firmy Google, układ, który pomaga zasilać takie produkty jak Gmail i Google Translate, oraz Groq Inc, założona przez byłych członków zespołu TPU Google. Intel nabył Habana Labs Ltd. w 2019 r., aby zwiększyć swoją sprawność w zakresie chipów SI.

Park myśli na dużą skalę. Po handlu wysokiej częstotliwości, chce w następnej kolejności stworzyć chipy, które przyspieszą usługi w chmurze i umożliwią autonomiczną jazdę.

– Deep learning będzie mega trendem, a my chcemy być gotowi zanim on nadejdzie – podsumował.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania dax | kur euro | komentarz do giełdy | pkn orlen akcje | notowania nasdaq na żywo |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here