Naga Marketslogo SEC usaAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła dwóch traderów o angażowanie się w proceder wash tradingu memicznych akcji, w tym m.in GameStop Inc. W ramach domniemanej aktywności traderzy mieli zarobić setki tysięcy dolarów poprzez model maker-taker na rynku opcji, który animatorzy rynku wykorzystują do przyciągania zamówień i zwiększania płynności.

  • W ostatnim czasie SEC mocno bada transakcje związane z memicznymi spółkami
  • Według ostatniego raportu, SEC oskarża dwóch traderów o wash trading
  • Ta sprawa pokazuje zdolność Komisji do szybkiego zbadania i ujawnienia złożonych schematów tradingowych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

SEC karze za wash trading na GameStop i spółkach memicznych

W poniedziałek na stronie amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd pojawił się raport, który wskazuje na postawienie zarzutów dwóm traderom „memicznych spółek”, w tym GameStop, którzy mieli dopuścić się wash tradingu. Komisja wskazuje, że Suyun Gu i Yong Lee skorzystali z modelu maker-taker na rynku opcji, który animatorzy wykorzystują do przyciągania zamówień i zwiększania płynności.Wash trading to nic innego jak kupno danego instrumentu finansowego (np. akcji spółki X) u jednego brokera i ich natychmiastowej sprzedaży u innego brokera. Trader dokonujący wash tradingu stwarza iluzję zainteresowania akcjami, które najczęściej popycha innych inwestorów do kupna.

Wash trading jest nielegalny od 1936 roku, kiedy w życie wprowadzono zapisy Commodity Exchange Act. Jednocześnie lokalny urząd skarbowy (IRS) zabrania podatnikom odliczania strat wynikających z wash tradingu od ich dochodu podlegającego opodatkowaniu.

wykres Kurs akcji GameStop D1 28.09.2021
Kurs akcji GameStop D1 28.09.2021

– Gu i Lee byli w stanie generować nielegalne zyski, używając kont brokerów-dealerów, którzy przekazują rabaty z powrotem do swoich klientów, aby złożyć pierwsze zamówienia po jednej stronie rynku, a następnie używając kont brokerów-dealerów po drugiej stronie rynku – komentuje SEC.

Dla wyjaśnienia warto dodać, że animatorzy rynku płacą brokerom opłatę za składanie nierynkowych zleceń limitowanych lub zleceń, których realizacja w momencie zawierania transakcji byłaby nieopłacalna ze względu na aktualną cenę bazowego papieru wartościowego.

SEC nadal bada szereg kwestii związanych ze zjawiskiem memicznych akcji po tym, jak niektórzy brokerzy ograniczyli obrót akcjami GameStop i podobnymi spółkami, ponieważ duże zainteresowanie klientów detalicznych tymi akcjami spowodowało ogromne zobowiązania brokerów w zakresie zabezpieczeń wobec centralnej giełdowej izby rozrachunkowej.

Sytuacje te mają w niedalekiej przyszłości popchnąć SEC do zaprezentowania nowych regulacji rynkowych.

invest

Autor poleca również:Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here