Naga MarketsW Hiszpanii tradycyjne “Encierro” to gonitwa byków ulicami miast. Tym razem to jednak giełdowe niedźwiedzie przepędzają rynkowych obserwatorów

Amerykańscy inwestorzy uciekają z rynku hiszpańskich akcji w tempie nieobserwowanym od niemal dwóch dekad. Wszystko za sprawą obaw dotyczących drastycznych spadków, które mogą mieć miejsce na skutek kryzysu walutowego na rynkach wschodzących rozciągającego się od Argentyny do Turcji.


W jeden dzień wyparowało ponad 20% całego funduszu

Drugi co do wielkości fundusz giełdowy (ETF) koncentrujący się na akcjach krajowych, iShares MSCI Spain ETF, odnotował wykupy w wysokości 237 mln USD w dniu 31 sierpnia. Jest to największy jednodniowy odpływ z funduszu wycenianego na ponad 1 miliard USD od sierpnia 2000 r., według danych zebranych przez Bloomberga.

Obawy dotyczące Turcji i Ameryki Łacińskiej napędziły największy odpływ z hiszpańskiego ETFu od 18 lat. Źródło: Bloomberg

Załamanie się argentyńskiego peso, zwariowania w Brazylii i w Turcji oraz pytania o nową politykę budżetową włoskiego rządu powodują, że inwestorzy obawiają się hiszpańskich aktywów. W sierpniu indeks giełdowy IBEX spadł o prawie 5 proc., na czele z akcjami bankowymi, które stanowią ok. 30 proc. największych pakietów ETF. Silniejszy dolar amerykański również nie wspomógł apetytu na aktywa denominowane w euro.

“Hiszpania znajduje się w niewygodnej bliskości zarówno Włoch, jak i Turcji, w związku z czym jakiekolwiek pogorszenie sytuacji w obu tych krajach stanowi poważny problem dla hiszpańskich aktywów” – powiedział Benjamin Jones, starszy strateg rynkowy State Street Global Markets w Londynie. “Biorąc pod uwagę trudności w ocenie polityki w obu tych obszarach, sensowne dla inwestorów jest osłabienie pozycji w Hiszpanii”.

Hiszpańskie firmy są mocno narażone na działanie dwóch dużych gospodarek Ameryki Łacińskiej. Brazylia jest największym rynkiem zbytu dla Banco Santander SA, który wraz ze swoim konkurentem Banco Bilbao Vizcaya Argentaria odgrywa również istotną rolę w Argentynie. Podobnie jak spółka telefoniczna Telefonica SA, która jest również jednym z czołowych aktywów w popularnych ETFach.

Według Morgan Stanley, BBVA jest postrzegana jako najbardziej narażony europejski kredytodawca na wstrząsy finansowe w Turcji. Poślizg liry i perspektywa recesji uwypukliły ryzyko, że BBVA będzie polegać na rynkach wschodzących w przypadku trzech czwartych swojego zysku. Sama Turcja stanowi około 14 procent, dzięki udziałowi hiszpańskiego banku w Turkiye Garanti Bankasi AS, jednego z największych kredytodawców w kraju.

Zobacz również: Ryzyko silnej zmienności rynku walut pcha traderów w kierunku ETFów

Inwestorzy uciekają z Europy

Inwestorzy wyciągnęli pieniądze z europejskich funduszy akcji 25. tydzień z rzędu co doprowadziło do odpływu 40 mld USD (od początku roku), jak podaje Bank of America Merrill Lynch, który cytował dane EPFR Global. Natomiast amerykańskie fundusze akcyjne odnotowały w tym okresie wpływy w wysokości 7,2 mld USD, co stanowi największy wzrost w ciągu 11 tygodni.

Chociaż fundusz iShares MSCI Spain ETF ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, a aktywa funduszu są przedmiotem obrotu w dolarach, posiadane przez niego akcje są denominowane w euro, co sprawia, że inwestycje są wrażliwe na siłę waluty amerykańskiej w stosunku do jej europejskiego odpowiednika. Może to być kolejnym powodem, dla którego amerykańscy inwestorzy opuścili fundusz.

“Byłoby to zgodne z poglądem, że dolar będzie nadal wykazywał siłę”, powiedział Jones. “Ruch walutowy byłby mniej problematyczny dla krajowego inwestora europejskiego”, więc “rotacja z aktywów europejskich na aktywa amerykańskie ma sens”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here