TMS


Amerykański Departament Sprawiedliwości (BoJ) poinformował, że trzech ex-traderów dużych banków usłyszało oskarżenia dotyczące podejmowania prób manipulowania kursami walut – jak na razie uznawani są za niewinnych, do momentu dowiedzenia słuszności stawianych im zarzutów.


6 lat prób manipulacji notowaniami Eurodolara

Jak wynika z oficjalnej noty prasowej DoJ, oskarżeni dobrowolnie oddali się w ręce organów federalnych i FBI, które postawiły im zarzuty rzekomego udziału w spisku mającym na celu doprowadzić do manipulacji i zmiany notowań spot dolara oraz euro na międzynarodowym rynku wymiany walutowej (Forex).

Oskarżenie wniesione 10 stycznia 2017 roku w Sądzie Rejonowym dla Nowego Jorku dotyczy Richarda Ushera (byłego szefa G11 Fx Trading-UK, spółki powiązanej z RBS oraz byłego dyrektora zarządzającego JPMorgan), Rohana Ramchandaniego (byłego dyrektora zarządzającego w Citicorp) oraz Crishtophera Ashtona (ex-szefa działu Spot FX w Barclays).

Traderom grozi maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości $1 miliona. Maksymalna kara może zostać podniesiona do podwójnego zysku osiągniętego w związku z nielegalną działalnością lub podwójnej straty poniesionej przez klientów banków inwestycyjnych – w przypadku jeżeli ich suma przekracza $1 milion.

Zobacz również: $350 milionów kary dla BNPP za manipulacje na rynku walutowym

Zgodnie z oskarżeniami, w okresie od grudnia 2007 do co najmniej stycznia 2013 roku, trójka ex-pracowników dużych trading desków (przy współpracy z nienazwanymi podmiotami) miała konspirować w celu manipulacji cenami EUR/USD. Grupa sama nazywała siebie „Kartelem” lub „Mafią” komunikując się za pomocą telefonów komórkowych oraz poprzez prywatne pokoje czatowe.

Ich aktywność szkodziłą uczciwej konkurencji i obejmowała zmowę odnośnie fixingu – wspólne ustalanie wartości zleceń sprzedaży i kupna miało pomóc w manipulowaniu notowaniami w trakcie okna fixu. Oskarżeni opóźniali również realizację zleceń klientów, aby kontrolować cenę w istotnych dla nich okresach sesji – straty konsumentów pozwalały generować zyski bankom inwestycyjnym i tym samym zwiększać premie wypłacane oszustom.

Czy wiesz że…
Fixing to moment, na który w notowaniach ciągłych wyznaczona jest cena otwarcia, a w notowaniach jednolitych określany jest kurs jednolity. Ceną otwarcia lub kursem jednolitym staje się ostatni znany teoretyczny kurs otwarcia (TKO) z fazy przed otwarciem. Cena otwarcia staje się na danej sesji giełdowej w notowaniach ciągłych kursem odniesienia. W czasie fixingu następuje realizacja zleceń wprowadzonych do arkusza zleceń w fazie przed otwarciem.

Ostateczna rozprawa zaplanowana została na 4 czerwca 2017 roku – kaucja za możliwość pozostawania w tym okresie na wolności wynosi kolejno 200 tysięcy USD w przypadku Ashtona, 1 milion USD w przypadku Ramchandani’ego oraz $650 tysięcy USD w przypadku Ushera. Prawnicy reprezentujący rzekomych oszustów w sądzie skrytykowali działania podejmowane przez nowojorski sąd, potwierdzili jednak stawiennictwo przed amerykańskim organem sprawiedliwości, aby bronić swoich klientów.Noble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here