Naga MarketsAmerykański Departament Sprawiedliwości (BoJ) poinformował, że trzech ex-traderów dużych banków usłyszało oskarżenia dotyczące podejmowania prób manipulowania kursami walut – jak na razie uznawani są za niewinnych, do momentu dowiedzenia słuszności stawianych im zarzutów.


6 lat prób manipulacji notowaniami Eurodolara

Jak wynika z oficjalnej noty prasowej DoJ, oskarżeni dobrowolnie oddali się w ręce organów federalnych i FBI, które postawiły im zarzuty rzekomego udziału w spisku mającym na celu doprowadzić do manipulacji i zmiany notowań spot dolara oraz euro na międzynarodowym rynku wymiany walutowej (Forex).

Oskarżenie wniesione 10 stycznia 2017 roku w Sądzie Rejonowym dla Nowego Jorku dotyczy Richarda Ushera (byłego szefa G11 Fx Trading-UK, spółki powiązanej z RBS oraz byłego dyrektora zarządzającego JPMorgan), Rohana Ramchandaniego (byłego dyrektora zarządzającego w Citicorp) oraz Crishtophera Ashtona (ex-szefa działu Spot FX w Barclays).

Traderom grozi maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna w wysokości $1 miliona. Maksymalna kara może zostać podniesiona do podwójnego zysku osiągniętego w związku z nielegalną działalnością lub podwójnej straty poniesionej przez klientów banków inwestycyjnych – w przypadku jeżeli ich suma przekracza $1 milion.

Zobacz również: $350 milionów kary dla BNPP za manipulacje na rynku walutowym

Zgodnie z oskarżeniami, w okresie od grudnia 2007 do co najmniej stycznia 2013 roku, trójka ex-pracowników dużych trading desków (przy współpracy z nienazwanymi podmiotami) miała konspirować w celu manipulacji cenami EUR/USD. Grupa sama nazywała siebie „Kartelem” lub „Mafią” komunikując się za pomocą telefonów komórkowych oraz poprzez prywatne pokoje czatowe.

Ich aktywność szkodziłą uczciwej konkurencji i obejmowała zmowę odnośnie fixingu – wspólne ustalanie wartości zleceń sprzedaży i kupna miało pomóc w manipulowaniu notowaniami w trakcie okna fixu. Oskarżeni opóźniali również realizację zleceń klientów, aby kontrolować cenę w istotnych dla nich okresach sesji – straty konsumentów pozwalały generować zyski bankom inwestycyjnym i tym samym zwiększać premie wypłacane oszustom.

Czy wiesz że…
Fixing to moment, na który w notowaniach ciągłych wyznaczona jest cena otwarcia, a w notowaniach jednolitych określany jest kurs jednolity. Ceną otwarcia lub kursem jednolitym staje się ostatni znany teoretyczny kurs otwarcia (TKO) z fazy przed otwarciem. Cena otwarcia staje się na danej sesji giełdowej w notowaniach ciągłych kursem odniesienia. W czasie fixingu następuje realizacja zleceń wprowadzonych do arkusza zleceń w fazie przed otwarciem.

Ostateczna rozprawa zaplanowana została na 4 czerwca 2017 roku – kaucja za możliwość pozostawania w tym okresie na wolności wynosi kolejno 200 tysięcy USD w przypadku Ashtona, 1 milion USD w przypadku Ramchandani’ego oraz $650 tysięcy USD w przypadku Ushera. Prawnicy reprezentujący rzekomych oszustów w sądzie skrytykowali działania podejmowane przez nowojorski sąd, potwierdzili jednak stawiennictwo przed amerykańskim organem sprawiedliwości, aby bronić swoich klientów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here