Naga MarketsObrót dewizowy na rynkach wschodzących podtrzymuje lokalnych traderów w ciągłej gotowości, w momencie gdy ich koledzy handlujący walutami rozwiniętych gospodarek mają trudności z zachowaniem czujności w trakcie niezwykle nudnego lata pozbawionego zmienności. Doskonale pokazuje to wskaźnik JPMorgan, wskazujący na największą lukę pomiędzy crossami oraz majorsami od 7 lat.


Zmienność na rynkach wschodzących dawno nie była tak wysoka

Wahania kursów walut na rynkach wschodzących wzrosły i są bliskie najwyższemu poziomowi od ponad roku, według wskaźnika JPMorgan Chase & Co. opartego na trzymiesięcznych opcjach terminowych typu forward. Jednocześnie podobna miara zmienności głównych walut rozwiniętych pozostaje o ponad jeden punkt procentowy poniżej swojej pięcioletniej średniej. W tym miesiącu odnotowano największe rozbieżności między tymi dwoma środkami od 2011 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Źródło: Bloomberg

Waluty G7 utrzymywały się na stosunkowo niskim poziomie, ponieważ banki centralne od Europy po Japonię nadal prowadzą luźną politykę pieniężną, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy rynki wschodzące znalazły się na skraju zbieżności globalnych problemów geopolitycznych i zagrożeń specyficznych dla danego kraju. Wybuch wojny handlowej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami osłabił apetyt na ryzyko, wstrząsając inwestorów, którzy w ostatnich latach w poszukiwaniu zysków zalewali aktywa krajów rozwijających się. Niedawne znaczne umocnienie się kursu dolara amerykańskiego również stwarza ryzyko dla niektórych rozwijających się rynków.

“Dla rynków wschodzących była to historia posunięć rotacyjnych, ale dość dzikich”, powiedział Alejandro Cuadrado, dyrektor ds. wymiany walut w Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA z siedzibą w Nowym Jorku.

Lira, Peso i Juan potwierdzają zmiany

W zeszłym tygodniu lira turecka znalazła się pod ponowną presją, a prezydent USA Donald Trump zagroził, że nałoży “poważne sankcje” na kraj i bank centralny w Ankarze, który z kolei zaszokował inwestorów utrzymaniem referencyjnej stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Argentyńskie Peso pozostaje najbardziej wydajną walutą w tym roku po uzyskaniu przez ten kraj linii kredytowej w wysokości 50 mld USD od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w miarę jak jego gospodarka ulegała załamaniu.

Nawet chiński juan, będący w dużej mierze walutą zarządzaną centralnie, odnotował wzrost oczekiwanych wahań cen. Handlowcy zmagają się z tym, czy coraz bardziej ostrzejsza wojna handlowa skłoni krajowy bank centralny do dalszego przesuwania się waluty, po tym jak w tym miesiącu osiągnęła najniższy poziom od ponad roku.

Według Lisy Chua, menedżera ds. zarządzania pieniędzmi w Man GLG w Nowym Jorku, wzrost zawirowań może okazać się szczególnie dotkliwy, biorąc pod uwagę spadek zmienności na początku roku.

“Rynek przesadnie przyzwyczaił się do okresu wyjątkowo niskiej zmienności, wzmocnionej przez globalny program luzowania ilościowego”, powiedział Chua. “Nawet mały fala może odwrócić podejście rynkowe tych, którzy do tej pory czuli się swobodnie na stałych wodach”.

Indeks JPMorgan na rynkach wschodzących, spadł w styczniu zaledwie o 7,45 proc. W tym miesiącu wzrósł do poziomu 10,14, co jest najlepszym rezultatem od lutego 2017 r. i nieco powyżej pięcioletniej średniej wynoszącej ok. 9,36. Natomiast miara JPMorgan dla walut G7 spadła do najniższego poziomu 6,98 proc. w lipcu.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Ból głowy Rezerwy Federalnej

Stale rosnąca stopa FED powoduje również, że rynki wschodzące odczuwają zapaść. Załamujące się waluty i obawy przed dalszą ucieczką kapitału w zeszłym miesiącu skłoniły banki centralne w Indonezji i Indiach do zwrócenia się do Fed z apelem o uwzględnienie tego, w jaki sposób dalsze zacieśnienie może wpłynąć na rynki światowe.

Wydaje się, że prośby te nie zostały uwzględnione. Prezes FED, Jerome Powell, podniósł stopy w tym miesiącu i powiedział, że bank centralny będzie kontynuował te działania – regularnie i stopniowo. Ścieżka zacieśniania polityki Rezerwy Federalnej przyczyniła się w tym roku do wzrostu kosztów finansowania zewnętrznego, a rentowność dwuletnich referencyjnych obligacji skarbowych wzrosła o 79 punktów bazowych od grudnia. W tym samym okresie 10-letnia stopa procentowa wzrosła o około 55 punktów bazowych.

Zmienność wyparowała?

Tymczasem wyjątkowo luźna polityka monetarna w innych dużych gospodarkach nadal tłumi niestabilność ich walut. W ubiegłym tygodniu prezes EBC, Mario Draghi powtórzył swój zamiar utrzymania stopy depozytowej EBC na niezmienionym poziomie do lata 2019 roku.

I chociaż krążyły pogłoski, że Bank Japonii rozważa dostosowanie swojego programu kontroli krzywej dochodowości, implikowana jednotygodniowa zmienność USD/JPY przed zaplanowanym na noc z 30 na 31 lipca posiedzeniem BoJ nadal znajduje się poniżej rocznych szczytów.

Efekt naczyń połączonych w końcu zadziała

Fakt, że geopolityczne utarczki nie przełożyły się jeszcze na zawirowania walutowe na rozwiniętym rynku, nie oznacza, że obecne otoczenie utrzyma się na zawsze, ostrzega Chase Muller, który nadzoruje około 700 milionów dolarów w One River Asset Management. Podczas gdy stłumione działania cenowe mogą utrudniać znalezienie atrakcyjnych transakcji, prawdopodobnie nie jest to najlepszy czas na wzięcie zasłużonego urlopu, powiedział.

“Czułabym się niepewnie, gdybym przez chwilę znajdował się z dala od biurka”, dodał Muller. “Wydaje się, że waluty stają się coraz ciekawsze, a fakt, że ostatnie wahania rynków wschodzących nie przeniosły się na rynki rozwinięte nie oznacza, że nie będzie to w ogóle zauważalne”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here