Naga Marketsnarysowana na tablicy głowa z myślami o poniedziącachDo końca roku zostało zaledwie kilka sesji handlowych. Czas na podsumowanie 2019 roku. Sama zyskowność to nie wszystko. Jeżeli nawet udało Ci się zarobić na tym niezwykle trudnym rynku, jakim jest rynek CFD, to gratulacje. Jednak czy wszystko zrobiłeś/zrobiłaś zgodnie ze swoimi założeniami, zgodnie z trading planem? Czas na rachunek sumienia i wyciągnięcie wniosków.


Koniec roku na rynku, czas na podsumowania

Handel na rynku w grudniu raczej nie daje wielu okazji inwestycyjnych. Co prawda w ubiegłym roku zmienność była duża, niemniej ruchy były chaotyczne i ciężkie do wyłapania. Nie zawsze duża zmienność oznacza, że w rynek dało się wejść. Niemniej im bliżej końca roku tym rynki są spokojniejsze, a przez większość sesji ruchy są raczej mniejsze. Oczywiście przez to że płynność jest niska, istnieje ryzyko wystąpienie nagłych zrywów, dlatego też nie jest to najlepszy okres do tradingu. Najlepiej więc poświęcić go na podsumowanie.

Tak jak wspomniałem we wstępie, zyskowność nie jest najważniejsza. Jeżeli udało Ci się zakończyć rok na plusie to super, gratulacje. Jednak czy była to konsekwentna praca i działanie zgodnie z ustalonymi wcześniej założeniami, czy miałeś/miałaś po prostu szczęście? Jeżeli był to szczęśliwy traf to nie wróży to nic dobrego na kolejne miesiące, rynek lubi szybko zabierać to co wcześniej dał jeśli nie zachowasz odpowiedniej ostrożności.

Nowy rok szansą na zmiany

Od Nowego Roku zacznę lepiej się odżywiać, od 1 stycznia zacznę chodzić na siłownię, przestanę palić… itp. Ile to postanowień noworocznych możemy słyszeć wśród grona znajomych czy rodziny? W ilu z nich udało się wytrwać dłużej niż miesiąc? No właśnie… Poza tym dlaczego zmiany mają się zaczynać od Nowego Roku? Co w nim takiego niezwykłego, dlaczego chcemy odwlekać nasze postanowienia? Ludzie nie wiedzieć czemu lubią zaczynać od konkretnej daty, od początku nowego miesiąca, od poniedziałku, od Nowego Roku i tak dalej… Chyba najczęstszym terminem na określenie nowego początku jest słynne “od jutra”. Od jutra biorę się za siebie, od jutra będę to, będę tamto…

Jak jest w środowisku traderskim, szczególnie wśród początkujących? Bardzo często historia wygląda w ten sposób: Wyzerowałem depozyt jestem sfrustrowany, ale przecież miesiąc temu szło mi tak dobrze zarobiłem 100% depozytu, rynek znowu się na mnie uwziął, muszę się odegrać… Wpłacam więc na rachunek kolejne pieniądze i ponownie są tutaj dwie opcje. Jeżeli dalej będę grał “grubo” to szybko mogę się odkuć, bądź ponownie przegrać wszystko. Niestety rynek lewarowany może być traktowany jak hazard, większośc walorów jest dostępna niemal 24h na dobę i oferuje duże możliwości, idzie za tym jednak spore ryzyko. W zdecydowanej większość historia kończy się tak samo, w końcu pieniądze znikają… Dlatego też jeśli Twój handel wyglądał w tym roku tak jak opisałem to powyżej czas na zmiany. Musisz sam/sama zrobić pewnego rodzaju rachunek sumienia. Podsumuj swój handel, przeanalizuj strategię, odśwież bądź dopracuj swój trading plan. Nawet jeżeli wszystko w tym roku działało dobrze to zastanów się czy wynikało to ze szczęścia czy z dobrze przygotowanego planu. Nie zdradzę Ci recepty na idealną strategię czy idealny trading plan. W tradingu wszystko musi zostać dopasowane do Ciebie, do Twojej psychiki, cech charakteru. Koniec roku jest dobry na podsumowanie i wyznaczenie nowych celów, dlatego też polecam Ci to zrobić. Powodzenia!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here