Naga MarketsJuż 21 września 2019 r. (sobota), w warszawskim hotelu Novotel odbędzie się Kongres Inwestycyjny Royal. To niezwykłe wydarzenie, w trakcie którego uczestnicy będę mieli okazję wysłuchać prelekcji doświadczonych traderów i inwestorów. Opowiedzą oni o swoim doświadczeniu i przekażą wiedzę, którą zdobywali przez lata. Jednym z mówców podczas tego eventu będzie Michał Zbróg znany w środowisku traderskim jako MrYogi. 


 

ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE NA KONGRESIE INWESTYCYJNYM ROYAL

Mimo, że do konferencji pozostał jeszcze tydzień, już teraz prezentujemy krótki wywiad, w ramach którego podzielił się on z nami swoją wiedza i doświadczeniem:

W jednym z wcześniejszych wywiadów przyznał Pan, że niemal od małego zawsze interesował się handlem, giełdą itp. Co ciekawe, już tydzień po 18-tych urodzinach otworzył Pan swój pierwszy rachunek maklerski do gry na GPW. Czy mógłby Pan powiedzieć co sprawiło, że zainteresował się tematyką inwestycyjną? Czy potrafi wyjaśnić co tak bardzo go wówczas pociągało w tradingu? Przecież to zawód skazany na ciągłe podejmowanie ryzyka. 

Zawsze podobało mi się wszystko związane z giełdą i handlem, ale dopiero po obejrzeniu filmu „Wall Street” zrozumiałem, że to jest coś, czym mógłbym się zająć zawodowo. Można powiedzieć, że zadziałała magia kina. Przedstawiona tam dynamika giełdy, styl życia i czerwone szelki bardzo mocno działały na wyobraźnię. Oczywiście rzeczywistość okazała się zupełnie inna i przy budżecie nastolatka za dużo zdziałać się nie dało. Brak kapitału nie zniechęcił mnie. Skupiłem się głownie na obserwacji rynku i analizie wykresów. Dopiero po latach zdobyta wiedza zaowocowała wynikami na FX. 

Od 2007 roku aktywnie spekuluje Pan na rynku Forex a od listopada 2008 roku z tradingu uczynił główne źródło dochodu. Sam kiedyś nawet przyznał Pan, że do tej pory, na GPW inwestował jedynie hobbystycznie i odnalazł się dopiero na Fx. Co takiego spodobało się Panu w tym rynku najbardziej, że postanowił uczynić ze spekulacji swój zawód i główne źródło utrzymania. 

Łatwość lewarowania pozycji, dynamika ruchów oraz gra w dwie strony, tego mi brakowało na GPW. O FX tylko słyszałem, ale nigdy nie wnikałem w szczegóły. Rachunek demo na FX otworzyłem z nudów w dniu, w którym akurat GPW nie pracowało z powodu jakiegoś święta. Na FX spodobała mi się szybkość podejmowania decyzji i sama platforma transakcyjna. Znacznie szybciej widziałem rezultat swojej decyzji. Na GPW nieraz wiele dni trzeba było czekać na reakcje akcji danej spółki. Po pierwszych niepowodzeniach jak i sukcesach wiedziałem że to chce robić i z tego żyć. Perspektywa pracy na własny rachunek była bardzo kusząca, tak samo jak aspekt finansowy, ale to drugie przyszło dopiero z czasem.

Często mówi się o tzw. szczęściu początkującego. Czy u Pana też tak było, pierwsze zyski przyszły dość szybko? Co było później – szybkie zrozumienie o co w tym wszystkim chodzi czy jednak mozolna, długa droga i wiele przegranych transakcji?

Jeżeli chodzi o tzw „szczęście początkującego” to mam tu własną teorię. Osoby, które dopiero zaczynają zajmować się rynkami kapitałowymi, tak naprawdę nie mają pojęcia co robią. Podejmują najprostsze decyzje np. jak spada to sprzedaje, jak idzie do góry to kupuje. Brzmi to wręcz śmiesznie, ale jak się temu bardziej przyjrzymy okazuje się, że o to właśnie chodzi, o prostotę. Dlatego na początku często się zdarza, że taka osoba zarabia i to często niemało. 

Jak to się mówi „apetyt rośnie w miarę jedzenia” i taka osoba zaczyna kombinować, bo chce wycisnąć z rynku jeszcze więcej. Zaczyna czytać o różnych technikach gry czy teoriach i próbuje stosować je na rynku, pomimo że ich nie rozumie.

U mnie pierwsze zyski przyszły dość szybko, ale równie szybko zostały wręcz w głupi sposób stracone. Dopiero po przeanalizowaniu transakcji, przeczytaniu sporej ilości informacji i przede wszystkim mozolnym klepaniu pozycji, przyszły kolejne pozytywne efekty. Praktyki nie przeskoczymy. Pozycji trzeba zawrzeć dużo, nawet bardzo dużo. Grunt aby były z sensem i zgodne z zasadami systemu.

Czy na przestrzeni lat i wraz z zdobywaniem doświadczenia i obycia z rynkiem Pana strategia ewoluowała czy mimo wielu lat nic się w niej nie zmieniło?

Praktycznie nie, zostały zmienione tylko dwa elementy przerzuciłem się ze świeczek na słupki oraz SL i TP nie mam na sztywno jak kiedyś, tylko zgodnie z tym co rynek pokazuje.

Jeżeli coś działa już od tylu lat, to jaki jest sens to zmieniać?

Czy Pana zdaniem inwestowanie jest trudne, czy to my sobie je komplikujemy? 

Samo inwestowanie nie jest trudne, my sobie to komplikujemy. Zaczynamy kombinować i szukać innych sposobów, zakładając że im bardziej skomplikowane metody, tym lepsze. W przypadku FX najprostsze metody dają najlepsze wyniki. Działają praktycznie od momentu powstania giełd na świecie. Wsparcia i opory, linie trendu. Najtrudniejsze jest w tym trzymanie się zasad oraz cierpliwość, bo niestety, wbrew temu co się powszechnie sądzi, inwestowanie na FX jest niestety nudne. Robi się w kółko to samo. Jednak coś za coś, przy pracy na etacie nie zarobi się tyle, ile na FX.

Czy zwraca Pan uwagę na fundamenty i wydarzenia makroekonomiczne czy podobnie jak John J. Murphy, autor książki „Analiza techniczna rynków finansowych” uważa, że wszystkie czynniki, które mogą oddziaływać na rynkową cenę towaru znajdują pełne odbicie w cenie(…) i badanie zachowań cen jest podejściem całkowicie samowystarczalnym?

Akurat z tym stwierdzeniem się zgodzę, wykres w zupełności wystarczy.
Nie zwracam uwagi na wydarzenia makro, fundamenty, uroki grania na krótkich interwałach. Jedynie co mam z nimi wspólnego to kiedy są publikowane główne informacje, mówi mi to kiedy nie grać, gdyż za dużo chaosu jest w tym momencie na wykresie, mniej mnie już interesuje czego te dane dotyczą.

Przyznał Pan kiedyś, że inwestuje w najbardziej obiecujące trendy i stara się uzyskać maksymalne efekty finansowe przy minimalnym ryzyku. Głośno w ostatnim czasie zrobiło się wokół rynku kryptowalut. Interesował się Pani może tym tematem? Jeśli tak proszę o opinię.

Wyznacznikiem u mnie jest zawsze jaki mam kierunek na H1 i tylko z tym kierunkiem podejmuje decyzje na niższych TF, dzięki czemu mam odpowiedni zakres ruchu oraz jego dynamikę.

Co do kryptowalut uważam, że mają spory potencjał. Jednak moje zainteresowanie nimi na razie sprowadza się do śledzenia informacji prasowych. Sam w nie nie inwestuje. Jak dla mnie jest w okół nich zbyt duży chaos, co chwila pojawiają się nowe a regulacje prawne za nimi nie nadążają. Jeżeli sytuacja prawna będzie jasna, to czemu nie, wykres jest wykresem, nie ważne co za nim stoi: waluty, surowce czy kryptowaluty. Jeśli da się na tym zarobić to jestem za.

Bardzo dziękuję za miła i inspirującą rozmowę. Do zobaczenia 21 września podczas Kongresu Inwestycyjnego Royal.

Zachęcamy również do przeczytania wywiadu, którego MrYogi udzielił nam w grudniu 2012 r. – Wywiad z MrYogi

ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE NA KONGRESIE INWESTYCYJNYM ROYALtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – tydzień 36 – 14.09.2019
Następny artykułAkcje Apple najwyżej od roku, indeks S&P 500 powraca nad 3 tys. punktów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here