Naga Markets

Aplikacja ChatGPT to bez wątpienia jeden z największych hitów Internetu w ostatnich tygodniach. Swoją premierę miała w listopadzie 2022 r., a uruchomiony w styczniu model językowy, działający na zasadzie sztucznej inteligencji, pozwala w kilka sekund przygotować esej, napisać prosty program, przemowę, a także znaleźć przepis na ciasto i argumenty za podwyżką. Jak zyskać ekspozycję na sztuczną inteligencję (AI)? W ocenie Independent Tradera z perspektywy inwestycyjnej w długim terminie jest to dobry moment, by zacząć interesować się tą tematyką. Jego zdaniem sztuczna inteligencja może być jednym z motywów przewodnich kolejnej hossy na rynku akcji.

  • Aplikacja osiągnęła poziom miliona użytkowników w ciągu 5 dni. By zdobyć ich aż 100 mln, wystarczyły zaledwie 2 miesiące
  • Cały wpis Independent Tradera jest dostępny [TUTAJ]

Programy, o których nikt nie słyszał

Z ciekawostek o których wspomina Trader21 na swoich Facebooku jest fakt, że ChatGPT w lutym 2023 r. uzyskał pozytywny wynik egzaminu medycznego, przeprowadzanego w USA. Statystyczny student medycyny, by zdać wspomniany egzamin, potrzebuje co najmniej kilku lat nauki by uzyskać podobny efekt.







W ocenie eksperta warto pamiętać, że ChatGPT to i tak jedynie ułamek możliwości, jakie daje AI (sztuczna inteligencja). Dla przykładu firma DeepMind obecnie zajmuje się badaniami naukowymi. Przy pomocy odpowiednich algorytmów w 20 dni rozwiązali problem, nad którym biochemia oraz biofizyka pracowały od 40 lat (powiązanie struktury białek z kodem genetycznym – informacją genetyczną).

Algorytm, w 20 dni wykonuje pracę będącą, ekwiwalentem pracy 20 tys. doktorantów pomnożone przez 4 lata, co daje łącznie 80 tys. lat ludzkiego zaangażowania. Otrzymali za to prestiżową nagrodę „Breakthrough” z nauk o życiu tj. z biologii, mimo że w zespole nie ma żadnego biologa. To wyróżnienie przyznawane jest wyłącznie w przypadku przełomowych rozwiązań – poinformował we wpisie na Facebooku.

Wdrażanie AI i optymalizacja kosztów

Jednym z beneficjentów wdrażania nowych narzędzi opartych o rozwiązania AI będą według Tradera21 spółki z sektora technologicznego. Na rynku pojawił się program „GitHub Copilot”, czyli oparte na chmurze narzędzie sztucznej inteligencji, które automatycznie uzupełnia kod pisany przez programistę. Pracownicy korzystający z asystenta AI GitHub Copilot są w stanie rozwiązać zadanie programistyczne w czasie o 55% krótszym niż działając samodzielnie.

Niewątpliwą zaletą jest skrócenie czasu trwania projektu i redukcja kosztów. Z czasem zrewolucjonizowany zostanie każdy sektor, ponieważ wdrożenie nowych systemów opartych na sztucznej inteligencji, przyczyni się do zwiększenia efektywności i poprawy rentowności poszczególnych biznesów – wskazał ekspert.

Jak zyskać ekspozycję na AI?

Jak wskazano w raporcie Global X Robotics & Artificial Intelligence (ETF BOTZ) z prawie 3 miliardami dolarów pod zarządzaniem daje szeroką ekspozycję na spółki powiązane z robotyką i sztuczną inteligencją. Od listopada 2021 roku ETF zaliczył 40% spadek.

Problem jest taki, że tak naprawdę nie ma żadnej rozsądnej propozycji, która dawałaby 100% ekspozycję wyłącznie na sztuczną inteligencję – podkreśla Independent Trader.

AVA Trade

Teoretycznie należałoby bacznie obserwować nowe startupy, które wchodzą na rynek z kolejnymi pomysłami, ale zdaniem eksperta to podejście ma kilka minusów tj.:

  • Bardzo rzadko można kupić akcje takiej spółki;
  • Każda z tych spółek mówi o przełomie, którego dokona w przyszłości – zazwyczaj na obietnicach się kończy;
  • Jeżeli już jakaś spółka zbuduje przydatne narzędzie to od razu jest w centrum uwagi największych BigTechów jak np. Microsoft, który kupił ChatGPT lub Google, który przejął DeepMind.

Znalezienie pojedynczej spółki o małej kapitalizacji, zanim jeszcze zaprezentuje ona przełomowe rozwiązanie lub produkt, graniczy z cudem. Dlatego rozważniejszym podejściem byłaby tutaj dywersyfikacja na kilka większych spółek, a takich jest co najmniej kilka np. Microsoft, Alphabet, nVidia, Meta, Amazon, IBM, C3.ai, Micron, Apple – dodaje.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że popyt w tym obszarze będzie ogromny. Z perspektywy inwestycyjnej w długim terminie jest to dobry moment, by zacząć interesować się tą tematyką. Naszym zdaniem sztuczna inteligencja może być jednym z motywów przewodnich kolejnej hossy na rynku akcji – podsumował Trader21.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena złota spadnie do 1800 USD przez kolejne podwyżki stóp procentowych, wskazuje Commerzbank
Następny artykułKurs EUR/GBP wzrośnie do 0,94, czy spadnie do 0,87? Sprzeczne prognozy analityków
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.