Naga MarketsTrader21 był prelegentem podczas konferencji ABC Inwestowania

Niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych, w Polsce cały czas niszowy instrument jakim jest Real Estate Investment Trust (REIT), daje możliwość wspólnego inwestowania w nieruchomości, często oferując o wiele pewniejsze i atrakcyjniejsze stopy zwrotu niż inne aktywa, twierdzi popularny polski inwestor Trader21. Podczas konferencji online ABC Inwestowania organizowanej 18-19 września 2020 roku przeprowadził ponad godzinny wykład o inwestowaniu w ten cały czas nowy dla polskiego inwestora rodzaj instrumentu finansowego.

  • ile Trader21 jest negatywnie nastawiony do polskiego rynku nieruchomości ze względu na wysokie ceny, to aktywnie inwestuje w REIT-y
  • Kryzys wywołany przez Covid-19 sprawił, że na światowych rynkach zaczęły pojawiać się bardzo ciekawe okazje, które warto wykorzystać
  • REIT to specjalna instytucja, która zarabia na wynajmie nieruchomości i czynszach, zdecydowaną większością zysku dzieląc się z inwestorem
  • Zarejestruj się na ABC Inwestowania i odbierz nagrania z wszystkich wykładów!

REIT, czyli nawet 90% zysku wypłacane akcjonariuszom

Większości inwestowanie w rynek nieruchomości kojarzy się z kupnem mieszkania lub lokalu usługowego i z jego wynajmem. Na rynku inwestycyjnym od 1960 roku dostępny jest jednak niezwykle ciekawy instrument finansowy, który pozwala alternatywnie podejść do kwestii inwestycji w nieruchomości poprzez Real Estate Investment Trust (REIT).

Obecnie na świecie istnieje kilkaset przedsiębiorstw posiadających taki charakter działających w 35 różnych krajach, a łączna kapitalizacja rynku REIT-ów przekracza 2 biliony dolarów. To co przyciąga inwestorów to przede wszystkim struktura działalności tych podmiotów, które muszą wypłacać od 75% do ponad 90% swojego zysku inwestorom.

Mamy dużo wyższy próg wejścia i dużo większą rentowność. Duże fundusze inwestujące w nieruchomości są o wiele lepszym partnerem dla banku niż pojedyncza osoba ubiegająca się o kredyt. Fundusz posiada o wiele większą siłę oddziaływania na instytucję oferującą płynność, uzyskując lepsze warunki kredytowania. To z kolei przekłada się na o wiele większą dochodowość projektu – mówił Trader21.

55% wartości rynku REIT-ów zlokalizowanych jest w USA, skąd instrument pochodzi. Duże znaczenie odgrywa również Europa (13%) oraz Japonia (12%). To jednak sam rynek Stanów Zjednoczonych generuje niemal 1 bilion łącznej kapitalizacji tego rynku.

Jedna, istotna wada REIT-ów: Nie jest to instrument dla żółtodziobów

Trader21 w swojej prezentacji wyraźnie zaznacza, że REIT-ów nie powinno traktować się jako instrumentu, który będzie odpowiedzią na bolączki inwestorów w każdym cyklu gospodarczym i zawsze zapewni stałe zyski. Jego zdaniem nie powinny po niego sięgać osoby początkujące.

REIT-y lub ETF-y na REIT-y są zmienne jak akcje. Przez to, że można kupić akcje REIT-u i godzinę później je sprzedać, mamy do czynienia z rynkiem, który jest bardzo płynny. W efekcie rynek ten może bardzo szybko się zmieniać: ewentualny krach na rynku akcyjnym z dużym prawdopodobieństwem przełoży się również na spadek notowań REIT-u – wyjaśnia Trader21.

Kupując nieruchomość, ta w trakcie kryzysu potanieje, będzie to jednak proces długotrwały. REIT będzie natomiast tracił na wartości dynamicznie i gwałtownie. W przypadku osób zaczynających inwestowanie może to być czynnik, który sprawia, że rośnie niepewność.

Było to doskonale widać w okresie wielkiego kryzysu gospodarczego, kiedy wydajność REIT-ów w 2008 roku cofnęła się do poziomu sprzed 6 lat i potrzebowała 2 lat, aby wrócić na wcześniejsze poziomy.

REIT-y najlepiej sprawdzają się również w okresie spadającej lub stabilizującej się inflacji. W momencie, gdy ta zaczyna rosnąc, są jednym z gorszych instrumentów finansowych pod względem średniej stopy zwrotu.

Stopy zwrotu z instrumentów finansowych w zależności od dynamiki inflacji

Home office, czyli praca z domu to zagrożenie dla REIT-ów

Kolejne zagrożenie stojące przed REIT-ami, to według Tradera21 rosnąca powszechność pracy zdalnej (z ang. home office) w obliczu pandemii koronawirusa. Dodając do tego rosnące znaczenie zakupów przez Internet, które również spotęgował gospodarczy lockdown i Covid-19, przez REIT-ami pojawia się rosnąca liczba niepewności.

Wszyscy moi pracownicy od lat pracują z domu, przez co są bardziej efektywni i wielu przedsiębiorców zaczęło to dostrzegać. Przełoży się to na zmianę zapotrzebowania na powierzchnię biurową co wymusi spadek czynszu. Kolejna sprawa to również wzrost znaczenia handlu online – komentuje Trader21.

Pozostałe prelekcje znajdziesz rejestrując się bezpłatnie na stronie https://abc-inwestowania.pl/. Uzyskaj dostęp do 25 wykładów ekspertów rynkowych!

ODBIERAM DOSTĘP DO PRELEKCJI

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here