Naga Markets

Trader21 o inflacji i inwestowaniu. Salwator zwiększa zakupy BTCZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Trader21 odpowiada na pytania, czy niedługo chleb będzie kosztował 30 zł, a paliwo 10 zł? Jak chronić swój kapitał i w jakie aktywa najlepiej inwestować w czasach kryzysu? Prezydent Salwadoru – Nayib Bukele ogłosił, że od jutra jego państwo będzie kupować po jednym Bitcoinie dziennie. Charlie Munger – ponownie wypowiedział się odnośnie rynku kryptowalut krytykując Bitcoina (BTC). Pochwalił natomiast Elona Muska i jego spółkę Tesla Inc. Wyraźne spowolnienie inflacji konsumenckiej w USA przyczynił się do spadku wartości dolara.

Trader21: Inflacja w Polsce nawet 40%. W co inwestować, by chronić pieniądze – złoto, Bitcoin czy surowce?

Na rok przed wyborami w Polsce, w systemie w którym żyjemy, czyli demokracji parlamentarnej, gdzie wygrywa ten, co obiecał najwięcej, redukowanie „socjalu” jest wyborczym samobójstwem, stwierdził Trader21 w najnowszym wywiadzie na kanale Biznes Misja. Czy niedługo chleb będzie kosztował 30 zł, a paliwo 10 zł? Jak chronić swój kapitał i w jakie aktywa najlepiej inwestować w czasach kryzysu? Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu.

– Kryptowaluty nigdy nie były bezpieczne. Uważam, że 70% osób, które były kiedykolwiek na rynku utopiły tam pieniądze. Kiedy byliśmy po mega wzrostach w drugiej połowie 2017 roku czy na początku 2020 r., czy w drugiej połowie 2021 r. to były momenty w którym doświadczaliśmy skrajnego optymizmu i wielu laików inwestowało swoje pieniądze. Zresztą bardzo podobnie jest z rynkiem akcji – oznajmił Trader21.

Tak szybko cena złota ostatni raz drożała w wyniku odbicia po pierwszym szoku związanym z lockdownem w marcu 2020 roku. Jednak w ciągu ostatniego roku żółty metal stracił 20% względem dolara. Czy warto inwestować w ten metal szlachetny (sztabki złota) małe kwoty, a może krótkoterminowo? Co będzie działo się z ceną w kolejnych latach? Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć Trader21 oraz autor kanału Finansowy Preppers. Czytaj więcej

Od jutra Salwador będzie kupował jeden Bitcoin (BTC) dziennie

Prezydent Salwadoru – Nayib Bukele ogłosił, że od jutra jego państwo będzie kupować po jednym Bitcoinie dziennie. Obecnie kryptowaluta ta jest tańsza o blisko 75% niż w listopadzie rok temu. Poprzez tę decyzję kraj, który uczynił największą z kryptowalut prawnym środkiem płatniczym na swoim terenie, zasygnalizował, iż wciąż jest do niej byczo nastawiony.

Salwadorski prezydent oznajmił za pośrednictwem swojego konta na Twitterze, że jego kraj wznowi szaleństwo zakupowe związane z BTC. Z udostępnionej przez niego informacji wynika, iż będzie on zwiększał ilość Bitcoinów w swoim portfelu codziennie, począwszy od piątku.

Będziemy kupować jednego Bitcoina codziennie, zaczynając od jutra” – ogłosił Nayib Bukele. Choć obecny r. był trudny dla rynku wirtualnych walut, a bessa wciąż się utrzymuje, Salwador jest zdeterminowany, aby kontynuować swoją strategię związaną z największą kryptowalutą. Czytaj więcej

Charlie Munger chwali Tesla Inc. oraz Elona Muska i krytykuje inwestorów Bitcoina

Wiceprezes jednej z największych spółek na świecie Berkshire Hathaway oraz prawa ręka Warrena Buffetta – Charlie Munger – ponownie wypowiedział się odnośnie rynku kryptowalut krytykując Bitcoina (BTC). Pochwalił natomiast Elona Muska i jego spółkę Tesla Inc.

Charlie Munger, jeden z najbliższych współpracowników Warrena Buffetta po raz kolejny wypowiedział się na temat Bitcoina. Dodatkowo skomentował ostatnie wydarzenia związane z upadkiem giełdy kryptowalut FTX:

– Boli mnie, że w moim własnym kraju osoby, które kiedyś były uważane za bardzo szanowanych ludzi, pomagają takim rzeczom istnieć – twierdzi wiceprezes Berkshire Hathaway.

98-letni Munger pytany o firmy i instytucje, które inwestowały w FTX i o to czy jego zdaniem dopięły wszelkich starań, by chronić swój kapitał, odpowiedział tak:

– Widzisz wiele złudzeń. To po części oszustwo, po części złudzenie. To zła kombinacja. Nie lubię ani oszustw, ani złudzeń, a złudzenie może być bardziej skrajne niż oszustwo. Czytaj więcej 

Wzrost kursu euro dobiegł końca! EUR/USD nie utrzyma się powyżej powyżej 1,04, uważa UBS

Wyraźne spowolnienie inflacji konsumenckiej w USA przyczynił się do spadku wartości dolara amerykańskiego, co w konsekwencji sprawiło, że notowania pary walutowej EUR/USD wzrosły w ostatnim czasie o 9,6 proc., osiągając w ten sposób najwyższy poziom od lipca br. Ekonomiści wątpią jednak, czy euro będzie w stanie dalej umacniać się samodzielnie.

Eksperci UBS Global Wealth Management, Russell Investments i Insight Investment uważają, iż wątpliwe jest to, czy euro może dalej umacniać się samodzielnie. Dostrzegają oni bowiem, że krótkie zachwianie waluty na wieść o rakiecie uderzającej w Polskę pokazuje, że jest ona podatna na sprzedaż w przypadku eskalacji wojny Rosja-Ukraina.

W ocenie ekonomistów, choć euro może znaleźć pewne wsparcie, jeśli Europa uniknie niedoboru energii tej zimy, a Europejski Bank Centralny pozostanie jastrzębi, inwestorzy wciąż muszą liczyć się jednak z makroekonomicznym wpływem rekordowej inflacji w regionie. Czytaj więcej

Recesja ominie Stany Zjednoczone w 2023 roku, prognozuje Goldman Sachs

Recesja bez wątpienia jest obecnie jedną z największych obaw ekonomistów, ale jak twierdzą analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs, najprawdopodobniej ominie ona USA w 2023 roku. Szanse na to są duże, bowiem bank ocenia je na około 65%.

Goldman szacuje 35% szans na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy, wobec konsensusu na poziomie 65%.

– Dlaczego prognozowane przez nas prawdopodobieństwo recesji w 2023 roku wciąż jest wyraźnie poniżej 50%? Jednym z bezpośrednich powodów jest to, że napływające dane dotyczące aktywności gospodarczej nigdzie nie są bliskie recesji. – napisali w nocie ekonomiści Goldman Sachs. Czytaj więcej

Rentowność amerykańskich 3-miesięcznych (linia czarna) oraz 10-letnich (linia pomarańczowa) obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com
Rentowność amerykańskich 3-miesięcznych (linia czarna) oraz 10-letnich (linia pomarańczowa) obligacji skarbowych. Źródło: tradingview.com

Odmiennego zdania niż Goldman Sachs są analitycy Credit Suisse. Według nich, recesja w USA w 2023 roku wydaje się nieunikniona.

Zwracają uwagę na istotne wskaźniki, m.in. odwrócenie amerykańskiej krzywej dochodowości (3-miesięcznej do 10-letniej) na początku listopada tego roku. To wydarzenie poprzedzało wszystkie recesje w ciągu ostatnich 55 lat. Czytaj więcej

Kurs AUD/USD jest skrajnie niedowartościowany, uważa HSBC. Możliwy rajd w 2023

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) jest obecnie skrajnie niedowartościowany, uważają analitycy HSBC. To stwarza pole do możliwego mocnego odbicia w przyszłym roku.

Kurs dolara australijskiego (AUD/USD) skorzystał z ostatniego osłabienia dolara na szerokim rynku Forex i odbił do dwumiesięcznych maksimów tuż poniżej 0,68 dol. we wtorek. Poziomów tych nie udało się utrzymać na dłużej i w czwartek AUD/USD spada o 1% do 0,6674 dol.

Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

– Mając to na uwadze, opór przesuwa się na 38,2% cofnięcia całego spadku z 2021 roku przy 0,6871, powyżej którego otworzyłaby się droga do 200-dniowej średniej kroczącej przy 0,6950, gdzie podejrzewalibyśmy przynajmniej tymczasową pauzę. – zauważyli analitycy Credit Suisse. Czytaj więcej

Sam Bankman-Fried żałuje decyzji złożenia wniosku o upadłość FTX

Założyciel i poprzedni CEO upadłej giełdy FTX udzielił obszernego wywiadu, w którym poruszył wiele kwestii związanych z wydarzeniami minionych tygodni. Podzielił się m.in. swoimi refleksjami odnośnie regulacji rynku cyfrowych aktywów, osób które wpłynęły na jego decyzję o złożeniu wniosku o upadłości firmy oraz mówił o swoich najbliższych krokach.

W dniu 16 listopada serwis Vox.com udostępnił zapis rozmowy ich reportera Kelseya Pipera z założycielem i byłym już dyrektorem generalnym giełdy kryptowalut FTX, Samem Bankmanem-Friedem. Z przeprowadzonego w formie konwersacji na Twitterze wywiadu, który został opublikowany w formie screenów, dowiadujemy się co SBF postrzega jako swój największy błąd w kwestii ostatnio podjętych decyzji.

Były CEO FTX stwierdził bowiem, że ze wszystkich popełnionych przez niego błędów, największym było poddanie się wpływom sugestii ludzi, którzy doradzili mu złożenie wniosku o upadłość jego firmy na podstawie rozdziału 11.

– Wiele razy spieprzyłem sprawę – napisał Bankman-Fried. – Wiesz, co było być może moim największym pojedynczym wpadką? Jedyna rzecz, którą *wszyscy* kazali mi zrobić […] rozdział 11 – przyznaje SBF. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCo czeka kursy walut w 2023 r.? Mniej trendów, większa zmienność
Następny artykułAkcje XTB najdroższe w historii! Kurs rośnie nieprzerwanie od 7. tygodni
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here