Naga MarketsTrader21: Koronawirus to samospełniająca się przepowiednia giełdowych spadków
Trader21 był gościem Comparic24.tv

Temat koronawirusa przeminie, a rynek wróci do swojego wcześniejszego trybu, uważa Trader21. Jego zdaniem wizja katastrof zawsze dobrze się sprzedaje, a w przeszłości inwestorzy wielokrotnie byli świadkami podobnego ryzyka, które buduje strach oraz wzmożoną zmienność na rynkach. W rozmowie z Krzysztofem Kamińskim na antenie Comparic24.tv autor bloga Independent Trader porusza również zagadnienia związane ze swoją książką, stanem polskiej branży inwestycyjnej oraz jakości przekazywanej wiedzy na polskim rynku kapitałowym.


Koronawirus to kolejny temat zastępczy, twierdzi Trader21

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie, która miała miejsce na początku roku, czy obecna epidemia chińskiego koronawirusa to tematy zastępcze odwracające uwagę inwestorów od głównych problemów rynkowych, uważa Trader21. Temat obecnej paniki i spadków na światowych giełdach wywołanych ryzykiem światowej pandemii został poruszony w poniższym materiale (od 11 minuty):

Z zadziwiającą regularnością w mediach przewijają się wątki zastępcze, mniej więcej co 2 lata. Myślę, że realnego wpływu na rynki finansowe to nie będzie miało, może mieć jednak silny efekt psychologiczny. Jeżeli do strachu dodamy napompowanie rynku z ostatnich kilku tygodni, to osoby z długimi pozycjami już na nich zarobiły. Więc jeżeli widzisz, że mamy wysoki poziom optymizmu, a jednocześnie napływają negatywne informacje, to inwestorzy obawiają się, że z powodu strachu samospełniająca się przepowiednia doprowadzi do spadków – wyjaśniał na antenie Comparic24.tv Trader21.

Zobacz również: Trader21 – książka Inteligentny Inwestor XXI wieku [WIDEO]

Według gościa Krzysztofa Kamińskiego spadki indeksów giełdowych i innych aktywów w związku z tematyką koronawirusa są napędzane strachem i posiadają znamiona samospełniającej się przepowiedni. Inwestorzy z jednej strony są świadomi, że posiadane przez nich aktywa nie będą zagrożone przez rozwijającego się wirusa, z drugiej strony widzą napompowanie rynku i w obliczu zwiększającego się strachu wolą zabezpieczyć wygenerowane w ostatnich miesiącach zyski.

Rynek giełdowy dawno nie widział tak silnych spadków

Niezależnie od tego, czy kwestia koronawirusa jest tematem, który szybko zostanie zapomnianym przez inwestorów, poniedziałkowe otwarcie na Wall Street przyniosło jedną z najsilniejszych przecen w ostatnich miesiącach.

Indeks S&P 500 tracił łącznie 3,35%, a Dow Jones notował jedno z najsilniejszych punktowych osunięć w swojej ponad 120-letniej historii. Wtorek początkowo przyniósł poprawę nastrojów, w Europie jednak szybko powrócono do spadków. W efekcie czego DAX przed 15:00 tracił kolejne 0,44% i testował najniższe poziomy od końca października, a WIG20 tracił ponad 2,2% i testował trzyletnie dołki.

Trader21 jest jednym z nominowanych w konkursie Invest Cuffs w kategorii Influencer Roku 2019. Głos na swoich faworytów można oddać w tym miejscu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here