Naga Markets
Cezary Głuch, Trader21

W najnowszym wpisie na Facebooku, zespół Independent Tradera przypomniał, że jedną z wad inflacji jest fakt, iż utrudnia ona prawidłową ocenę bieżącej sytuacji. Przez jej niekontrolowany wzrost przedsiębiorcom trudniej jest planować inwestycje, a gospodarstwa mają problemy z oszacowaniem wydatków na podstawowe dobra. Inwestorzy to osobny temat zdaniem Tradera21 – w ich przypadku nawet 10% zysku rocznie oznacza realną stratę, gdyż inflacja wynosi oficjalnie 17%. Zdaniem eksperta winę za ten stan ponoszą decydenci, a działania Glapińskiego można przedstawić na jednym obrazku tj. bieżąca wycena WIG20 w dolarze.

  • Obecna wysoka inflacja jest po części efektem nieodpowiedniej polityki NBP, a po części efektem wydarzeń jakie mają miejsce na świecie
  • Jacek Sasin zaproponował niedawno podatek 50% od zysków nadzwyczajnych w przypadku dużych spółek
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Trader21: Wycena WIG20 w dolarze mówi wiele o rządzących

W ocenie zespołu Independent Tradera, obecna wysoka inflacja jest po części efektem nieodpowiedniej polityki NBP (zbyt długie utrzymywanie zerowych stóp procentowych), a po części efektem wydarzeń jakie mają miejsce na świecie (zerwane łańcuchy dostaw, sankcje wobec Rosji).

Ta wysoka inflacja, sama w sobie, jest już dużym problemem. Należy zatem zrobić wszystko, aby z tym chaosem walczyć, a nie go potęgować. Niestety, nie idziemy w tym kierunku – napisano w raporcie IT.

Przykładem może być zachowanie prezesa NBP oraz sytuacja wewnątrz Rady Polityki Pieniężnej. Niemal każde wystąpienie Adama Glapińskiego to kopalnia ciekawych cytatów, które jednak nijak mają się do rzeczywistości.

Ciągłe pomyłki co do „szczytu inflacji” sprawiają, że mało kto podchodzi do tych wypowiedzi poważnie – dodano.

Niestety, przesadny optymizm prezesa NBP podzielają też niektórzy członkowie RPP. W związku z tym mimo inflacji na poziomie ponad 17%, stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 6,75%.

Warto zauważyć, że wśród członków RPP są i tacy, którym ta polityka się nie podoba. Efektem jest osobny raport wypuszczony przez Joannę Tyrowicz, również należącą do RPP, która uważa, że rada nie robi wszystkiego by uchronić nas przed dalszym wzrostem inflacji. Kompletny chaos – podkreślono.

Istnieje również inny przykład z ostatnich dni, związany już ściśle z obecnym rządem. Jacek Sasin zaproponował niedawno podatek 50% od zysków nadzwyczajnych w przypadku dużych spółek. Pomysł ten sam w sobie doprowadził do dużych spadków cen akcji na GPW i odstraszył wiele osób od pomysłu inwestowania na warszawskiej giełdzie.

XTB

Wczoraj w mediach pojawiła się informacja o tym, że podatek nie zostanie wprowadzony, a dziś rzecznik rządu stwierdził, że jednak mógłby on wejść w życie, ale… tylko w przypadku konkretnych sektorów. Znowu nic konkretnego, znowu chaos – zauważa Trader21 i jego zespół.

Zdaniem eksperta każdy kolejny news, każda kolejna wypowiedź powodują coraz większe zamieszanie. Komunikacja ze strony Adama Glapińskiego czy Jacka Sasina stoi na dramatycznie niskim poziomie, a Polacy muszą w tym wszystkim jakoś się odnaleźć. Nic dziwnego, że z każdym kolejnym tygodniem coraz więcej osób posiadających oszczędności kombinuje jak uciec od polskiej waluty.

Wojna na Ukrainie na pewno jest sporym utrudnieniem, ale ileż można się nią usprawiedliwiać i gadać o „putinflacji”? Ileż można rzucać nietrafionych prognoz? Jak długo można przekonywać, że „szczyt inflacji będzie już za chwilę”? I jak głupie podatki można jeszcze przy tej okazji wymyślić? Beznadziejne pomysły Sasina w kwestii opodatkowania polskich spółek oraz nietrafione prognozy i działania Glapińskiego można przedstawić na jednym obrazku. Będzie to wycena WIG20 w dolarze – podsumowano.

Wycena WIG20 w dolarze. Źródło stooq, Independent Trader
Wycena WIG20 w dolarze. Źródło stooq, Independent TraderŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułGoogle Cloud zacznie akceptować kryptowaluty! Czy Bitcoin wytrzyma próbę czasu?
Następny artykuł“Niezawodna” strategia osiąga fatalne wyniki. Zasada 60/40 idzie do kosza?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here