Naga MarketsAmerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd poinformowała o dobrowolnym poddaniu się karze jednego z doradców inwestycyjnych działających w stanie Massachusetts. Podejrzane operacje na jego rachunku maklerskim skłoniły SEC do wszczęcia śledztwa w tej sprawie, która zakończyła się w stanowej prokuraturze.


Nawet 1,3 mln USD mógł zdefraudować Michael Breton, właściciel firmy inwestycyjnej Strategic Capital Management. Podejrzane operacje na rachunku maklerskim wykorzystywanym przez Bretona i jego firmę skłoniły SEC do przyjrzenia się bliżej firmie z Massachusetts. Wynik śledztwa wskazuje na wykorzystywanie zabronionego prawem schematu cherry-picking, którego dopuszczał się Breton w ciągu ostatnich sześciu lat.

Te artykuły również Cię zainteresują
Cherry-picking ma wiele znaczeń. Na rynkach kapitałowych odpowiada wybieraniu wisienek na torcie, czyli akcji, które radzą sobie znacznie lepiej niż indeks w nadziei, że ta tendencja utrzyma się w przyszłości, przynosząc jednocześnie pokaźne zyski.

Idiom cherry-picking wykorzystywany jest również w postępowaniu upadłościowym w trakcie którego sąd unieważnia umowy, które mogłyby być niekorzystne dla finansów spółki natomiast pozwala zarządzającym wywiązać się z umów, które mogą uratować upadające przedsiębiorstwo.

W przypadku Bretona, cherry-picking oznaczało otwieranie pozycji na rynku poprzez rachunek zarządzający, do którego przyłączone były rachunki maklerskie jego klientów. Problem w tym, że Breton wybierał transakcje przynoszące dochód i pozostawiał je na rachunku firmy, natomiast wszystkie pozycje przynoszące straty transferował na rachunki swoich klientów.

Oskarżony o defraudację, Breton przyznał się do części z zarzucanych mu czynów i dobrowolnie zgodził się na wpisanie jego nazwiska do rejestru osób, które nie będą mogły przez resztę życia świadczyć usług związanych z rynkami finansowymi.

W wyniku działalności Michaela Brettona oraz jego firmy poszkodowanych zostało około trzydziestoro osób. Przeciwko Brettonowi toczyć się będzie postępowanie sądowe, natomiast SEC zapowiada karę finansową dla nieuczciwego doradcy. Jej wysokość opublikowana zostanie w nadchodzących dniach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułAUDNZD dynamiczne odbicie od wsparcia 1.0360
Następny artykułPaczka danych z Ameryki. Jak reaguje dolar?
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here