Naga Marketspuzzle, dopasowanie, ComparicKażdy trader wie o tym, że musi zaufać swojemu systemowi jeśli chce zarabiać. Jednak zaufanie metodzie bez pełnego jej przetestowania, a także bez zyskania rzeczywistego doświadczenia w jej używaniu wydaje się zadaniem niemożliwym. Jest to typowy problem ‘kury i jajka’ w odniesieniu do tradingu: bez zaufania – nie możesz prawidłowo zawierać transakcji, nie możesz z kolei zyskać zaufania kiedy nie będziesz konsekwentnie księgował zysków.

Handel z brakiem pewności i zaufania

Brak zaufania do własnej strategii jest ogromnym dylematem w tradingu i to tak naprawdę jeden z największych problemów, z którym uporać się muszą nowi traderzy. Musisz bowiem handlować z pewnością i dokonywać transakcji bez zwątpienia oraz wahania. Inaczej trading będzie tylko zwykłym hazardem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli jesteś na rynku już od jakiegoś czasu z pewnością natknąłeś się na problemy opisane poniżej, które występują kiedy nie ufasz swojej metodzie tradingowej:

“Jeśli nie jesteś pewny co do rentowności swojej metody, nie będziesz się czuć z nią pewnie. Jeśli w jakimkolwiek stopniu brakuje ci zaufania, będziesz doświadczał strachu.” – Mark Douglas

Problem kury i jajka: jak zyskać zaufanie do swojego sytemu?

Wspominaliśmy o tym już wcześniej, że nie możesz prawidłowo wykonywać transakcji bez zyskownego handlu i zaufania do swojej metody, ale jednocześnie nie zyskasz pewności siebie jeśli wciąż tracisz pieniądze. Jakie jest zatem wyjście i jak można poprawić swój trading nawet jeśli brak ci pewności siebie, a także nie masz jeszcze pozytywnych wyników?

Trust_Trading_System

Powyższy diagram przedstawia problemy z jakimi może zetknąć się trader, któremu brakuje zaufania do swojej metody z podziałem na 4 kategorie. Poniżej z kolei znajdziesz tłumaczenie tego diagramu.

Trading bez zaufania

Sygnały wejścia:

 • Zwątpienie, co do wejścia i w efekcie wchodzenie zbyt późno
 • Obawa o przegapienie sygnału i zbyt wczesne wejście

Zarządzanie transakcją:

 • Przesuwanie stopa zbyt blisko, obawa o utratę zysków
 • Pozwalanie stratom rosnąć w nadziei, że cena zawróci

Wyjście z transakcji:

 • Zbyt wczesne zamykanie zyskownych transakcji, brak zaufania do zdefiniowanego celu
 • Przesuwanie celu dużo dalej z nadzieją na większy zarobek

Ogólne:

 • Zmienianie przez cały czas kryteriów metody czy też używanych wskaźników
 • Nielogiczne dobieranie wielkości pozycji
 • Zbyt wczesne porzucanie swojej strategii

Akt wiary

Jeśli liczyłeś na tajemniczą wskazówkę muszę Cię niestety rozczarować. Nie ma żadnych skrótów, które pozwolą natychmiast wyeliminować wszystkie Twoje wątpliwości i sprawić, że transakcje będą lepsze.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że na początku Twoje wyniki nie będą takie jak sobie wyobrażałeś. Jak możesz stać się lepszy mimo wszystko? Zaczynasz od dna, przebrniesz przez nie i staniesz się lepszy wraz z upływem czasu, kiedy uznasz, że na początku będziesz tracił (dużo, potencjalnie). Nie odnosi się to wyłącznie do tradingu, ale do każdej umiejętności, którą zaczynasz opanowywać. Niestety traderzy często lubią zapominać o tej zasadzie.

W tym samym czasie dokonujesz świadomego zaangażowania w proces i odcinasz się od wyniku – nie obchodzi cię jak dużo wygrasz czy stracisz, tak długo jak stajesz się lepszy.

“Każdy mistrz był kiedyś do kitu” – T. Harv Eker

Strach i niepewność

Jeśli handlujesz za pomocą systemu, którego tak na dobrą sprawę jeszcze nie znasz, naturalnym jest, że doświadczasz strachu przed nieznanym, a co za tym idzie także niepewności. Nie może być w tym wypadku inaczej. Musisz zrozumieć, że to zupełnie normalny proces i nie możesz wyeliminować strachu tylko poprzez podjęcie świadomej decyzji.

Możesz jednak stworzyć działania wokół twojego podejścia do tradingu i metodologii, które pomogą Ci wyeliminować część niepewności i dostarczyć wytyczne do dalszego działania. W następnym akapicie będzie mowa o znaczeniu posiadania zasad, a także o tym jak mogą pomóc Ci zrobić następny krok.

Jest to szczególnie ważne jeśli korzystasz z czyjejś strategii tradingowej. Bez względu na to jak obiecujący, czy też zareklamowany jest zysk takiej strategii, musisz sam tego doświadczyć, zanim zyskasz do niej zaufanie.

“Strach pochodzi z niepewności; możemy wyeliminować ten strach, kiedy lepiej poznamy samych siebie” – Bruce Lee

Skup się na procesie i zasadach

Mam obsesję na punkcie zasad i tworzenia powtarzalnego podejścia do tradingu, ponieważ widziałem z pierwszej ręki jak dużą różnicę może stanowić posiadane zasad. Traderzy też powinni je mieć, a to głównie z dwóch powodów:

 1. Trader, który posiada zasady i wytyczne kontroluje swoje działania i bardziej prawdopodobne jest, że zawiera transakcje w ten sam (lub chociaż podobny) sposób.
 2. Dzięki zasadom możesz obiektywnie analizować wcześniejsze transakcje (bez całego szumu jaki powodują przypadkowo brane pozycje) i wtedy widzisz jak pewne rzeczy są wykonywane, a także co sprawdza się najlepiej.

Z drugiej strony, jeśli jesteś traderem, który nie ma zasad i nie korzysta ze standaryzowanej metody, zawsze będziesz się zastanawiać i powątpiewać w to, co tak naprawdę jest przyczyną niepowodzeń.

Siła płynąca z list kontrolnych, planów i procedur

Istnieją dwa powody, dla których samoloty są najbezpieczniejszym środkiem transportu:

1) Linie lotnicze poszukują niewielkich usprawnień, ale robią to konsekwentnie

Linie lotnicze, a także producenci samolotów nie starają się eksperymentować z radykalnymi zmianami w swoim sposobie działania – wręcz przeciwnie. Szukają bezpiecznych sposobów do czynienia małych i systematycznych ulepszeń swoich obecnych procesów. Zdają sobie sprawę z tego, że w dłuższym terminie staną się lepsi dopóki wprowadzają poprawki (bez znaczenia jak szybko to robią).

Tak samo w tradingu, musisz przestać marzyć o Św. Graalu, który pozwoli Ci podwajać rachunek rok po roku. Zamiast tego skup się na czynieniu małych, ale systematycznych ulepszeń i zajmij się swoimi słabościami, jedną po drugiej.

Sprawdź ofertę brokera XM, gdzie otrzymasz na start 30 USD, a Twoje saldo będzie zabezpieczone przed ujemnym depozytem.

Większość traderów myśli, że przez cały czas muszą całkowicie zmieniać swój system. Jest to jeden z największych błędów jakie można zrobić i praktycznie gwarantuje porażkę jeśli wciąż będziesz radykalnie zmieniał swoje podejście.

2) Wierzą w moc list kontrolnych

Jeśli chodzi o linie lotnicze i podróżowanie samolotem, możesz się przekonać, że używają one standardowych procedur i list kontrolnych do wszystkiego. Co prawda odbiera to nieco elastyczności, ale znacząco zmniejsza ryzyko popełnienia błędów.

Poniżej znajdziesz doskonały przykład informacji prasowej jednej z linii lotniczych, który podkreśla znaczenie posiadania list kontrolnych:

Uzasadnieniem wykorzystania list kontrolnych nie jest ich przydatność, ale świadomość, że złożoność działań może przytłaczać. Profesjonaliści popełniają błędy mimo tego, że posiadają umiejętności, wiedzę i doświadczenie…

“Dobra lista kontrolna jest precyzyjna i zawiera wyłącznie najważniejsze kroki, przedstawione w zwięzły sposób, [..] Musi być łatwa w użyciu nawet w trudnych i stresujących sytuacjach.”

W innym badaniu, które zostało przeprowadzone w szpitalach na całym świecie dowiedziono, że poważne powikłania u pacjentów po zabiegach chirurgicznych zmniejszyły się o 36% po wprowadzeniu list kontrolnych. Ilość zgonów spadła natomiast o 47%.

Dlaczego zatem traderzy uważają, że są lepsi i nie potrzebują tych wszystkich rzeczy, które z dużym prawdopodobieństwem mogą pomóc im w osiągnięciu postępu? Optymalizacja i standaryzacja tradingu oraz wykorzystanie do tego listy kontrolnej jest chyba najprostszym sposobem, by poprawić swój trading. Poza tym można dzięki temu wyeliminować przypadkowe wyniki, a w efekcie znacznie wyraźniej zobaczyć swoje podejście do tradingu.

Nawet jeden z czarodziejów rynku – Marty Schwartz powiedział, że ciągle używa listy kontrolnej przed wejściem w transakcje. Wciąż myślisz, że jesteś aż tak dobry, by obejść się bez tego?

Prosta analiza wydajności niszczy niepewność

Kiedy tylko traderzy pytają mnie o to jak pozbyć się strachu i zwątpienia, daję im zawsze dokładnie taką samą radę: zacznij zbierać 3 zrzuty ekranu dla każdej transakcji:

1) Wejście

Zawierałeś tę transakcję opierając się na zasadach?

2) Wyjście

Wyjście było oparte na logice czy emocjach?

3) Kilka godzin (lub dni w przypadku swing tradera) po wyjściu

Istniał jeszcze potencjał do większych zysków? Zaksięgowałeś zysk zbyt wcześnie, czy zbyt późno?

W ten sposób możesz szybko przeanalizować to, jak dobrze zarządzasz swoimi transakcjami, własne zdolności do wychodzenia z transakcji, a także to czy powinieneś pozwolić transakcji na dalszy rajd. Jest to najprostszy i najbardziej skuteczny sposób, by ograniczyć zwątpienie i nauczyć się swojego systemu tradingu, a także zbudować bazę pod lepsze działania w przyszłości.

Metody analizy przeszłych zachowań nie muszą być na początku zbyt wyszukane, gdyż wtedy Twoim celem powinno być zrozumienie stosowanej metody tradingu, a także siebie, by stać się lepszym traderem. Wraz z upływem czasu i zdobytą wiedzą, możesz przejść do bardziej zaawansowanych form zapisywania wyników swoich transakcji.

Sprawdzaj siebie i zadawaj sobie pytanie o to jak duży problem w tradingu stanowi dla Ciebie brak pewności siebie i wiary w swoją metodę, ponieważ większość traderów szybko odkrywa, że głównym problemem czynionych błędów i złych zachowań wynika z braku zaufania.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here