whitebit

Co to jest Wstęga Bollingera?Wstęga Bollingera to jeden z najbardziej niezawodnych i skutecznych wskaźników, z jakich może korzystać trader. Może być używany do czytania rynku i siły trendu, do planowania wejścia podczas konsolidacji oraz do znajdowania potencjalnych szczytów. Wstęga Bollingera jest wskaźnikiem dynamicznym co oznacza, że dostosowuje się do zmieniających warunków rynkowych, dlatego też ma wiele korzyści w porównaniu do pozostałych standardowych wskaźników, które często postrzegane są jako “opóźnione”.

 • Z tego artykułu dowiesz się jak używać wstęgi Bollingera, by udoskonalić swoje umiejętności czytania wykresów, a także identyfikować wejścia dające na rynku przewagę.
 • Wstęga Bollingera pomaga spekulować wraz z trendem oraz odnajdować rynkowe szczyty i dołki
 • We wpisie omówiono również znaczenie średnich ruchomych przy korzystaniu ze wskaźnika wstęgi
 • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Wstęga Bollingera, definicja

Jak sama nazwa wskazuje, wstęgi Bollingera to kanały cenowe, które wykreślone są powyżej i poniżej ceny. Zewnętrzne wstęgi opierają się o zmienność cenową co oznacza, że rozszerzają się wraz z wahaniem cen i umacnianiem trendu, kurczą się natomiast podczas okresów konsolidacji i trendów o niskim momentum.Ustawienie domyślne wstęgi Bollingera ma odchylenie standardowe na poziomie 2.0. My jednak sugerujemy, by zwiększyć tę wartość do 2.5, tak by uczynić wstęgi szerszymi i uchwycić więcej akcji cenowej. Z wartością odchylenia standardowego na poziomie 2.5, 99% akcji cenowej zawiera się między dwoma wstęgami co oznacza, że naruszenie zewnętrznych wstęg staje się bardzo znaczącym sygnałem o czym się wkrótce przekonasz (więcej wyjaśnione jest także w wideo, które jest w języku angielskim i znajduje się na końcu artykułu).

Wewnątrz wstęgi Bollingera znajduje się 20-okresowa średnia krocząca, która jest idealnym dodatkiem do zmienności bazującej na zewnętrznych wstęgach.

Co to jest Wstęga Bollingera?
1) Idealne do “jazdy” z trendem | 2) Wstęgi Bollingera kurczą się podczas ruchu bocznego | 3) 20-okresowa średnia ruchoma | 4) Zewnętrzne wstęgi

Spekulacja z trendem przy pomocy wstęg Bollingera

W przeciwieństwie do większości wskaźników, wstęga Bollingera nie jest statycznym indykatorem i zmienia swój kształt w oparciu o niedawne ceny oraz dokładny pomiar momentum i zmienności. Tak więc możemy użyć tego wskaźnika do analizowania siły trendu i uzyskać dzięki temu wielu cennych informacji. Poniżej znajdziesz kilka istotnych punktów, na które musisz zwrócić uwagę, gdy używasz wstęgi Bollingera do analizowania siły trendu:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
 • Podczas silnych trendów cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi
 • Cofnięcie od zewnętrznej wstęgi kiedy trend jest kontynuowany, pokazuje słabnięcie momentum
 • Powtarzające się pchnięcia w kierunku zewnętrznej wstęgi, które w rzeczywistości do niej nie docierają, wskazują na brak siły
 • Przełamanie średniej ruchomej jest często znakiem sygnalizującym, że trend się kończy


Poniższy zrzut ekranu pokazuje jak wiele informacji trader może wyciągnąć jeśli korzysta z wstęg Bollingera. Pozwól, że przeprowadzę cię przez punkty od 1 do 5, które znajdziesz również na wykresie poniżej:

 1. Cena jest w silnym trendzie spadkowym i utrzymuje się blisko dolnej wstęgi przez cały czas – bardzo niedźwiedzi sygnał
 2. Cena nie dociera do zewnętrznej bandy i silnie wybija w górę, tworząc przy tym formację objęcia. Jest to klasyczna formacja odwrócenia, gdzie niedźwiedzi trend wygasa
 3. Pojawia się 3 swing z niższym szczytem. Pierwszy swing w górę dociera do górnej wstęgi, podczas gdy dwa kolejne już nie – zanik siły.
 4. Silny trend spadkowy, w którym cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi. Próbuje nawet odbić, ale niedźwiedzie za każdym razem przejmują kontrolę.
 5. Cena konsoliduje w ruchu bocznym, nie dociera już więcej do dolnej wstęgi i widać pin bar tworzący odrzucenie oraz kończący trend spadkowy.

Jak widzisz, same wstęgi Bollingera mogą dostarczyć wiele informacji o sile trendu i równowadze między bykami i niedźwiedziami.

Co to jest Wstęga Bollingera?

To również może Cię zainteresować: Skoki zmienności i wstęgi Bollingera oraz sposoby handlu na ich podstawie – Tradeciety

Znajdowanie szczytów i dołków za pomocą Wstęgi Bollingera

Kiedy ustawisz odchylenie standardowe we wstęgach Bollingera na 2.5 zobaczysz, że cena rzadziej dociera do zewnętrznej bandy. Znaczenie takiego sygnału staje się wtedy bardziej istotne, ponieważ wskazuje na ważne ekstrema cenowe.

Gorąco polecamy połączenie wstęg Bollingera ze wskaźnikiem RSI – jest to idealne połączenie. Ponadto ważne są szczyty, których wyróżnia się dwa typy wymienione poniżej:

 1. Cena zmierza do zewnętrznej wstęgi, gdzie natychmiast jest odrzucana >> Sygnał odwrócenia
 2. Po ruchu w trendzie, cena nie osiąga zewnętrznej bandy kiedy ten staje się słabszy. Sygnałowi temu zwykle towarzyszy dywergencja ze wskazaniami RSI >> Sygnał kontynuacji


Poniższy wykres ukazuje oba scenariusze. Pierwszy, gdzie rynek tworzy szczyt po dywergencji pokazuje jak trend staje się słaby i traci momentum, aż w końcu nie udaje się dotrzeć do zewnętrznej bandy przed odwróceniem. Drugi szczyt zaznaczyłem strzałką – był to sygnał kontynuacji po tym jak nie udało się wybić wyżej podczas trendu spadkowego. Długi cień powstały w następstwie szybkiego odrzucenia pokazuje, że bykom brakuje siły.

Co to jest Wstęga Bollingera?

Wstęga Bollingera, a rola średniej ruchomej

Podczas trendów, średnia ruchoma bardzo dokładnie trzyma cenę i jej wybicie jest zazwyczaj istotnym sygnałem świadczącym o tym, że zmieniają się nastroje. Poniższy zrzut ekranu ładnie pokazuje jak cena porusza się w trendzie pomiędzy zewnętrzną wstęgą, a średnią ruchomą niezależnie czy mówimy o ruchu w górę, czy w dół. Średnia ruchoma podczas trendów może być wykorzystywana jako sygnał do ponownego wejścia, tak by dołożyć do istniejącej pozycji podczas cofnięć.Średnia krocząca może być również używana jako sygnał do wyjścia z pozycji jeśli cena przełamie ją od góry w trendzie wzrostowym lub od dołu w trendzie spadkowym. Poprzez połączenie wstęgi Bollingera ze średnią ruchomą, trader może już tak naprawdę stworzyć solidną metodę handlu.

Co to jest Wstęga Bollingera?

Jak mogłeś zauważyć, wstęga Bollingera jest wieloaspektowym wskaźnikiem, który dostarcza sporo informacji na temat trendu, równowagi między kupującymi i sprzedającymi, a także potencjalnej zmiany kierunku ruchu. Wraz ze średnią kroczącą oraz RSI, wstęga Bollingera składa się na solidny fundament strategii tradingowej.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcComparic.pl zaczął współpracę z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach oraz nagraniach wideo. Na łamach portalu comparic.pl będą prezentowane tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Tym razem skupimy się na temacie związanym ze wstęgą Bollingera.Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
 • Powiązane zagadnienia:
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średnioterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

5 KOMENTARZE

 1. Hej, Dzięki za uwagi i czujność. Poprawki zostały wprowadzone i mam nadzieję, że teraz jest już precyzyjniej. Same błędy to często skutek “pośpiechu” i też tłumaczenie tekstu nowego autora, do którego stylu dopiero się przyzwyczajam.

  Pozdrawiam

 2. Ogolnie artykul merytorycznie ok, sam uzywam wstęg + RSI przy podejmownaiu decyzji. Jak na poczatek wspolpracy z Tradeciety nie jest zle. Mam jednak wrazenie ze artykuł pisany byl z uzyciem google translatora. Trudno to wytlumaczyc, ale tekst wydaje sie mało “naturalny” a bardziej “sztuczny”. Poza tym jest pare błędów:
  “W środku wstęgi Bollingera znajduje się 20-okresowa średnia krocząca, a idealnym dodatkiem do zmienności bazującej na zewnętrznych wstęgach.” – ale ze co?! :)
  “1. Cena jest w silnym trendzie wzrostowym i utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi przez cały czas – bardzo niedźwiedzi sygnał” – chyba chodzi o trend spadkowy
  “5. Silny trend spadkowy, w którym cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi. Próbuje nawet odbić, ale byki zawsze przejmują kontrolę” – komus najwidoczniej pomylily sie byki z niedzwiedziami
  Na przyszlosc prosimy o bycie bardziej dokladnym, w tradingu nie ma miejsca na pomylki :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj