Naga MarketsWstęga Bollingera

Jest to jeden z najbardziej niezawodnych i skutecznych wskaźników, z jakich może korzystać trader. Może być używany do czytania rynku i siły trendu, do planowania wejścia podczas konsolidacji oraz do znajdowania potencjalnych szczytów. Wstęga Bollingera jest wskaźnikiem dynamicznym co oznacza, że dostosowuje się do zmieniających warunków rynkowych, dlatego też ma wiele korzyści w porównaniu do pozostałych standardowych wskaźników, które często postrzegane są jako “opóźnione”. Z tego artykułu dowiesz się jak używać wstęgi Bollingera, by udoskonalić swoje umiejętności czytania wykresów, a także identyfikować wejścia dające na rynku przewagę.

Definicja wstęgi Bollingera

Jak sama nazwa wskazuje, wstęgi Bollingera to kanały cenowe, które wykreślone są powyżej i poniżej ceny. Zewnętrzne wstęgi opierają się o zmienność cenową co oznacza, że rozszerzają się wraz z wahaniem cen i umacnianiem trendu, kurczą się natomiast podczas okresów konsolidacji i trendów o niskim momentum.

Jak testować pomysły i strategię inwestycyjne? Odpowiedzią jest program Forex Tester. Sprawdź artykuł opisujący niektóre z jego możliwości >>

Ustawienie domyślne wstęgi Bollingera ma odchylenie standardowe na poziomie 2.0. My jednak sugerujemy, by zwiększyć tę wartość do 2.5, tak by uczynić wstęgi szerszymi i uchwycić więcej akcji cenowej. Z wartością odchylenia standardowego na poziomie 2.5, 99% akcji cenowej zawiera się między dwoma wstęgami co oznacza, że naruszenie zewnętrznych wstęg staje się bardzo znaczącym sygnałem o czym się wkrótce przekonasz (więcej wyjaśnione jest także w wideo, które jest w języku angielskim i znajduje się na końcu artykułu).

Wewnątrz wstęgi Bollingera znajduje się 20-okresowa średnia krocząca, która jest idealnym dodatkiem do zmienności bazującej na zewnętrznych wstęgach.

BollingerBands_intro-1

1) Idealne do ‘jazdy’ z trendem | 2) Wstęgi Bollingera kurczą się podczas ruchu bocznego | 3) 20-okresowa średnia ruchoma | 4) Zewnętrzne wstęgi


Spekulacja z trendem przy pomocy wstęg Bollingera

W przeciwieństwie do większości wskaźników, wstęga Bollingera nie jest statycznym indykatorem i zmienia swój kształt w oparciu o niedawne ceny oraz dokładny pomiar momentum i zmienności. Tak więc możemy użyć tego wskaźnika do analizowania siły trendu i uzyskać dzięki temu wielu cennych informacji. Poniżej znajdziesz kilka istotnych punktów, na które musisz zwrócić uwagę, gdy używasz wstęgi Bollingera do analizowania siły trendu:

 • Podczas silnych trendów cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi
 • Cofnięcie od zewnętrznej wstęgi kiedy trend jest kontynuowany, pokazuje słabnięcie momentum
 • Powtarzające się pchnięcia w kierunku zewnętrznej wstęgi, które w rzeczywistości do niej nie docierają, wskazują na brak siły
 • Przełamanie średniej ruchomej jest często znakiem sygnalizującym, że trend się kończy

Poniższy zrzut ekranu pokazuje jak wiele informacji trader może wyciągnąć jeśli korzysta z wstęg Bollingera. Pozwól, że przeprowadzę cię przez punkty od 1 do 5, które znajdziesz również na wykresie poniżej:

 1. Cena jest w silnym trendzie spadkowym i utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi przez cały czas – bardzo niedźwiedzi sygnał
 2. Cena nie dociera do zewnętrznej bandy i silnie wybija w górę, tworząc przy tym formację objęcia. Jest to klasyczna formacja odwrócenia, gdzie niedźwiedzi trend wygasa
 3. Pojawia się 3 swing z niższym szczytem. Pierwszy swing w górę dociera do zewnętrznej wstęgi, podczas gdy dwa kolejne już nie – zanik siły.
 4. Silny trend spadkowy, w którym cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi. Próbuje nawet odbić, ale niedźwiedzie za każdym razem przejmują kontrolę.
 5. Cena konsoliduje w ruchu bocznym, nie dociera już więcej do dolnej wstęgi i widać pin bar tworzący odrzucenie oraz kończący trend spadkowy.

Jak widzisz, same wstęgi Bollingera mogą dostarczyć wiele informacji o sile trendu i równowadze między bykami i niedźwiedziami.

BollingerBands_trend

Znajdowanie szczytów i dołków

Kiedy ustawisz odchylenie standardowe we wstęgach Bollingera na 2.5 zobaczysz, że cena rzadziej dociera do zewnętrznej bandy. Znaczenie takiego sygnału staje się wtedy bardziej istotne, ponieważ wskazuje na ważne ekstrema cenowe.

Gorąco polecamy połączenie wstęg Bollingera ze wskaźnikiem RSI – jest to idealne połączenie. Ponadto ważne są szczyty, których wyróżnia się dwa typy wymienione poniżej:

 1. Cena zmierza do zewnętrznej wstęgi, gdzie natychmiast jest odrzucana >> Sygnał odwrócenia
 2. Po ruchu w trendzie, cena nie osiąga zewnętrznej bandy kiedy ten staje się słabszy. Sygnałowi temu zwykle towarzyszy dywergencja ze wskazaniami RSI >> Sygnał kontynuacji

Poniższy wykres ukazuje oba scenariusze. Pierwszy, gdzie rynek tworzy szczyt po dywergencji pokazuje jak trend staje się słaby i traci momentum, aż w końcu nie udaje się dotrzeć do zewnętrznej bandy przed odwróceniem. Drugi szczyt zaznaczyłem strzałką – był to sygnał kontynuacji po tym jak nie udało się wybić wyżej podczas trendu spadkowego. Długi cień powstały w następstwie szybkiego odrzucenia pokazuje, że bykom brakuje siły.

BollingerBands_spike

Rola średniej ruchomej

Podczas trendów, średnia ruchoma bardzo dokładnie trzyma cenę i jej wybicie jest zazwyczaj istotnym sygnałem świadczącym o tym, że zmieniają się nastroje. Poniższy zrzut ekranu ładnie pokazuje jak cena porusza się w trendzie pomiędzy zewnętrzną wstęgą, a średnią ruchomą niezależnie czy mówimy o ruchu w górę, czy w dół. Średnia ruchoma podczas trendów może być wykorzystywana jako sygnał do ponownego wejścia, tak by dołożyć do istniejącej pozycji podczas cofnięć.

Średnia krocząca może być również używana jako sygnał do wyjścia z pozycji jeśli cena przełamie ją od góry w trendzie wzrostowym lub od dołu w trendzie spadkowym. Poprzez połączenie wstęgi Bollingera ze średnią ruchomą, trader może już tak naprawdę stworzyć solidną metodę handlu.

BollingerBands_MA

Jak mogłeś zauważyć, wstęga Bollingera jest wieloaspektowym wskaźnikiem, który dostarcza sporo informacji na temat trendu, równowagi między kupującymi i sprzedającymi, a także potencjalnej zmiany kierunku ruchu. Wraz ze średnią kroczącą oraz RSI, wstęga Bollingera składa się na solidny fundament strategii tradingowej.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcComparic.pl zaczął współpracę z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach oraz nagraniach wideo. Na łamach portalu comparic.pl będą prezentowane tłumaczenia tych artykułów dla polskojęzycznych czytelników. Tym razem skupimy się na temacie związanym ze wstęgą Bollingera.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

5 KOMENTARZE

 1. Hej, Dzięki za uwagi i czujność. Poprawki zostały wprowadzone i mam nadzieję, że teraz jest już precyzyjniej. Same błędy to często skutek “pośpiechu” i też tłumaczenie tekstu nowego autora, do którego stylu dopiero się przyzwyczajam.

  Pozdrawiam

 2. Ogolnie artykul merytorycznie ok, sam uzywam wstęg + RSI przy podejmownaiu decyzji. Jak na poczatek wspolpracy z Tradeciety nie jest zle. Mam jednak wrazenie ze artykuł pisany byl z uzyciem google translatora. Trudno to wytlumaczyc, ale tekst wydaje sie mało “naturalny” a bardziej “sztuczny”. Poza tym jest pare błędów:
  “W środku wstęgi Bollingera znajduje się 20-okresowa średnia krocząca, a idealnym dodatkiem do zmienności bazującej na zewnętrznych wstęgach.” – ale ze co?! 🙂
  “1. Cena jest w silnym trendzie wzrostowym i utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi przez cały czas – bardzo niedźwiedzi sygnał” – chyba chodzi o trend spadkowy
  “5. Silny trend spadkowy, w którym cena utrzymuje się blisko zewnętrznej wstęgi. Próbuje nawet odbić, ale byki zawsze przejmują kontrolę” – komus najwidoczniej pomylily sie byki z niedzwiedziami
  Na przyszlosc prosimy o bycie bardziej dokladnym, w tradingu nie ma miejsca na pomylki 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here