Naga MarketsUSD, dolar, klucz, ComparicPrice action jest jedną z najpopularniejszych koncepcji handlowych wśród traderów i jeśli potrafisz z niej korzystać w odpowiedni sposób możesz znacząco poprawić swoje wyniki i sposób patrzenia na wykresy. Jednakże wokół tego tematu wciąż krąży wiele nieporozumień i półprawd, które sprawiają, że traderzy zwyczajnie zawodzą. W tym artykule odkryjemy 8 najważniejszych tajemnic price action i podzielimy się najlepszymi wskazówkami dotyczącymi tej techniki.

Wady i zalety Price Action

 

#1 Strefy wsparcia i oporu są lepsze niż poziomy

Wsparcia i opory to najpopularniejsze koncepcje w price action, jednakże tylko niewielu traderów faktycznie zarabia pieniądze przy ich wykorzystaniu. Powód tego stanu rzeczy jest bardzo prosty, choć nie tak oczywisty jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

Większość traderów używa pojedynczych linii horyzontalnych do wyznaczania wsparć i oporów, co może naprawdę fajnie wyglądać z perspektywy czasu, jednakże nie sprawdza się w tradingu “na żywo”. Powodem jest to, że pojedyncze linie nie są efektywnym sposobem patrzenia na ruchy cen. Z kolei tworzenie stref wsparcia i oporu jest skuteczniejszym podejściem dla zrozumienia ceny.

Poniższy zrzut ekranu świetnie to obrazuje: trader korzystający z pojedynczych linii przegapił okazję tradingową zarówno kiedy cena do niej nie dociera jak i w momencie przebicia przez linię spowodowanego zmiennością. Trader korzystający ze stref zamiast linii może filtrować cały ten szum, który został zawarty w obszarach.

Uderzenie w stop loss oraz przegapione wejścia.
Uderzenie w stop loss oraz przegapione wejścia.
Strefy wsparcia i oporu filtrują szum, który powoduje, że większość traderów traci pieniądze przy konwencjonalnym podejściu do rysowania poziomów w postaci pojedynczej linii. Obszar wsparcia/oporu określa jego górne i dolne ograniczenie.
Strefy wsparcia i oporu filtrują szum, który powoduje, że większość traderów traci pieniądze przy konwencjonalnym podejściu do rysowania poziomów w postaci pojedynczej linii. Obszar wsparcia/oporu określa jego górne i dolne ograniczenie.

#2 Szczyty i dołki to wszystko na czym powinieneś się skupić

W tym punkcie omówione jest bardzo podstawowe pojęcie, natomiast kluczowym jest, by je dobrze zrozumieć. Najsmutniejsze jednak jest to, że nie jest ono zbyt szeroko wykorzystywane. Analiza szczytów i dołków daje naprawdę dużo informacji na temat siły trendu, kierunku rynku, a nawet może zapowiadać z wyprzedzeniem koniec trendu i jego odwrócenie.

Analiza szczytów i dołków może być przy tym połączona ze wszystkimi konwencjonalnymi metodami tradingu i jest to bardzo potężna metoda price action. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci zrozumieć znaczenie szczytów i dołków poza standardowym ich zastosowaniem w tradingu:

 • Czy widzisz na wykresie długie impulsy w trendzie z niewielkimi cofnięciami? (oznaka siły trendu)
 • Czy cena z trudem osiąga wyższe szczyty / niższe dołki? (może to wskazywać na osłabienie momentum)
 • Widzisz zwiększoną zmienność – dłuższe cienie świec podczas ustanawiania szczytów / dołków? (prawdopodobnie słyszałeś stwierdzenie o tym, że zmienność jest największa w punktach zwrotnych)
 • Jeśli w trendzie wzrostowym cena nie osiąga wyższego szczytu powinno to zwrócić twoją uwagę

Wyzwanie dla ciebie: spójrz w jakikolwiek “podręcznik” z formacjami wykresu, a zobaczysz, że jedyną rzeczą, która ma tam znaczenie jest to jak tworzą się szczyty i dołki w obrębie danej formacji.

#3 Lokacja – natychmiastowe udoskonalenie twojego tradingu

Nawet jeśli widzisz najlepszy i najbardziej obiecujący sygnał price action, wciąż możesz zwiększyć swoje szanse poprzez branie transakcji wyłącznie na ważnych poziomach cenowych. Większość amatorów popełnia błąd biorąc sygnały price action bez względu na to, gdzie one występują, a następnie zastanawia się dlaczego stosunek transakcji zyskownych do stratnych jest tak niski.

W moim tradingu najpierw rysuje strefy wsparcia i oporu, a także oznaczam strefy popytu i podaży, by następnie oczekiwać aż cena do nich dotrze. Wybieram wtedy wyłącznie te transakcje, gdzie sygnał formuje się w oznaczonych wcześniej obszarach. Dzięki temu podejście do tradingu staje się mniej stresujące (używanie alarmów cenowych w pobliżu poziomów, by mieć więcej wolnego czasu), ale także znacznie zwiększa jakość samego tradingu.

#4 Wszystko jest względne – liczy się kontekst

Dużym błędem popełnianym przez wielu traderów jest to, że traktują oni price action jako szablonową metodę tradingową i polują wyłącznie na formacje świecowe, które pasują do ich podręcznikowych kryteriów. W tradingu natomiast wszystko jest względne i należy brać pod uwagę informacje jakie daje cena w odniesieniu do tego co wydarzyło się wcześniej.

Poniższa grafika pokazuje co dokładnie mam na myśli. Podczas trendu wzrostowego widzimy wiele pin barów, ale pierwsze dwa są stosunkowo małe w porównaniu z akcją cenową jaka miała miejsce wcześniej. Nie dają one zatem znaczących sygnałów i okazują się zawodne. Prawdziwy pin bar wystąpił na samym szczycie i pokazał silne odrzucenie, a ponadto był świecą większą aniżeli poprzednie.

Dlatego też zawsze porównuj obecną akcję cenową z tym, co działo się wcześniej.

Objaśnienie do pin barów w kolejności ich występowania: || bardzo zły pin bar: 1) jest mały w porównaniu do wcześniejszych świec; 2) zamknięcie jest słabe i nie zbliżyło się do minimów || wciąż niedobry pin bar: 1) wielkość jest nieznaczna w porównaniu do wcześniejszej akcji cenowej; 2) zamknięcie jest już lepsze, ale długość knota w stosunku do minimum jest wciąż względnie mała || dobry pin bar: 1) Cena powoli odwraca. Świece stają się mniejsze, a pin bar w porównaniu do nich ma znaczącą wielkość; 2) Knot pokazuje silne odrzucenie; 3) Zamknięcie jest blisko minimum.
Objaśnienie do pin barów w kolejności ich występowania: || bardzo zły pin bar: 1) jest mały w porównaniu do wcześniejszych świec; 2) zamknięcie jest słabe i nie zbliżyło się do minimów || wciąż niedobry pin bar: 1) wielkość jest nieznaczna w porównaniu do wcześniejszej akcji cenowej; 2) zamknięcie jest już lepsze, ale długość knota w stosunku do minimum jest wciąż względnie mała || dobry pin bar: 1) Cena powoli odwraca. Świece stają się mniejsze, a pin bar w porównaniu do nich ma znaczącą wielkość; 2) Knot pokazuje silne odrzucenie; 3) Zamknięcie jest blisko minimum.

#5 Cztery wskazówki dotyczące świec i price action

Punkt ten bezpośrednio wiąże się z poprzednim i jest kolejnym dowodem na to jak ważne jest łączenie ze sobą poszczególnych kawałków, a także unikanie szablonowego myślenia. 4 poniższe punkty pomogą ci uniknąć wielu powszechnych błędów popełnianych przez traderów, którzy szukają wyłącznie szablonowych formacji.

bearbull1-2-768x1069

 1. Długość cienia
  Jeśli widzisz wiele długich cieni oznacza to, że zmienność i niepewność wzrasta. Szczególnie na rynkowych szczytach lub w ciasnych zakresach, cienie stają się dłuższe.
 2. Byczy cień vs. niedźwiedzi cień
  Widzisz więcej / dłuższe cienie w górę czy w dół? Cienie, które wystają w dół zazwyczaj sygnalizują odrzucenie i nieudaną próbę niedźwiedzi.
 3. Pozycja korpusu
  Korpus / ciało świecy znajduje się bliżej jej szczytu, czy dna? Ciało świecy, które zamyka się niedaleko jej szczytu często sygnalizuje presję byków – szczególnie jeśli świeca ma długi, niedźwiedzi cień.
 4. Ciało
  Stosunek między korpusem świecy, a jej cieniem może wiele mówić. Świece z dużym korpusem i krótkimi cieniami zazwyczaj wskazują siłę, podczas gdy świece z małym korpusem i długimi cieniami sygnalizują niezdecydowanie.

#6 Czas brokera nie ma znaczenia

Często dostajemy pytanie o to jak bardzo czas brokera i zamknięcia świecy wpływa na price action. Prawdę mówiąc nie ma to żadnego znaczenia ogólnie w Twoim tradingu mimo, że wykres na takich interwałach jak H4 czy dziennym będzie wyglądał odmiennie u różnych brokerów.

Poniższa grafika ilustruje to co mam na myśli. Wykresy pokazują ten sam rynek i ten sam okres czasowy na interwale H4. Użyto jednak innego czasu zamknięcia świec i dlatego też wykresy nieznacznie się różnią. Najważniejsze wydaje się to, że po lewej stronie wykresu widać to czego nie ma po prawej i na odwrót. Nie ma zatem brokera, który ma “lepszy” czas od innego – tylko sygnały jakie otrzymujesz nieznacznie się różnią. Najważniejsze jest jednak, by podejmować konsekwentne i spójne decyzje oraz nie kłopotać się różnicami pomiędzy danymi dostarczanymi przez brokerów.

Nie przejmuj się czasem jaki na serwerze ma twój broker; w długim terminie wszystko się uśrednia, tak długo jak pozostajesz konsekwentny.

brokertime-1

#7 Wyrzucanie amatorów i polowanie na stopy

Standardowe formacje price action są bardzo oczywiste i wielu traderów myśli, że broker poluje na ich stop lossy, ponieważ wydaje im się, że zostali wyrzuceni z rynku – nawet przy setupie, który był tak klarowny.

Dla profesjonalnych traderów natomiast bardzo proste jest oszacowanie, gdzie amatorzy wchodzili w pozycje, a także w którym miejscu ustawili stop lossa po oczywistej formacji. “Polowanie na stopy” jakie widzisz nie jest zasługą twojego brokera, ale zyskownych traderów, którzy po prostu wyciskają amatorów dla wygenerowania większej płynności. Powinieneś zatem poczekać aż wyciskanie amatorów się zakończy lub dodać więcej przestrzeni do swojego stopa, tak by uniknąć zbyt wczesnego wypadnięcia z potencjalnie zyskownej transakcji.

#8 Prawidłowy wybór rynku

Budowanie “listy obserwacyjnej” przed rozpoczęciem tradingu jest bardzo ważne, a sam dobór rynku jest często źle rozumianą koncepcją wśród traderów. Pozwól, że dam ci przykład z mojego tradingu: każdej niedzieli siadam przed wykresami i sprawdzam 15 lub więcej par walutowych, które rozważam handlować. Po tym działaniu zazwyczaj na liście do obserwacji pozostaje 6-8 par na nadchodzący tydzień. Głównym powodem, dla którego usuwam pozostałe pary jest akcja cenowa o niskim prawdopodobieństwie, co zazwyczaj oznacza wąskie konsolidacje czy inne formacje, gdzie cena porusza się w zakresie z dużą zmiennością.

Efektywny wybór rynku jest ważny i dlatego powinieneś patrzeć tylko na te rynki, które oferują wyraźną akcję cenową, a trzymać się z dala od tych, na których widać szum. Nie popełniaj błędu polegającego na nadmiernym skupianiu się, na konkretnych parach do handlu – zmieniaj je i zwracaj uwagę tylko na te rynki, które prezentują dobrą akcję cenową.

Od lewej || Dobry rynek: wyraźne ruchy cen i respektowane wsparcia / opory || Zły rynek: bardzo ciasna konsolidacja. Brak kierunku i dużo cieni.
Od lewej || Dobry rynek: wyraźne ruchy cen i respektowane wsparcia / opory || Zły rynek: bardzo ciasna konsolidacja. Brak kierunku i dużo cieni.

Większość z tych porad zapewne nie jest tajemnicą dla zaawansowanych traderów, ale amatorzy mogą dzięki nim poprawić jakość swojego tradingu i postrzeganie rynków, poprzez wybranie kilku z nich. Jeśli znasz jeszcze jakieś inne wskazówki lub błędy, które popełniają traderzy price action, daj znać w komentarzu pod artykułem.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

 1. Artykuł w zasadzie przeznaczony jest dla osób, które nie są traderami “pełną gębą”. jestem osobą, która wybrała ten artykuł, bo obiecywał, że wyjaśni, co to jest PRICE ACTION. żegnajcie marzenia. Co chwilę dowiaduję się o sprawach, które są wiadome wytrawnym traderom, o tym jak można przeczytać o PRICE ACTION w 20 pozycjach książkowych.
  Jakich?
  Chyba należy zdecydować się kto jest odbiorcą artykułu, bo ja “zielony” na pewno nim nie jestem. Wchodzę na stronę, bo tam napisane – dowiesz się co to price action i…. nic. Może autor ma płacone od słowa. Niestety dużo lania wody. Nie można się odnosić do pojęć, które dla początkującego są niejasne. Jakieś paradygmaty muszą być. Widać tu wiedzę autora, ale cóż mi po niej, gdy nie wyjaśnia tego, czego się podjął.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here