Naga Markets

Tornado Cash zakazany przez ułatwianie prania brudnych pieniędzyW poniedziałek Sekretarz Stanu USA Antony Blinken napisał tweet mówiący o obłożeniu sankcjami kryptowaluty Tornado Cash, którą nazwał “sponsorowaną przez Koreę Północną grupą hakerską do prania pieniędzy KRLD”. Wypowiedź Sekretarza odbiła się szerokim echem, ze względu na śmiałe zarzuty co do założycieli projektu. Już nieco ponad godzinę później usunął on wpis, zastępując go łagodniejszą informacją, że Tornado Cash był po prostu “użyty przez grupy hakerskie powiązane z KRLD”. Blinken nie odniósł się w nowym wpisie do tego usuniętego godzinę wcześniej.

Tornado Cash stracił prawie 28% w przeciągu ostatniej doby

Wpisy miały związek z trwającym śledztwem Treasury Department’s Office of Foreign Asset Control (OFAC) odnośnie prania brudnych pieniędzy. Na czarną listę trafił wspomniany token, dający możliwość zacierania śladów transferów kryptowalut i tym samym zwiększenia poziomu prywatności transakcji.Obecnie zidentyfikowano 40 adresów Ethereum i USDC powiązanych z działaniami projektu. Zdaniem agencji rozwiązanie Tornado Cash było używane przez Lazarus Group, grupę hakerską KRLD, która wyprowadziła 625 mln dolarów w kryptowalutach, skradzionych w atakach hakerskich w ostatnich latach.

Projekt został wpisany na czarną listę amerykańskiego skarbu państwa. Oznacza to kompletny zakaz użycia tokenu i powiązanych z nim adresów przez Amerykanów. Wcześniej odcięto też Blender.io, inny projekt zwiększający prywatność transakcji.

Tornado Cash był środkiem płatniczym dla cyberprzestępców szukających sposobów na pranie pieniędzy z przestępstw, a także pomagał hakerom, m.in. tym, którzy są obecnie objęci sankcjami USA, w praniu dochodów z ich cyberprzestępstw poprzez ukrywanie pochodzenia i transferu nielegalnie zdobytej kryptowaluty– powiedział wysoki urzędnik skarbu państwa.

Po czym dodał: – Od 2019 r. Tornado Cash podobno wyprał kryptowaluty warte ponad 7 mld dolarów. Tornado Cash (TORN) stracił prawie 28 proc. w przeciągu ostatnich 24 godz., według CoinGecko.

Hakerzy zwracają środki i zalecają większą ostrożność dla Nomad

Niecały miesiąc po zignorowaniu ostrzeżeń firmy audytowej Quantstamp exploit w protokole Nomad został wykryty i wykorzystany do wyprowadzenia ponad 190 mln dolarów. Cała akcja trwała niecałe 3 godziny. Hakerzy “white hat” szybko dołączyli do złodziei, starając się zagarnąć jak największą część pieniędzy i ochronić środki użytkowników przed prawdziwymi złodziejami.

W przeciągu kilku godzin od opublikowania portfela, na który Nomad przyjmuje zwrot skradzionych środków, grupa hakerska typu “white hack” zwróciła 32,6 mln dolarów ze skradzionych 190 mln dolarów. Większość środków była wyrażona w USD Coin (USDC), Tether (USDT) i Frax. Niestety nadal nie wiadomo, jak wiele pieniędzy udało się im ochronić ze skradzionych 190 mln. Nomad oczekuje dalszych zwrotów.

XTB

Bitcoin wraz z Ethereum odreagowują ostatnie wzrosty. Niektóre tokeny odnotowują minimalne straty. Na platformie Conotoxia MT5, BTC traci 1,5 proc., a ETH 1,9 proc. na 11:30 GMT+3.

Rafał Tworkowski, Młodszy Analityk Rynków Finansowych, Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt akcje kupno | kurs korony norweskiej nbp | wirtualna polska akcje kupno | kurs famur | pgnig kurs akcji | celon pharma akcje notowania | notowania datawalk |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here