Naga MarketsPrzeciętnemu polskiemu konsumentowi giełda nadal kojarz się z kasynem, a stan wiedzy ekonomicznej w Polsce potrafi budzić wręcz „skrajne przerażenie”, uważa Tomasz Jaroszek, polski bloger finansowy oraz autor książki poświęconej postaci Warrena Buffetta. Na antenie Comparic24.tv punktował między innymi brak podstawowej wiedzy dotyczącej podatków wskazując na bardzo ważny problem braku poprawy ogólnej świadomości finansowej Polaków w ostatnich latach.


Tomasz Jaroszek (Doradca.tv): „Czasami jestem skrajnie przerażony” wiedzą ekonomiczną rodaków

– Jeszcze parę lat temu byłem optymistą i miałem wrażenie, że powoli wszystko idzie do przodu (…). Zbierając jednak i porównując badania dotyczące poziomu edukacji finansowej Polaków, to czasami jestem skrajnie przerażony. Kiedy w gospodarce zaczyna iść lepiej, to nie dość, że się przestajemy uczuć to mam wrażenie, że się cofamy patrząc na niektóre wyniki. Nadal podstawowym problemem pozostaje takie pojęcie jak inflacja, co więcej masa ludzi nie ma pojęcia jak działają podatki – nie wiedząc często, że sami płacą VAT – komentował w rozmowie z Krzysztofem Kamińskim znany polski bloger finansowy, Tomasz Jaroszek.

Jak słusznie twierdzi Tomasz Jaroszek, polski rynek giełdowy nie będzie miał możliwości dynamiczniejszego rozwoju jeżeli obywatele będą posiadali tak głębokie braki w podstawowej wiedzy ekonomicznej, nie rozumiejąc w jaki sposób dotyka ich zjawisko rosnącej dynamiki cen (inflacji), podatki lub skąd rząd czerpie pieniądze na realizację obecnych programów społecznych.  Między innymi z tego powodu, wśród powszechnej opinii ciągle pokutuje przekonanie, że „giełda to kasyno”.

– W kontekście podstawowej edukacji mamy najwięcej do zrobienia. Gdy konsument nie potrafi rozróżnić dwóch kredytów albo ich ze sobą porównać, to jest właśnie to, nad czym musimy pracować – dodaje autor bloga Doradca.tv.

Zobacz również: Śladami Warrena Buffetta to książka od polskich inwestorów dla polskich inwestorów

Przed GPW jeszcze długa droga, aby stać się powszechnym pomysłem Polaków na oszczędzanie

Jaroszek nie ukrywa, że GPW to „wyższa szkoła jazdy” i obecnie będzie zarezerwowana jedynie dla osób z szerszą wiedzą na temat finansów oraz świadomością budowania oszczędności w długim terminie. Jest to jednak naturalne, gdyż polski kapitalizm rozwija się dopiero od trzydziestu lat, a nie tak jak amerykański od dwóch wieku, w związku z czym przed rodzimym rynkiem jeszcze długa droga, zanim zostanie zalany przez rzesze inwestorów indywidualnych.

– Giełda to już wyższy poziom jeżeli chodzi o pomnażanie pieniędzy. Ja zakładam, że w tak młodym kapitalizmie jak Polska przed nami jeszcze daleka droga. Polska giełda jest młodsza ode mnie, więc nie jest to jakiś super wynik i troszkę czasu jeszcze potrzeba – komentował Tomasz Jaroszek.

Tomasz Jaroszek został nominowany w konkursie Invest Cuffs w kategorii Influencer Roku 2019. Głos na swoich faworytów można oddać w tym miejscu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here