Naga MarketsJuż w ten czwartek, 16 lutego, w warszawskiej siedzibie X-Trade Brokers wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość wzięcia udziału w kolejnej odsłonie XTB Trading Club. Tym razem gościem przy Ogrodowej 58 będzie Tomasz Jaroszek, przedsiębiorca i inwestor, autor bloga Doradca.tv.


Poniżej prezentujemy Państwu krótką rozmowę z T. Jaroszkiem, w której pytamy go o profil działalności, doświadczenie z inwestycjami oraz tematy, które poruszy w trakcie najbliższego spotkania z inwestorami.

BIORĘ UDZIAŁ

W każdy czwartek między 16:00 a 20:00 XTB zaprasza do swojej siedziby na ul. Ogrodowej 58 w Warszawie na spotkanie z doświadczonymi analitykami rynku i traderami, którzy chętnie podzielą się wiedzą na temat inwestycji.

Co twórca serwisu doradca.tv ma tak naprawdę wspólnego z detalicznym rynkiem FX/OTC. Na co dzień propagujesz raczej mniej ryzykowne formy oszczędzania oraz inwestowania?

Szeroko pojęta edukacja finansowa to główny cel mojego bloga, ale jest tam też sporo treści dla początkujących inwestorów. Wiele osób chociaż raz w życiu spróbuje inwestować lub zetknie się rynkiem FX/OTC pod wpływem rekomendacji, reklamy czy w poszukiwaniu alternatywnej metody zarabiania. Jeśli wcześniej trafią na mojego bloga, to mam szansę nauczyć ich czegoś już na starcie i zwiększyć nieco ich szanse na przetrwanie na rynku. Szybkie, lewarowane rynki są trudne do opanowania, a dużo osób na początku podchodzi do nich bardzo lekkomyślnie. Sam tak robiłem, więc teraz mogę przestrzec widzów i czytelników.

Czy samodzielnie próbowałeś swoich sił na rynkach lewarowanych, czy skupiasz się przede wszystkim na polskiej giełdzie?

Jak najbardziej próbowałem, jeszcze jako dziennikarz finansowy. Trading po godzinach to jedno z bardziej stresujących zajęć, jakie mogłem sam sobie narzucić. Efekty dzielenia uwagi pomiędzy pracę na etacie, a próby domykania luki na daxie niestety widać w długim terminie po stratach na rachunku. Obecnie nawet jeśli sięgam do instrumenty lewarowane, to z myślą o średnim terminie, żeby nie musieć pracować w stresie, zerkając co chwilę na przebieg transakcji. Moim zdaniem trading nie jest dla wszystkich i jeśli ktoś skupia się na głównie na biznesie lub pracy na etacie, to dla takiej osoby zdecydowanie lepsze są akcje. Obecnie skupiam się mocno na polskiej giełdzie, bo widzę tutaj dużo większe potencjalne zyski niż na przegrzanych wykresach za oceanem.

Jeżeli miałbyś wskazać ciekawą formę zabezpieczenia zysków z FX/OTC to co byś wskazał? Lokaty, konta oszczędnościowe, fundusze?

Na pewno najlepszym zabezpieczeniem jest trzymanie się zasady, że pieniądze na spekulacje to pieniądze na spekulacje – żadne oszczędności, żadna poduszka finansowa czy pieniądze na czarną godzinę. Dopóki trzymamy się tej zasady, nic nam nie grozi w długim terminie, bo możemy stracić tylko tyle, ile przeznaczyliśmy na ryzykowne inwestycje. Przykładowo, mam pieniądze na bieżące wydatki, mam poduszkę finansową obliczoną na kilka miesięcy życia, mam jakąś lokatę na czarną godzinę i dopiero w dalszej kolejności są pieniądze na inwestycje, a na samym końcu na spekulacje. W ten sposób nawet jeśli wyzeruję spekulacyjny portfel, to właściwie nic wielkiego się nie stało, muszę go uzupełnić z nadwyżek finansowych, zanim wrócę na rynek.

O czym będziemy mogli usłyszeć w trakcie czwartkowego wystąpienia w trakcie XTB Trading Club?

W czwartek opowiem o temacie, którym zajmuję się od ponad 4 lat: szumie informacyjnym, który przeszkadza nam w inwestowaniu. Tyle tylko, że po raz pierwszy skupię się na szumie w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Jego prezydentura może być niezwykle ciekawa dla inwestorów, a w epoce social media i błyskawicznego generowania newsów, czeka nas niezła karuzela na giełdowych parkietach. Uprzedzę tylko, że nie mam na to żadnej magicznej strategii czy metody na transakcje. Mój wykład z reguły otwiera oczy na rzeczy, na które nie zwraca się uwagi w krótkim terminie. Tylko tyle i aż tyle.

Jakieś typy inwestycyjne na najbliższy kwartał? Jeżeli tak to uchyliłbyś rąbka tajemnicy?

Część oszczędności trzymam w rublach – taka spekulacja bez dźwigni – prawdopodobnie będę ja utrzymywał w najbliższych kwartałach. Zdecydowanie trzymam się GPW, mam w portfelu banki, producentów gier i czekam na korekty na kilku spółkach w silnych trendach wzrostowych. Wydaje mi się, że w Polsce jest jeszcze duży potencjał do zysków i dzięki takiemu inwestowaniu w średnim terminie, mogę skupić swoją uwagę na moim blogu i biznesie, bez stresującego patrzenia cały czas na wykres.

Spotkania są otwarte i bezpłatne dla wszystkich chętnych i zainteresowanych inwestowaniem. Zapisy przyjmowane są poprzez stronę internetową XTB.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here