Naga MarketsCoraz częściej mówi się o wykorzystaniu blockchaina do tokenizacji wszelkiego rodzaju aktywów, od nieruchomości, dzieł sztuki, poprzez kamiene szlachetne i surowce mineralnne, po udziały w spółkach. Jednak, jak podkreśla Rahim Blak, twórca tokenu personalnego RahimCoin, największym kapitałem na tym świecie, w który możemy zainwestować, jest człowiek oraz potencjał ludzki. Wiele wskazuje na to, że tokeny osobiste staną się ważnym narzędziem umożliwiającym rozwój tego kapitału.


Tokenizowanie celebrytów, przedsiębiorców i sportowców

Często słyszymy, że czas to pieniądz i tak naprawdę tokenizacja osoby sprowadza się do monetyzacji jej czasu. Znane osobistości, w tym celebryci, przedsiębiorcy czy sportowcy, emitują tokeny powiązane z ich czasem, kiedy to mogą użyć swoich umiejętności czy wiedzy w zamian za wcześniej nabyte przez użytkowników tokeny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie firma TokenStars zajmuje się tokenizacją znanych osób ze świata sportu i rozrywki. Mówi się, że branża zarządzania talentami (talent management industry) warta jest 100 mld USD. TokenStars to cały ekosystem zapewniający celebrytom, ich fanom oraz reklamodawcom narzędzia połączone z systemem motywacyjnym, zapewniające bardziej skuteczną współpracę.  Składa się on z czterech warstw: crowdfundingowej, infrastrukturalnej, fanów oraz reklamowej.

Głównym celem TokenStars jest umożliwienie użytkownikom platformy wspieranie obiecujących talentów.

Głównym celem TokenStars jest umożliwienie użytkownikom platformy wspieranie obiecujących talentów. Warstwa crowdfundingowa umożliwia obiecującym talentom i celebrytom pozyskiwanie środków. Warstwa infrastrukturalna obejmuje możliwość oddawania głosów oraz zgłaszania talentów, zaś za pomocą warstwy fanów miłośnicy danej osoby będą mogły komunikować się z nią oraz brać udział w różnych aktywnościach. Warstwa reklamowa służy z kolei prowadzeniu kampanii marketingowych oraz sprzedaży produktów powiązanych z daną osobą.

Do tej pory wśród wspieranych talentów są piłkarze, tenisiści a także pokerzyści. W skład rady nadzorczej wchodzą m.in. znani piłkarze (Lothar Matthäus), tenisiści (Tommy Haas), hokeiści (Nikita Kucherov) a także Roger Ver – współtwórca kryptowaluty Bitcoin Cash.

Platforma TokenStars oparta jest na dwóch współpracujących ze sobą blockchainach: Ethereum, na bazie której utworzony został TEAM token oraz ACE token, których zadaniem jest wspieranie interakcji pomiędzy fanami, talentami oraz reklamodawcami; oraz blockchainie prywatnym służącym do działań wewnętrznych.

Global Crypto Offering Exchange

Platformą skupiającą się na tokenizacji stricte celebrytów jest GCOX (Global Crypto Offering Exchange). Za pomocą tokenów kupujący będą mogli bezpośrednio kontaktować się ze swoimi celebrytami i nabywać powiązane z nimi produkty. Z kolei celebryci otrzymywać będą przychody ze sprzedaży tokenów. Umowę na tokenizację z GCOX podpisała już znana duńska tenisistka Caroline Wozniacki, stając się pierwszą tenisistką otwierająca się na blockchain.

Wcześniej na tokenizację zdecydowały się zespoły piłkarskie, w tym Juventus Football Club S.p.A, który nawiązał współpracę z blockchainową platformą społecznościową Sichos. Z kolei na wypuszczenie własnej kryptowaluty zdecydował się brazylijska drużyna piłkarska serii B – Avai Futebol Clube, z myślą, że krok ten pozwoli drużynie awansować do klasy A.

Polacy w czołówce w branży tokenów personalnych

Pierwszą osobą w Polsce a także jedną z pierwszych na świecie, która wyemitowała swój token osobisty zwany Bentyn Coin, jest znany polski influencer z branży blockchaina i kryptowalyt, współautor książki „Kryptowaluty” Szczepan Bentyn. Jest to kryptowaluta oparta na blockchainie Ethereum, której podaż wynosi 21 mln sztuk.

Sam Bentyn przedstawia ją jako ciekawą alternatywę dla takich serwisów jak Patreon czy Patronite, gdzie wspiera się twórców wpłatami pieniężnymi.  Tokeny personalne, jego zdaniem, dają o wiele więcej, gdyż są wymienialne i można nimi obracać na rynku. Jego zdaniem każda osoba publiczna: artyści, influencerzy, muzycy czy nawet polityce w niedalekiej przyszłości będą mieć token, będący „dodatkową metryką w ich działalności publicznej.”

Za sprzedane tokeny Bentyn rozwija swoją działalność – każdy posiadacz tokenów ma w niej udział, tak jak akcjonariusz przedsiębiorstwa. Posiadaczom będzie zależało na wzroście wartości tokenów, co mogą czynić poprzez lajki, udostępnienia materiałów, komentarze.

Według Szczepana tokeny personalne mogą być cenne z wielu powodów, takich jak użyteczność, efekt sieciowy, zaufanie lub uwaga. Nie są one poparte strukturą prawną, lecz strukturą zachęt za nimi stojącą – posiadacze tokena mają motywację, aby pomóc emitentowi być bardziej wartościowym i skutecznym.

Za BentynCoiny można zakupić na specjalnej stronie  bentyn.me m.in. rozmowę ze Szczepanem na Skype, osobiste spotkanie, warsztat lub książkę, której jest współautorem z jego autografem. O idei stojącej za tokenami osobistymi opowiada sam Szczepan Bentyn w poniższym materiale wideo:

Szczepan Bentyn jest także założycielem platformy PersonalTokens.io, która pozwala każdej osobie wydawać, zarządzać, opisywać, dystrybuować i handlować swoim tokenem personalnym, stworzonym na blockchain Ethereum. Celem jest, by każda osoba, tak jak sam Satoshhi Nakamoto, mogła „wydać własnego prywatnego bitcoina”.

SaletaCoin, RahimCoin i Sapiency

Pierwszym w Polsce sportowcem, który zdecydował się na wydanie swojego personalnego tokena jest Przemysław Saleta – mistrz świata w kick-boxingu oraz mistrz Polski i Europy w zawodowym boksie. Premiera SaletaCoin odbyła się 24 stycznia 2019 w Bangkoku, zaś za kwestie technologiczne związane z emisją tokena oraz jego dystrybucję odpowiada Tomasz Rozmus, twórca międzynarodowej giełdy kryptowalutowej Tokeneo. Token będzie można otrzymywać w licznych akcjach promocyjnych a także ma on pomóc Salecie wspierać młodzież ćwiczącą boks. Doradcą projektu został wspomniany wcześniej Szczepan Bentyn.

Nowatorskim podejściem do idei tokenów osobistych wykazał się Rahim Blak – przedsiębiorca, wykładowca, absolwent ASP, tworząc tzw. udziałowego tokena osobistego o nazwie RahimCoin. Użytkownicy, którzy go nabędą staną się udziałowcami marki osobistej Rahim Blak oraz biznesów, które buduje. W dniu 16 maja Rahim zorganizował specjalne wydarzenie z okazji wypłaty pierwszej dywidendy z RahimCoina. Będzie ona wypłacana zawsze raz w roku 16 maja, zaś zyski nie będą reinwestowane tylko zawsze wypłacane w formie dywidendy.

Rahim Blak nie poprzestał jednak na swoim własnym tokenie personalnym. Stworzył on projekt o nazwie Sapiency (połączenie słów „sapiens” od homo sapiens, odnoszące się do człowieka, oraz currency, oznaczającego walutę), którego główny produkt nosi roboczą nazwę „tokenizer”. Sapiency połączyła niedawno siły z giełdą kryptowalutową Tokeneo i mają one wspólnie pracować nad rozwiązaniami pozwalającymi zarówno na szeroką tokenizację osobistą jak i przeprowadzanie ICO, które jest dość kosztownym przedsięwzięciem.

Sapiency to własny blockchain oraz kryptowalutą o tej samej nazwie, połączony z intuicyjną aplikacją mobilną, dzięki której „zainwestujesz w drugiego człowieka jednym kliknięciem”. Jednocześnie za pomocą Sapiecny każdy człowiek będzie mógł wyemitować do 1 mln personalnych tokenów.

O tym jak doszło do połączenia Tokeneo z Sapiency można dowiedzieć się z wywiadu z twórcami obu projektów na antenie Comparic24.TV.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here