Naga MarketsNieudana fuzja Tokeneo oraz Sapiency, dwóch polskich projektów kryptowalutowych, na pierwszy rzut oka zakończyła się bezkonfliktowo. W tym tygodniu Rahim Blak stojący za projektem Sapiency opublikował jednak komunikat, w którym stwierdza, że padł ofiarą nieuczciwej konkurencji ze strony Tomasza Rozmusa, właściciela giełdy kryptowalutowej Tokeneo. Comparic przeprowadził rozmowę z obiema stronami konfliktu, a w związku z chęcią pozostania obiektywnym jego ocenę pozostawia Czytelnikom.


Miała być fuzja Tokeneo z Sapiency o wartości 250 tys. zł, wyszło nieporozumienie

Tokeneo łączy się z Sapiency Rahima Blaka, tak brzmiał komunikat opublikowany pod koniec lipca 2019 roku przez obie spółki. W wyniku fuzji Sapiency miało objąć 6% udziałów w Tokeneo, a Tokeneo 6% udziałów w Sapiency. Dodatkowo spółki te chciały utworzyć wspólny podmiot z dedykowanym zespołem do rozwijania platformy ICO służącej do tokenizacji projektów od założenia tokena, poprzez jego dystrybucję aż do trafienia na giełdę. Fuzja opiewała na kwotę 250 tysięcy złotych, które Tokeneo miało wypłacić Sapiency w dwóch transzach.

We wrześniu umowa fuzji została zerwana. Rahim Blak twierdzi, że argumentacja decyzji była niezasadna, Tomasz Rozmus jest natomiast zdania, że Sapiency po zakończeniu wstępnych rozmów zaprezentowało narzędzie do tokenizacji, które „okazało się niewypałem”.

Opisywany przez Blaka konflikt, który wywołał natychmiastową reakcję Rozmusa, dotyczy platformy pod nazwą Tokenizer. Jak twierdził na antenie Comparic24.tv platforma jest dziełem jego zespołu projektowego, a Tokeneo ma rzekomo podszywać się pod projekt, co jest „plagiatem i kradzieżą”. Z kolei właściciel giełdy kryptowalutowej odbija piłeczkę stwierdzając, że to znany ekspert od social mediów próbuje „podebrać mu” narzędzie do tokenizacji, które zostało ponoć tworzone „pod okiem pracowników Tokeneo”.

Oficjalne komunikaty w tej sprawie – zarówno oskarżenie ze strony Rahima Blaka oraz Tomasza Rozmusa zostały przedstawione w osobnym artykule, który można znaleźć w tym miejscu. W dalszej części poniższej publikacji zaprezentowano natomiast zapisy audiowizualne rozmów z obiema stronami konfliktu, które gościły na antenie Comparic24.tv.

Rahim Blak: Robiłem wszystko, żeby wygasić naszą współpracę w sposób dyplomatyczny

Goszczący na antenie Comparic24.tv właściciel Sapiency, Rahim Blak, twierdzi, że ze swojej strony starał się zakończyć nieudaną współpracę w dyplomatyczny sposób i za porozumieniem stron.

„We wrześniu nagle otrzymaliśmy wiadomość, że Tomasz zrywa fuzję, podana argumentacja była dla mnie niezasadna, ale nic na siłę, podpisaliśmy polubowne porozumienie o zakończeniu współpracy i kontynuowaliśmy budowę naszej platformy“ – komentuje Blak. Jednocześnie stwierdza, że pracę nad platformą kontynuował również zespół Tokeneo dokonując rzekomego plagiatu samego pomysłu oraz nazwy.

Po publikacji wezwania do zaprzestania rozwoju projektu oraz oddania praw do jego nazwy, przedstawiciele giełdy mieli postawić Rahimowi Blakowi ultimatum zagrażając „rozpoczęciem wojny medialnej”. Więcej na ten temat w ponad 20-minutowej rozmowie z Adamem Rakiem:

„Tomasz Rozmus wielokrotnie powtarzał, że stworzył Tokeneo.news, aby straszyć złych kontrahentów i rzeczywiście kto ma media, ten ma władzę. Jednak ja również posiadam pewne zasięgi i nie dałem się zepchnąć do rogu i musiałem się zacząć bronić” – dodaje Blak.

Tomasz Rozmus: Stek kłamstw i nieprawda ze strony Rahima Blaka

Comparic chcąc zachować obiektywność w obecnym konflikcie medialnym pomiędzy Sapiency oraz Tokeneo przedstawia wersję wydarzeń obu stron. Po wtorkowej rozmowie z Rahimem Blakiem, gościem w studiu Comparic24.tv był Tomasz Rozmus. Jego zdaniem postulaty Blaka to „stek kłamstw”, które odpierał już w opublikowanym wcześniej oficjalnym oświadczeniu:

„Oskarżenia Rahima są niepoważne. Narzędzie do tokenizacji, jakie ostatecznie przedstawił nam po podpisaniu umowy, okazało się niewypałem. Co innego zostało nam przedstawione na etapie negocjacji. Moim zdaniem Rahim próbuje podebrać Tokeneo nasze narzędzie do tokenizacji, jego zespół korzystał z konsultacji naszych pracowników i pod ich okiem zaczął tworzyć w/w narzędzie w siedzibie Tokeneo. Po odejściu od fuzji Rahim zabrał nasze Know-How i nie zapłacił”

Z perspektywy Rozmusa działania Tokeneo nie mają nic wspólnego z kradzieżą i jego zdaniem o takową można prędzej oskarżyć Sapiency. Kwestia walki o narzędzie do tokenizacji i jego nazwę to jedynie część całego nieporozumienia, a narracja Rozmusa wspomina również o 125 tysiącach złotych, które Blak jest rzekomo winny spółce stojącej za prowadzeniem giełdy kryptowalut. Rozmówca Comparic24.tv jednocześnie stwierdza, że oświadczenie Blaka opublikowane na Facebooku jest kłamliwe, w związku z czym przygotowany zostanie pozew o szkalowanie.

„Pan Rahim Blak nie ma żadnych argumentów świadczących, że cokolwiek mu Tokeneo ukradło, czy splagiatowało (…) Natomiast skutecznie chce zrobić sobie dobry marketing wokół swojego projektu, który naszym zdaniem już umiera, leży na pysku (…) Szerzenie nieprawy, które rozpoczął w poniedziałek nadal kontynuuje, w tym momencie są przygotowywane odpowiednie procedury prawne mające chronić nasze dobre imię oraz interesy” – mówi na antenie Tomasz Rozmus.

Pełne relacje obu stron zostały przedstawione w dwóch powyższych materiałach wideo. Kto Waszym zdaniem ma rację w tym sporze i jaki może być koniec konfliktu pomiędzy Sapiency oraz Tokeneo? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach!tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara zyskuje, gdy dynamika PKB rośnie szybciej niż prognozowano
Następny artykułBitcoin był dobrą inwestycją przez 3568 dni. 58% posiadaczy BTC zarabia
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

1 KOMENTARZ

  1. no to teraz RahimCoin poleci na pysk…. i słusznie, celebryci i ściamniecze niech sobie na pudelku działają, a nie w biznesie technologicznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here