Naga Markets

To oni posiadają najwięcej Bitcoinów. Kim są największe wieloryby BTC w 2022 r?Jedną z głównych cech sieci Bitcoin (BTC)jest jej przejrzystość, która pozwala zobaczyć każdą transakcję, jaka kiedykolwiek została dokonana na blockchainie i sprawdzić saldo każdego adresu. Właśnie dzięki temu możemy sprawdzić, kto posiada najwięcej Bitcoinów w 2022 roku.

Bitcoin rozpala wyobraźnię ogromnymi liczbami

Podaż Bitcoina jest ograniczona do 21 milionów monet, co oznacza, że jest to 100% całkowitej podaży, jaka kiedykolwiek miała, lub będzie miała miejsce. W lutym 2022 r. Kim Grauer, dyrektor do spraw badań rynkowych w firmie blockchain forensics Chainalysis, stwierdził, że szacunkowo 3,7 miliona BTC zostało bezpowrotnie utraconych, co ogranicza podaż do nieco ponad 17 mln tokenów.Eksperci szacują, że wraz ze wzrostem adopcji Bitcoina, popyt na niego gwałtownie wzrośnie. Wiedzą o tym pierwsi inwestorzy BTC, którzy od lat HODL-ują swoje tokeny w oczekiwaniu na lepsze czasy, aż popyt w końcu przewyższy podaż.

Podzielmy zatem posiadaczy na poszczególne kategorie i sprawdźmy kto posiada najwięcej tokenów.

Bitcoin w rękach prywatnych

Prywatnym inwestorem, który posiada najwięcej BTC jest sam twórca kryptowaluty Satoshi Nakamoto. Uważa się, że Nakamoto ma około 1,1 miliona BTC, których nigdy nie ruszył, co zdaje się być tak samo enigmatyczne, jak cała jego sylwetka.

Po wydobycie bloku genesis, Nakamoto kontynuował pracę, wydobywając znaczną liczbę bloków za pomocą ówczesnego sprzętu, a każdy blok miał mu dostarczyć nagrodę w wysokości 50-BTC.

Nakamoto używał różnych adresów, a w 2010 roku słuch po nim zaginął. Nie jest jasne, ile bloków wydobyli, ponieważ sieć stosunkowo szybko zyskała na popularności. Zachowawcze szacunki wskazują, że Nakamoto posiada około 750 000 BTC.

Choć ilość posiadanych przez Nakamoto BTC nie jest jasna, tak spółki giełdowe, rządy, fundusze i inne organizacje mówią o tym wprost.

NED

Firmy stawiające na BTC

Firmą która zgromadziła najwięcej Bitcoinów jest bez wątpienia MicroStrategy, zajmująca się analizą biznesową i posiada aż 129 218 BTC.

Na początku 2021 r., korzystający z trwającej bessy, Dyrektor generalny firmy, Michael Saylor, podwoił posiadane aktywa, namawiając Teslę aby ta również zainwestowała w Bitcoin, ryzykując 1,5 miliarda dolarów na zakup 43 200 BTC.

Według Bitcoin Treasuries, strony internetowej śledzącej Bitcoiny posiadane przez firmy notowane na giełdzie, inne firmy, które mają Bitcoin w swoim bilansie, to Core Scientific, BTC Miner Marathon Digital Holdings, gigant fintech Square, giełda kryptowalutowa Coinbase oraz firma inwestycyjna Galaxy Digital.

Kraje, które posiadają najwięcej Bitcoinów

Mówiąc o związkach krajów i krytpowalut nie sposób nie wymienić Salwadoru, który posiada w swoim skarbcu 2301 BTC. We wrześniu 2021 r kraj ten przyjął BTC jako prawny środek płatniczy i wielokrotnie w niego inwestował. Planuje on także stworzyć Bitcoin City, czyli miasto oparte w całości na kryptowalutach, wykorzystujące energię z wulkanu.

W kwietniu 2022 r. Finlandia poinformowała, że przechowuje 1981 BTC, które pochodzą z dochodzeń kryminalnych. Kraj nie zamierza jednak trzymać aktywów pochodzących z przestępstw i zapowiedział ich licytację w kolejnych miesiącach 2022 r.

Ukraińscy urzędnicy państwowi na mocy lokalnych przepisów ujawnili, że na 5 kwietnia 2021 r. posiadali łączni 46 351 BTC, choć trzeba zaznaczyć, że są to pieniądze osób prywatnych a nie całego kraju. Sytuacja mogła jednak ulec zmianie, dzięki licznym zbiórkom na rzecz pomocy zaatakowanej Ukrainy.

Fundusze inwestycyjne

Największym funduszem posiadającym Bitcoin jest Grayscale’s Bitcoin Trust, który ma 643 572 BTC, co odpowiada ponad 3% krążącej podaży kryptowaluty. Następny jest CoinShares, który posiada około 42 980 BTC poprzez produkty exchange-traded XBT Provider.

Przed czerwcową wyprzedażą Purpose Bitcoin ETF był największym funduszem exchange-traded pod względem posiadanych BTC. W wyniku wyprzedaży między 16 a 17 czerwca udziały funduszu spadły z 47 818 BTC do 23 307 BTC, co stanowiło oszałamiający spadek o 51%. Szacuje się, że stan posiadania funduszu nadal przewyższa stan posiadania 3iQ’s CoinShares Bitcoin ETF, który posiada szacunkowo 12 115 BTC.

Największe indywidualne udziały

Dane z BitInfoCharts pokazują, że największe portfele Bitcoina należą do giełd kryptowalutowych, co oznacza, że przechowują aktywa setek tysięcy użytkowników, którzy wybierają daną platformę. Dane pokazują, że istnieje pięć adresów Bitcoin, w których znajduje się od 100 000 do 1 miliona BTC. Cztery z nich zostały zidentyfikowane i należą do giełd.

Zróżnicowanie ilościowe posiadaczy BTC. Źródło: BitInfoCharts
Zróżnicowanie ilościowe posiadaczy BTC. Źródło: BitInfoCharts

O ile można zobaczyć, ile adresów posiada ile BTC, to nie do końca odpowiada to na pytanie, kto posiada najwięcej tokenów. Analiza rynku i wypowiedzi poszczególnych osób dostarczają jednak istotnych wskazówek.

Changpeng Zhao, założyciel i dyrektor generalny wiodącej giełdy kryptowalutowej Binance, powiedział, że w styczniu 2022 roku wartość jego portfela wyniosła 96 miliardów dolarów netto.

CEO wielokrotnie mówił, że nie posiada żadnych walut fiat, co sugerowałoby znaczące udziały BTC i BNB. Chociaż dokładne liczby nie są znane, to raczej bezpiecznie jest założyć, że Zhao jest wśród tych, którzy posiadają największą ilość Bitcoin.

Inni znani posiadacze Bitcoinowego skarbu to Tyler i Cameron Winklevoss, którzy zainwestowali w kryptowaluty miliony zarobione na pozwie przeciwko Facebookowi i stali się pierwszymi krypto miliarderami. Duet ten był podobno w pewnym momencie właścicielem 1% wszystkich Bitcoinów w obiegu.

Inne osoby, które uważa się za posiadające duże ilości BTC, to dyrektor generalny Digital Currency Group Barry Silbert, dyrektor generalny FTX Sam Bankman-Fried, Saylor i dyrektor generalny Coinbase Brian Armstrong. Ich dokładne udziały – jeśli w ogóle posiadają Bitcoina – nie są znane.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: euro korona czeska | akcje neuca | biomed akcje kupno | kurs akcji ten square games | kantorowy kurs forinta | euro | akcje datawalk |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here