Naga MarketsChcąc zaistnieć na rynku walutowym nie wystarczy zdobywać wiedzy o tym czym jest Forex oraz jakie panują na nim zasady. Oczywiście sprawdzone i rzetelne informacje są tutaj niezbędne i należy je czerpać ze sprawdzonego źródła. Problem jednak polega na tym, że żadna wiedza nie zastąpi nam naszych umiejętności. Właściwie, to nasze doświadczenie musimy zbudować samodzielnie od samych podstaw. Wbrew pozorom jest to żmudny proces, którego nie da się niczym innym zastąpić. To czy odniesiemy sukces na rynku czy nie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

  • Niezrozumienie tego czym jest ścieżka tradera powoduje stępienie umiejętności oraz rozwój złych nawyków utrudniających trading.
  • W spekulacji wymagana jest kreatywność oraz wizja własnego sukcesu. Małpowanie innych osób jeszcze nigdy nikomu nie wyszło na dobre.
  • Każdy musi samodzielnie przepracować pewne kwestie z zakresu tradingu. To czy coś działa czy nie, możemy dopiero stwierdzić po wykonaniu dłuższej serii zagrań

Budowa doświadczenia jest jak budowa własnego domu, a w rzeczywistości jest to próba siły charakteru

Zdobywanie doświadczenia na rynku przypomina trochę samodzielną budowę domu. W tym przypadku okres budowy, to dla wielu z nas trudny czas próby charakteru, testowania cierpliwości i umiejętności gospodarowania funduszami. Dlatego też budowa własnego doświadczenia, podobnie jak budowa domu stanowi skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjne i finansowe.

Proces ten możemy podzielić na kilka podstawowych etapów. Jednym z nich jest oszacowanie ryzyka oraz ustalenie kosztów całego przedsięwzięcia, a w naszym przypadku depozytu startowego. Kolejną sprawą jest wybór strategii i rozwijanie umiejętności stosowania danej metodologii.

Na tym polu wydaje się że przy zachowaniu odpowiedniej dyscypliny, każdy model zawierania transakcji jest dobry, ale w tradingu nie ma jednego wspólnego mianownika. Każdy z nas jest inny i inaczej doświadcza rzeczywistości jaką jest spekulacja. W tym przypadku nie da się skopiować doświadczenia od innego tradera. Warto tutaj nadmienić, że osoba, która ma za sobą wiele godzin, dni i lat spędzonych na rynku nierzadko staje się specjalistą w swojej dziedzinie.

Zobacz również: Nial Fuller: Doświadczenie z losowym wejściem i użyciem sztywnej relacji ryzyka do zysku

Większość osób to prawdziwi eksperci od wszystkiego i zarazem od niczego

Niestety większość traderów marnuje swój czas nabierając złego doświadczenia ucząc się niepotrzebnych rzeczy lub całkowicie błędnych założeń. Wiele osób rezygnując z profesjonalnego podejścia na własną rękę rozwija szkodliwe nawyki oraz stępia umiejętności, które w innym przypadku można byłoby wykorzystać jako dźwignię sukcesu.

Takie osoby nawet po dziesięciu latach stają się ekspertami od wszystkiego i zarazem od niczego. W rzeczywistości naśladują rozmaitych guru, ale sami niczego się nie dorobili. Skaczą tak z miejsca na miejsce, raz używając jednej strategii, a drugim razem następnej itd. Tego rodzaju sytuacja, choć przykra wynika zazwyczaj z niezrozumienia tego czym jest ścieżka rozwoju tradera.

Akurat tak się składa, że na rynku trzeba być kreatywnym i mieć nie tylko odpowiednio sprawdzony system inwestycyjny, ale przede wszystkim wizję własnego rozwoju. Małpowanie zagrań od kogoś innego jeszcze nikomu na dobre nie wyszło. A zatem czym szybciej ktoś taki weźmie się do pracy tym lepiej dla niego.

Zobacz również: Jak handlować na rynku? 5 tradingowych strategii, które działają – Tradeciety

Skuteczność strategi można ocenić dopiero po wykonaniu odpowiedniej ilości zagrań

O ileż bardziej sensowne transakcje wynikają z właściwie przepracowanej pracy aniżeli na podstawie zasłyszanych wskazówek jak należy, albo jak nie należy postępować. To działa, ale na krótką metę o czym wielu zapewne się już przekonało. Jeżeli myślimy o tradingu w skali dłuższego czasu to dopiero po wykonaniu odpowiedniej ilości zagrań (zazwyczaj kilkuset), każdy może dumnie powiedzieć co w jego przypadku działa a co nie działa.

Dochodzi do tego mnóstwo zaskakujących wniosków na temat rynku, strategii oraz wszystkiego co związane jest z tradingiem. Oczywiście praktyka ta musi być wykonana zgodnie z pewnymi standardami. Aby było to możliwe wymagana jest odpowiednia edukacja i bazująca na niej samodzielna praca.

Zobacz również: Prawdziwe realia gry z trendem, o których się nie mówi

Doświadczenie na rynku jest jak garnitur skrojony pod indywidualny charakter tradera

Zebrane w ten sposób doświadczenie jest własnością każdego z osobna, jest najcenniejszą perłą jaka tylko może być. To właśnie na podstawie tego doświadczenia możemy innym ludziom wskazać drogę własnego rozwoju, ale nigdy nie możemy narzucać gotowych schematów.

A zatem budowa własnego doświadczenia to nic innego jak rozwijanie warsztatu tradera. Każdy z nas niczym krawiec szyje garnitur skrojony tylko i wyłącznie dla samego siebie. Uważam bowiem, że każdy ma inny bagaż doświadczeń i chcąc nie chcąc powinien dostosować trading do swojego charakteru.

Każdy więc musi przepracować pewne kwestie z zakresu tradingu w sposób indywidualny i tego nie da się zmienić. Doświadczenie na rynku zdobywa się więc samodzielnie wykonując transakcje, samodzielnie zbierając statystyki i samodzielnie wyciągając wnioski.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here