Naga MarketsWykres spadkowyInwestorzy głównych indeksów giełdowych przeżywają stan przedzawałowy, kiedy na rynkach pojawia się kolejna fala wyprzedaży sięgająca ponad 2 procent na jednej sesji. Wojna handlowa, problemy sektora motoryzacyjnego oraz spowolnienie gospodarcze – to zbyt wiele dla inwestorów, którzy zdają się żegnać z rynkiem przed końcem roku. Oczekiwany przez wielu “Rajd św. Mikołaja” może okazać się rajdem po dwuletnie minima.


Główny niemiecki indeks Dax spadł podczas dzisiejszej sesji poniżej poziomu 11 tys. punktów – następnie szukając oparcia w okolicach poziomu 10.880 punktów. To wynik najgorszy od dwóch lat – kiedy indeks w 2016 roku pokonał panujący trend spadkowy wzbijając się na najwyższe poziomy odnotowane dwa lata później. Tylko w tym roku wiodący niemiecki indeks stracił ponad 15 procent. Natomiast kluczowy indeks strefy euro EuroStoxx 50 spadł dziś nieco ponad 2,2 procent.

Zobacz również: Indeks S&P 500 wraca nad kanał średnich

WYKRES DAX D1 06.12.2018
DAX D1 06.12.2018

Głównym powodem spadków jest stale osłabiający się optymizm w rozmowach handlowych między USA a Chinami – problem sektora motoryzacyjnego, prawdopodobieństwo nałożenia dodatkowych ceł na importowanie samochodów z Europy do Stanów Zjednoczonych, ciągle spadające ceny ropy naftowej oraz widoczne spowolnienie gospodarcze (obawy przed wzrostem stóp i spowolnieniem wzrostu). Z tego również powodu indeks Stoxx Europe 600 ma swój najgorszy tydzień od końca października, a jego obroty są na najniższym poziomie od grudnia 2016 roku.

Św. będzie jeździć na niedźwiedziu

Warto dodać, że to nie jedyne czynniki powodujące zastój na głównych indeksach oraz rynku akcyjnym. Przyczynia się do tego również niestabilna polityka co przekłada się na odpływ kapitału z Europy o wartości 62 mld USD, co jest najgorszym wynikiem dla głównych regionów.

Może Cię zainteresować: Dyrektor finansowy Huawei aresztowana w Kanadzie, możliwa ekstradycja do USA

Jak twierdzi Guillermo Hernandez Sampere, szef działu handlu w niemieckim MPPM EK zarządzający aktywami: “Św. Mikołaj będzie w tym roku jeździć na niedźwiedziu“. “Musimy zaakceptować negatywne nastroje. Każdy newsflow jest wykorzystywany do sprzedaży na rynku” – dodaje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here