Naga MarketsKurs dolara zaliczy najgorszy lipiec od dekady? Pozycje krótkie na dolarze największe od ponad 2 latTak słabego miesiąca lipca, dolar amerykański nie miał już dawno, a konkretnie rzecz ujmując, od dekady. W lipcu 2010 roku indeks dolara (DXY) osunął się o 5,23 proc., a w tym miesiącu greenback w koszyku walut traci już prawie 3,7 proc. Jednakże, jeszcze wiele może się zdarzyć, ponieważ miesiąc zakończy się dopiero wraz z zamknięciem piątkowej sesji. Pozycjonowanie inwestorów i spekulantów na rynku kontraktów futures nie napawa optymizmem dolarowych byków, co może wskazywać na pogłębienie spadków.

  • Krótka pozycja netto dolara na rynku futures największa od kwietnia 2018 r.
  • Mocno rośnie pozycja długa w euro
  • Bezpieczne przystanie (jen i frank) zyskują zainteresowanie spekulantów

Pozycje krótkie na dolarze wzrosły o 2,25 mld USD

Z ostatniego raportu Commitment of Traders (COT) że nastroje dla dolara amerykańskiego uległy dalszemu pogorszeniu, a krótkie pozycje netto wzrosły o 2,25 mld USD do 18,9 mld USD, co oznacza największą krótką pozycję netto od kwietnia 2018 r.

Zmiana pozycjonowania dolara amerykańskiego miała miejsce prawie wyłącznie ze względu na dalszy wzrost długich pozycji w euro, które nadal korzystają z pozytywnych nastrojów po uzgodnieniu unijnego funduszu naprawczego. Długie pozycje netto w euro wzrosły o 2,2 miliarda USD.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina?

Raport COT pokazuje także zwiększenie pozycji długich na walutach uznawanych za bezpieczne przystanie, a mianowicie na jenie japońskim (JPY) oraz franku szwajcarskim (CHF). Jednak to sprzedaż dolara jest najważniejszym tematem na rynku walutowym.

Powody wyprzedaży dolara można mnożyć i z tygodnia na tydzień słychać coraz więcej argumentów za jego dalszym osłabieniem. Wsród głównych przyczyn wyróżnić jednak należy pogarszające się stosunki z Chinami, niepewność odnośnie wyborów prezydenckich w USA zaplanowanych na listopad, rosnącą presję na obniżkę stóp procentowych przez Fed oraz walkę Stanów Zjednoczonych z pandemią koronawirusa.

Najgorszy lipiec od 10 lat?

Osłabienie dolara na początku tygodnia skierowało indeks DXY do zakładanego we wczorajszej analizie poziomu 94,00. Na wykresie miesięcznym strata przekracza już w lipcu 3,67 proc., a ostatni raz większy spadek w analogicznym miesiącu miał miejsce 10 lat temu.

Sprawdź ofertę licencjonowanego i regulowanego brokera XM posiadającego w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych
Sprawdź warunki brokera.
Indeks dolara (DXY) – wykres miesięczny

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli lipiec zakończyłby się w okolicy obecnych poziomów, byłby to najgorszy miesiąc od kwietnia 2011 roku, kiedy to indeks dolara stracił nieco ponad 4 proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here