Naga MarketsKilka dni po tym, jak AstraZeneca trafiła na pierwsze strony gazet ze swoją “szczepionką dla świata” na COVID-19, firma stanęła przed szeregiem trudnych pytań dotyczących skuteczności opracowanej przez nią szczepionki. Zdaniem niektórych ekspertów produkt może mieć istotne trudności z szybkim uzyskaniem akceptacji amerykańskiego i unijnego regulatora.

  • Brytyjska firma AstraZeneca opracowała eksperymentalną szczepionkę przeciw koronawirusowi
  • Naukowcy wątpią w skuteczność szczepionki
  • Produkt może mieć problemy z uzyskaniem zgody na wprowadzenie do obrotu
  • Akcje spółki spadły do najniższego poziomu od kwietnia 

Szczepionka AstraZeneca jednak nie taka idealna?

Kilku naukowców wyraziło wątpliwości co do wiarygodności wyników wskazujących, iż szczepionka opracowana przez brytyjską firmę AstraZeneca posiada skuteczność na poziomie 90 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Peter Openshaw, profesor medycyny eksperymentalnej w Imperial College London uważa, że należy poczekać na pełne dane i zobaczyć jak organy regulacyjne będą postrzegać te wyniki. Zaznacza on jednak, że amerykański i europejski regulator mogą postrzegać szczepionkę nieco inaczej.

Ogromną przewagą szczepionki opracowanej na Uniwersytecie Oksfordzkim jest jej niska cena oraz możliwość przechowywania w zwykłych lodówkach. Niektóre inne szczepionki wymagają bowiem przechowywania w temperaturze -70 stopni, co znacząca podnosi koszty związane z ich transportem i przechowywaniem.

Niskie koszty i udogodnienia nie mogą być jednak podstawowym kryterium w wyborze szczepionki. Podstawą powinien być bowiem warunek jej skuteczności.

Diabeł tkwi w szczegółach

Jeden z farmaceutów pracujących w AstraZeneca zdradził, że eksperymentalna szczepionka, opracowana wspólnie z Uniwersytetem Oksfordzkim, zapobiegła średnio 70 proc. przypadków zakażenia u badanych w Wielkiej Brytanii i Brazylii.

Wśród osób, którym podano dwie pełne dawki szczepionki, wskaźnik skuteczności spadł natomiast do 62 proc. Najbardziej obiecująco przedstawia się zaś kombinacja dwóch szczepień, z których podczas pierwszego aplikowana jest jedynie połowa dawki, a podczas drugiego pełna dawka. Taka kombinacja dała wynik wskazujący na 90 proc. skuteczność.

Wielu naukowców uważa jednak, że wynik ten może być obarczony sporym błędem. Wskazuje się bowiem, że taką kombinację dawkowania przeprowadzono tylko w jednej z podgrup badanych, co oznacza, że próba statystyczna jest byt mała, by z pewnością stwierdzić, że skuteczność na poziomie 90 proc. potwierdzi się również podczas masowych szczepień.

Pozorna skuteczność 

Paul Hunter, profesor medycyny na Uniwersytecie Anglii Wschodniej wskazuje, że takie analizy zwiększają ryzyko “błędów typu 1”. Innymi słowy może dojść do sytuacji, kiedy szczepionka uznawana jest za skuteczną mimo, że w praktyce wcale tak nie jest.

Dzieje się tak po części dlatego, że liczba uczestników w badanej podgrupie jest znacznie mniejsza, co sprawia, że trudniej jest mieć pewność, iż wynik nie wynika tylko z przypadkowych różnic lub podobieństw między uczestnikami.

Naukowcy zwracają także uwagę, że zaledwie 2 741 ochotników znalazło się w podgrupie, która dała odczyty wskazujący na 90 proc. skuteczności, co stanowi jedynie ułamek w porównaniu do badań szczepionek firm Pfizer i BioNTech oraz Moderna, których skuteczność również wyniosła ponad 90 proc. Tam wynik ten został osiągnięty na pełnej grupie badawczej a nie jedynie podgrupie.

Jakby tego było mało, Moncef Slaoui, główny doradca naukowy amerykańskiego rządu ds. programu szczepień “Operation Warp Speed” zwrócił uwagę na pewne luki w badaniu. Okazało się bowiem, że nikt w podgrupie, która otrzymała początkowo połowę dawki, nie ma więcej niż 55 lat, co sugeruje, że skuteczność w starszych grupach wiekowych nie jest udowodniona w tych cząstkowych danych.

Akcje AstraZeneca najniżej od kwietnia br.

Obawy te sprawiły, że akcje AstraZeneca spadły od początku tygodnia o ponad 7 proc. osiągając w ten sposób najniższy poziom od połowy kwietnia br.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułDemolish Games rozwija popularą serię gier Demolish and Build
Następny artykułBrexit: Barnier (UE) wraca negocjować do Londynu. UK musi być gotowa na ustępstwa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here