Naga MarketsW miniony weekend odbyła się konferencja “Invest Cuffs Online”. Jednym z punktów agendy była debata traderów – “trading w 2D” wspierana przez partnera Purple Trading. Wzięli w niej udział Mariusz Maciej Drozdowski oraz Mieczysław Siudek. Poniżej znajdziesz skrócony zapis rozmowy, oraz nagranie całej debaty.


Czy obecna sytuacja to właściwa pora na trading? Czy zmienność to bardziej szansa czy ryzyko, które lepiej „przeczekać”?

MMD: przy racjonalnym podejściu jest to szansa. Należy uwzględnić, że rynek ma znacznie większą zmienność – z moich obserwacji jest ona +/- czterokrotnie wyższa niż standardowa. Mechanizmy, którymi się do tej pory kierowałem działają, ale nie ukrywam, że poziom zmienności był dla mnie dużym zaskoczeniem.

MS: to zależy dla kogo. Dla osób początkujących może to być dość duży problem, przede wszystkim pod kątem dopasowania odpowiedniej wielkości pozycji. ATR, zmienność jest nieporównywalna, trudno utrzymać swing-pozycję z dobrą kontrolą ryzyka.

Jak zmodyfikować swój system tradingowy, aby wspomnianą zmienność wykorzystać?

MMD: zszedłem na niższe interwały, z h1 na M1/M5. Korzystam m.in. z metody, którą kiedyś Mietek określił „na jamnika” – bierz swoje i uciekaj, czyli dołączając do trendu poprzez średnie, ale gdy rynek sygnalizuje, że może zawrócić – wychodzę.

MS: też zszedłem na niższe interwały, z resztą trudno mówić o zmianach – to jest zupełnie inny trading. Należy zdać sobie sprawę w jakim okresie rynku jesteśmy – na bieżąco opisuję sytuację na profilu FB – Smart Investor.

Osobiście przeżyłem szczyt hossy internetowej oraz kryzys w 2008 roku i nie do końca rozumiałem wtedy co mówił do nas Gilmore: „musisz ocenić najpierw, czy rynek jest techniczny”. Miał na myśli pytanie czy rynek zachowuje się technicznie, czy może jest szarpany różnymi informacjami. Nie znam pełnej strategii Mariusza, ale na pewno gra na średnie jest dobrym pomysłem, który pozwala złapać duży ruch.

Niektóre giełdy zabroniły krótkiej sprzedaży na swoich parkietach. Uważacie że to właściwy ruch?

MMD: nie. Zastanawiałem się jednak czy „duzi chłopcy” pozwolą ulicy zarabiać na spadkach no i wychodzi na to, że będzie to utrudnione. Rynek jest rynkiem, więc nie powinno się w niego ingerować.

MS: generalnie jestem przeciwnikiem ingerencji Państwa w działania rynkowe. Aczkolwiek jak to w życiu nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi – przeżyłem osobiście atak na World Trade Center zarządzając funduszem. Nie zrobiłem wtedy nic, nie potrafiłem zareagować. Dlatego jestem w stanie zrozumieć zawieszenie notowań. Natomiast obecnie nie widzę powodu, żeby zakazywać krótkiej sprzedaży.

Mietek jest przeciwnikiem GRID-u natomiast Mariusz masz podejście bardziej liberalne – jakich argumentów użyłbyś, żeby przekonać Mietka do swojej racji? Co na to Mietek?

MDD: pewnie nie próbowałbym go przekonywać, bo skoro ma swoje zasady, które się sprawdzają – to po co je zmieniać. Ja osobiście stosuję GRID i to z sukcesem, ale uważam, że GRID musi „iść” z czymś równolegle – u mnie są to wypłaty, stosowanie stop-lossów. Natomiast faktem jest, że GRID się sprawdza, bo daje mi możliwość akumulacji w strefie. Oczywiście wspomniana akumulacja musi spełniać odpowiednie założenia – jeśli jest „rozjeżdżana” to należy się ewakuować z rynku.

MS: nie chcę też być przedstawiany jako całkowity przeciwnik GRID-u. Wszystko zależy w jakiej pozycji jesteś i co robisz. Zarządzając w funduszu – GRIDowałem, bo jeśli mam konkretne informacje fundamentalne, które wskazują chociażby na presję wypłaty dywidend, to jeśli ta spółka spada dalej, to bym bardziej ją kupuję. Natomiast zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku tradingu, gdzie GRID-owanie na instrumentach lewarowanych jest czystym absurdem, chyba, że określiłeś ściśle proces akumulacji i dokładnie oszacowałeś ryzyko, miejsce w którym wychodzisz. Mariusz zaznaczył kwestię braku stop-lossów, co moim zdaniem jest gwarancją straty kapitału prędzej czy później. Nawet jeśli komuś udało się przetrwać ostatnie lata bez stosowania zabezpieczeń, to obecna zmienność na pewno wykończy jego konto.

Mietek wielokrotnie wspominał o wypaleniu – jakie są Wasze rady, aby trading sprawiał przyjemność? – może nie do końca życia – ale dłużej niż te kilka lat (bo tyle zwykle trwa przeciętna kariera tradera w naszym kraju).

MMD: trader, którego poznałem na początku mojej przygody handlował w systemie: trzy tygodnie handlu – 10 dni odpoczynku w podróży, najlepiej zawsze w innych miejscach, aby zająć mózg nowym otoczeniem. Jest to model do którego zmierzam, oczywiście jak minie epidemia.

MS: mi niestety nikt nie zwrócił uwagi na ten problem. Spędzałem przed komputerem 10-12 godzin dziennie na niskich interwałach i nie był to dla mnie problem, szczególnie, że mając mały kapitał musisz pilnować obsunięć kapitału. Po kilku latach takiej aktywności bardzo trudno jest zachować koncentrację – Twoje myśli uciekają, podejmujesz błędne decyzje, a kiedy kładziesz się spać – wszystko w Tobie „drży”. To wszystko się odbija na rodzinie, zdrowiu. Trading to podejmowanie decyzji w środowisku, którego nie znasz i który się ciągle zmienia. Co więcej, musisz cały czas kontrolować sytuację, bo jedna informacja może przewrócić wszystko do góry nogami. Na pewno sugeruję unikać handlu w okresach akumulacji i dystrybucji, poczekać aż rozpocznie się trend. Warto sprawdzić, które godziny i dni są trendowe, a które nie – bo nie ma sensu siedzieć cały dzień przed monitorem.

Na koniec proszę o kilka słów podsumowania dzisiejszej debaty i przesłania, z którym chcecie zostawić naszych słuchaczy.

MMD: nie życzę nikomu, aby rozpoczął swoją przygodę z tradingiem w momencie kiedy potrzebuje pieniędzy. Rynek więcej zabiera niż daje i trzeba dużo determinacji aby móc na nim zarabiać, co jest na dłuższą metę nudne, szczególnie gdy wyzbędziemy się niepotrzebnej ekscytacji.

MS: w takim okresie jaki mamy obecnie, należy dopasować odpowiednio wielkość pozycji. Obecne czasy mogą być bardzo złudne dla szczęściarzy, którzy przypadkowo zarobią dużą gotówkę. Takich historii było wiele i najczęściej kończą utratą kapitału.

Dziękuję za rozmowę!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here