Naga MarketsWrześniowy raport miesięczny TMS zawiera w sobie nowe motywy przewodnie dla rynków oraz zaktualizowaną sytuację makroekonomiczną zahaczając o kryzys w Turcji, Argentynie oraz rosnące napięcie na linii USA – Chiny. Znaleźć można również liczne prognozy dla głównych par walutowych oraz naszej rodzimej złotówki, jednak ten artykuł skupia się wokół głównej pary walutowej EUR/USD.


– Po burzliwym lecie doszliśmy do stanu, w którym w wycenie aktywów jest dużo nieuzasadnionej premii za ryzyko z powodów, które są neutralne z punktu widzenia globalnej polityki pieniężnej. Gospodarka światowa nie wykazuje oznak ostrego hamowania, inflacja przyspiesza i banki centralne na to odpowiedzą. Zależność między perspektywami rynku stopy procentowej a walutami ponownie zyska na znaczeniu. EBC pozostaje optymistyczny i nawet jeśli dużo czasu zostało do terminu pierwszej podwyżki, to przynajmniej mamy nakreślony jakiś termin, a to wystarczy, by ciągnąć w górę rentowności niemieckiego długu, a za nimi EUR – informują w raporcie analitycy.

źródło: Bloomberg, TMS Brokers

– Bazując na historii można założyć, że Wielka Brytania i UE osiągną porozumienie choćby na ostatnią chwilę (czyli w okolicach połowy listopada), co jednak oznacza, że przynajmniej jeszcze raz scenariusz „no-deal Brexit” będzie ciążył na GBP, zanim zobaczymy rajd ulgi, którego oczekujemy przed końcem roku – dodają.

Zobacz również: EUR/USD pozostaje pod presją sprzedających – UOB

USD – u szczytu dominacji

– Sytuacja makroekonomiczna USA tworzy przestrzeń do bardziej restrykcyjnej postawy Fed, co pcha wyżej rentowności długu i wywiera presję na aktywa ryzykowne, odwracając przepływy kapitałowe w stronę USD. W długim terminie jednak konwergencja globalnej polityki monetarnej będzie relatywnie osłabiać dolara – zauważa Bartosz Sawicki, Kierownik Departamentu Analiz.

EUR – dno uklepane

– EUR ma niski punkt startowy dla ponownego skupienia uwagi na sile ożywienia w strefie euro i perspektywach polityki EBC. Rynek będzie ponownie uwzględniał w wycenie proces normalizacji polityki pieniężnej, nawet jeśli będzie on powolny. Zakończenie QE będzie sprzyjać wzrostowi rentowności obligacji skarbowych, przynosząc popyt na EUR. Oczekujemy silniejszego EUR w średnim terminie, choć tempo przyszłej aprecjacji będzie wolniejsze niż to rok temu – czytamy dalej.

Zobacz również: Rabobank ocenia bieżącą siłę indeksów walutowych

Prognoza TMS dla EUR/USD:

  • 1.19 – 4 kw. 2018 r.
  • 1.22 – I kw. 2019 r.
  • 1.25 – 2 kw. 2019 r.
  • 1.27 – 3 kw. 2019 r.

Projekcja TMS na tle oczekiwań rynkowych

Po wczorajszym przebiciu dwumiesięcznych minimów 1.1530 i dotarciu niemalże do psychologicznego poziomu 1.15 para EUR/USD silnie odreagowała i obecnie oscyluje przy poziomie 1.1550. Presja spadkowa wydaje się dominować, jednak mocna reakcja na poziom 1.15 może wywołać chwilową konsolidację. Najbliższym oporem pozostaje poziom 1.1660, gdzie występuje konfluencja z poziomem 50% Fibonacciego. Z kolei w przypadku przebicia wsparcia 1.15, kolejne znajduje się w okolicach 1.1450 oraz 1.14.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here