Naga MarketsZ początkiem sierpnia weszły w życie przepisy interwencji produktowej ESMA. Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority – ESMA) będący niezależnym organem Unii Europejskiej, wprowadził te regulacje decyzją z dnia 22 maja 2018 roku.

Ponieważ od początku obowiązywania nowych regulacji minął już prawie miesiąc, niżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, na które odpowiedzieli przedstawiciele TMS Brokers.

Dlaczego poziom dźwigni został obniżony?

Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa klientów obecnych na rynku inwestycyjnym. Poza ograniczeniem poziomu dźwigni finansowej dla inwestorów indywidualnych na instrumentach CFD, wprowadzona została również ochrona przed ujemnym saldem oraz ochrona początkowego depozytu zabezpieczającego.

Co interwencja produktowa ESMA oznacza dla klienta?

Dla klientów będzie to oznaczać nic innego jak większe wymogi kapitałowe pod transakcje. Inwestorzy będą musieli zmienić swoje strategie, dostosować je do nowych warunków.

Czy ograniczenia poziomu dźwigni dotyczą wszystkich instrumentów finansowych?

Ograniczenia dźwigni dotyczą wskazanych w decyzji ESMA kontraktów na różnicę. Szczegółowe zmiany zaprezentowane zostały w poniższej tabeli.

W jaki sposób zmienia się wartość depozytów zabezpieczających?

Wymagana wartość depozytów zabezpieczających uległa zmianie w zależności od danego instrumentu finansowego, wysokości transakcji i poziomu dźwigni. Niżej przedstawiamy przykłady dla pary walutowej EUR/USD, towaru Ropy Brent i indeksu DAX.

Czy zmiany wpłyną korzystnie czy niekorzystnie na rynek?

Zmiany wprowadzone przez ESMA dbają o bezpieczeństwo inwestora. Od pierwszego sierpnia wszystkie instytucje podlegające jej wprowadziły „Ochronę przed ujemnym saldem” i staje się to standardem w całej Unii Europejskiej.  Nie powinno już być sytuacji, w których na skutek nadzwyczajnych zdarzeń rynkowych, saldo klienta spadło poniżej zera. Oczywiście był to efekt nieumiejętnego lub nieprawidłowego wykorzystania dźwigni finansowej, a to wynikało z niskiego poziomu wiedzy inwestorów. Zjawisko „przelewarowania” było nagminnie stosowane przez klientów charakteryzujących się niską awersją do ryzyka. Dlatego zmiana narzucona przez ESMA jest kolejną cegiełką w stronę budowania bezpiecznego środowiska inwestycyjnego.

Jak długo zostaną utrzymane ograniczenia?

Interwencja produktowa ESMA została wprowadzona na trzy miesiące. Zgodnie z decyzją ESMA, środek ten musi być poddawany przeglądowi w odpowiednich odstępach czasu, nie rzadziej niż co trzy miesiące. Dokonując przeglądu tego środka, ESMA podejmie stosowne kroki, jeśli stwierdzi stosowanie praktyk, które mają służyć ominięciu wprowadzonego zakazu. Jeżeli po upływie trzech miesięcy środek nie zostanie przedłużony, przestanie obowiązywać. O szczegółach będziemy informować niezwłocznie po upublicznieniu decyzji przez ESMA.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here