Naga MarketsKurs dolara i funta w dół w II kw. Prognozowane kursy walut wobec złotegoW najnowszym raporcie dotyczącym prognozowanych kursów walutowych, zespół analityków domu maklerskiego TMS Brokers (TMS) zrewidował spadkowe swoje projekcje dla kursu dolara amerykańskiego (USD/PLN) oraz funta szterlinga (GBP/PLN). Zdaniem ekonomistów dolar zakończy bieżący kwartał przy poziomie 3,74 zł zł, natomiast funt szterling poniżej 5,26 zł

  • W przypadku USD/PLN rewizja ma miejsce o 6 groszy, z poziomu 3,80 zł, tyle samo co w przypadku GBP/PLN, z poziomu 5,32 zł.
  • Prognozy dla EUR/PLN pozostają niezmienne na poziomie 4,52 zł oraz dla CHF/PLN na poziomie 4,07 zł
  • TMS twierdzi również, że kurs dolara będzie spadał wolniej w 2022 niż prognozowano miesiąc wcześniej. W efekcie instytucja podnosi projekcje z 3,27 zł do 3,40 zł

POBIERZ RAPORT BEZPŁATNIE!

Te artykuły również Cię zainteresują
Kurs dolara w dół, frankowa kotwica chwilowe przyblokuje złotego

Złoty nie pozbywa się premii za niepewność o przyszłość umów kredytowych w CHF, twierdzą analitycy TMS. Z drugiej strony polski złoty znalazł się w kwietniu w gronie walut rynków wschodzących, które najsilniej odrabiały straty względem dolara (złotówka zyskiwała około 4%) i para walutowa USD/PLN powinna utrzymać ten trend odbijając od oporu na wysokości 3,80 zł i nieznacznie korygując.

Do połowy maja złotemu ciążyć może jednak decyzja TSUE w sprawie kredytów frankowych, jednak będzie to jedynie krótkoterminowa przeszkoda przed dalszym umocnieniem.

Brak jasnych sygnałów w orzeczeniu TSUE i niepewność ścieżki postępowania z frankowymi umowami kredytowymi przez sądy pozostaje kotwicą dla złotego. Decyzja SN z 11 maja może być momentem podwyższonej zmienności złotego. Niemniej jednak ewentualna negatywna reakcja złotego będzie oderwana od solidnych fundamentów makro i poprawiającej się sytuacji zdrowotnej w kraju. Słabość złotego powinna być przejściowa – komentuje TMS Brokers.

Z perspektywy złotego orzeczenie TSUE nie dostarcza świeżego impulsu, ale pozostawia czynnik ryzyka aktywny co najmniej do 11 maja (o ile posiedzenie SN nie zostanie znowu przełożone), gdzie kierunek orzecznictwa pozostaje sprawą otwartą.

Para walutowa USD/PLN ma zakończyć kwartał przy poziomie 3,74 zł, a cały rok przy 3,61 zł (minima z grudnia). Źródło: Tradingview.com

– Dolar mija punkt, kiedy wyjątkowość ożywienia gospodarczego w USA była jego atutem. Maleje też wpływ wyższych rentowności obligacji. Ponieważ inne gospodarki zaczną nadganiać z pocovidowym ożywieniem, USD traci na rzecz globalnego apetytu na ryzyko – wyjaśnia TMS.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara live | notowania nasdaq | biomed giełda | bitcoin przewidywania | cd projekt |

invest

Kurs funta również straci pomimo „premii szczepionkowej”

Z kolei jeżeli chodzi o kurs funta szterlinga, to oprócz frankowej kotwicy zarzuconej na polskiego złotego brytyjskiej walucie ma pomagać „premia szczepionkowa”. Wysoki poziom zaszczepienia obywateli oraz zbliżające się wielkimi krokami uwolnienie gospodarki powoduje, że GBP wypada bardzo dobrze na tle EUR oraz walut EŚW.

– Za siłą funta w ostatnim czasie stał sukces programu szczepień w Wielkiej Brytanii, ale popularność długich pozycji stała się klątwą, kiedy awersja do ryzyka wymusiła sprzedaż. Otwieranie gospodarki powinno przynieść mocne przyspieszenie wzrostu w II kw. – stwierdza TMS.

Analitycy banku dodają jednak, że ”w dalszym horyzoncie wsparcie dla funta może się wyczerpać, kiedy pobrexitowe problemy i tarcia z UE wyjdą na powierzchnię”. Dla polskiego złotego ma to być okazja do odbicia i odrobienia części straty względem GBP.

Para walutowa GBP/PLN ma zakończyć kwartał przy poziomie 5,26 zł, a cały rok przy 5 zł. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here