Naga MarketsPoniedziałkowe przedpołudnie (26 czerwca) przyniosło na notowaniach złota niespodziewane osunięcie o około 180 punktów, o którym wspominaliśmy już wczoraj. Jak się okazuje, powodem tak silnego ruchu rynku miał być tak zwany „fat finger”, który spowodował wzrost obrotu do poziomu 1,8 miliona uncji w przeciągu zaledwie jednej minuty.


Wartość większa niż łączne rezerwy złota Finlandii

Jak zauważa portal Bloomberg, wysokość transakcji o godzinie 10:00 wyniosła 1,8 miliona uncji złota, co jest wartością większą niż łączne rezerwy cennego kruszcu w skarbach fińskiego banku centralnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
Chociaż do teraz nie wiadomo co było dokładnym powodem tak nagłego wzrostu wolumenów nowojorskich kontraktów futures na XAU/USD, to jako główne powody podaje się obecnie albo aktywność typu „fat finger” albo też złożenie błędnego zamówienia.

Czy wiesz, że…
Fat Finger, czyli błąd tłustego palca
, to regularnie spotykane na rynkach finansowych zjawisko, w którym zlecenie sprzedaży lub kupna przybiera większą wartość niż początkowo zakładano – ze względu na wprowadzenie złych wartości. Zazwyczaj dotyczy omyłkowego wpisania dodatkowej cyfry lub cyfr.

Zobacz również: Deutsche Bank omyłkowo dokonał transakcji o wartości $6 miliardów

Zdaniem ekspertów proceder nie będzie jednak w stanie zachwiać dotychczasowym trendem na złocie, gdzie obserwujemy bardzo silne spadki zmienności. Ta plasuje się obecnie na najniższych poziomach od dekady.

Źródło: Bloomberg

Poniższy wykres dokładniej obrazuje nagły skok wolumenów na kontraktach futures oraz spadek notowań:

Źródło: Bloomberg

Zdaniem Rossa Normana, przedstawiciela Sharps Pixley Ltd mamy tutaj do czynienia z typową pomyłką „tłustego palucha”. Transakcja o wartości 18 149 uncji złota byłaby czymś całkowicie normalnym. Jednak zlecenie wynoszące 18 149 lotów (będące stokrotnie większe) nie należy już natomiast do zwyczajnych.

Złoto odrabia wczorajsze straty

Analizując notowania XAU/USD w trakcie sesji wtorkowej wyraźnie widać, że cenny kruszec wyraźnie odrobił poniedziałkowe straty. Wstępne, dynamiczne cofnięcie również zostało zablokowane przez minima z 20 i 21 czerwca (okolice 1241 za uncję).

W tym momencie złoto rozrysowało opór intraday pod 1252.00, gdzie pojawił się podażowy pin bar, może być to okazją do skorygowania części dzisiejszej aprecjacji:

Złoto H1

Czy ktoś z Was posiadał krótkie pozycje na złocie przed nagłym spadkiem wartości? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here