Naga MarketsTIM stawia na e-commerce i planuje wypłacać dywidendę. Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaSpółka TIM jest dystrybutorem elektrotechnicznym, który coraz mocniej operuje również w segmencie m.in. fotowoltaiki. W ostatnich latach zmienili oni swój model biznesowy poprzez postawienie na e-commerce, czego efektem jest uzyskanie 70% sprzedaży przez kanały zdalne. Zmiana ta pozwoliła również na poprawę wyników. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 firma zarobiła więcej niż w całym 2019, wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24.

  • Nowy model biznesowy stawia na e-commerce, czego efektem jest udział sprzedaży internetowej na poziomie 70%.
  • W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku spółka zarobiła 19,86 mln zł, czyli więcej niż w całym 2019.
  • Za rok 2020 wypłacona zostanie również dywidenda w wysokości 2,2 zł na akcję.

Te artykuły również Cię zainteresują
TIM stawia na e-commerce

– Widzimy, że w tych latach 2012-2014 było krucho, jeśli chodzi o wyniki finansowe. Kolejne lata też nie były najlepsze, ale od 2018 jest tutaj coraz lepiej. To jest pokłosie rozbudowy ich centrum logistycznego w tych poprzednich latach. Oni dostrzegli pewien trend, że trzeba zmienić swój model biznesowy na model hybrydowy. Chcą coraz mocniej wchodzić na ten rynek e-commerce i ciężko powiedzieć, że TIM to jest dystrybutor elektronarzędzi. 5 lat temu na pewno mógłbym tak powiedzieć. W tym momencie jest to coraz bardziej kompleksowa firma. – wskazuje Konrad Książak.

Mocne stawianie na rynek e-commerce, nie są słowami puszczanymi na wiatr. Jak informuje firma, blisko 70% przychodów spółki pochodzą właśnie z tego kanału. Co więcej, spółka rozbudowała również 3LP (w 100% należący do TIM), który specjalizuje się w zautomatyzowanym outsourcingu usług logistycznych podmiotom z sektora e-commerce.

– Jeśli rośnie rynek e-commerce, to TIM rośnie razem z nim. To nie jest tak, że 3LP obsługuje tylko TIM SA i ich grupę, ale tez inne podmioty np. Oponeo, czy też Ikea. – podkreśla Konrad Książąk.

Rosną przychody, poprawiają się zyski

Przyglądając się wynikom finansowym prezentowanym przez spółkę, wskazać należy na trwający od 2012 roku trend wzrostowy w uzyskiwanych przychodach. Od tego czasu wzrosły one z poziomu 366 mln zł w 2012 do 890 mln zł w 2020. Tak więc mowa tutaj o ponad dwukrotnym wzrośnie.

Mniej optymistycznie wygląda sytuacja z zyskiem netto, co po części wynika właśnie z tej zmiany modelu biznesowego i prowadzonych inwestycji. W latach 2013, 2014 i 2017 spółka zanotowała straty w wysokości odpowiednio: -5,9 mln zł, -20,81 mln zł i -3,69 mln zł. Niemniej od 2018 nastąpiła widoczna poprawa. Wtedy to spółka zarobiła 15 mln zł, a w 2019 było to już 19,56 mln zł.

– Jedno co można się przyczepić, to bardzo niski zysk w pierwszym kwartale 2020 roku. Widzimy, że drugi i trzeci kwartał świetne, poprzednie kwartały też świetne, a pierwszy kwartał bardzo słabo. Wynikało to z tego, że tutaj mówimy o wzroście kosztów finansowych, który jest wynikiem wysokich ujemnych różnic kursowych. – wskazuje Konrad Książak.

Polityka dywidendowa spółki

Poprawa sytuacji finansowej spółki, która ma miejsce od 2018 roku, przełożyła się również na powrót wypłaty dywidenda. W 2018 jej wartość wyniosła 1 zł za akcję, w 2019 było to 0,80 zł na akcje, natomiast za rok 2020 już teraz wypłacona została zaliczka w wysokości 1,2 zł, a rekomendowana jest kolejna złotówka, co łącznie dałoby 2,2 zł na akcję. W swoich komunikatach ESPI TIM informował również o planach na najbliższe lata (2021-2021).

W przypadku wypracowania jednostkowego zysku netto w danym roku obrotowym co najmniej na poziomie 15 mln zł Zarząd zaproponuje wypłatę dywidendy w wysokości 22.199.200 zł brutto 1 zł brutto na 1 akcję, powiększonej o 50% ewentualnej nadwyżki jednostkowego zysku netto w danym roku obrotowym ponad kwotę 22.199.200 zł. – wskazuje spółka.

– W przypadku wypracowania jednostkowego zysku netto w danym roku obrotowym w wysokości do 15 mln zł Zarząd zaproponuje wysokość dywidendy na podstawie oceny sytuacji opartej na analizie czynników wymienionych powyżej. – dodaje także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orlen kurs | comparic pl | mrc kurs | kurs dolara usd | cdr akcje |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here