Naga MarketsTDM
Thomas DeMark

Prawie każda książka z analizy technicznej zaczyna się od zdania “Trend jest twoim przyjacielem”. Oznacza to, abyśmy zawsze podążali za trendem, nigdy z nim nie walczyli. Ale są tacy traderzy, którzy prawie zawsze inwestują przeciwko rynkowi, i mało tego, zarabiają na tym krocie. Jednym z nich jest Thomas DeMark. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych inwestorów na świecie. Pracował z najwybitniejszymi ludźmi z branży, takimi jak Paul Tudor Jones, George Soros czy Larry Williams. Z jego usług korzystały takie firmy jak Goldman Sachs, JP Morgan, IBM, Citibank i wiele innych. Teraz prowadzi własna firmę DeMark Analytics, LLC.


Thomas DeMark – z rynkami związany od lat 60-tych

Thomas DeMark zaczął swoją przygodę z giełdą w 1967 roku. Stosował podejście uznaniowe i tradycyjną analizę formacji z wykresami kółko i krzyżyk. Pamiętajmy, że w tamtych czasach nie było jeszcze komputerów ani internetu. Pierwszą pracę rozpoczął w firmie inwestycyjnej NNIS, gdzie jego zadaniem było znajdowanie odpowiednich momentów do inicjowania transakcji. Wkrótce przekonał się, że jest niemal niemożliwe zbudowanie dużej pozycji w rynkowych minimach, tak jak niemożliwe jest jej zamknięcie po osiągnięciu przez rynek lokalnego maksimum.

Punktem zwrotnym w karierze Thomasa DeMark było spotkanie Larry’ego Williamsa. Obaj dostrzegli, że na rynkach pojawia się pojawia się opisana przez Elliotta struktura falowa. Jednak nie byli zadowoleni z subiektywności możliwych oznaczeń fal i identyfikacji wchodzących w ich skład fal niższego rzędu. Postanowili sprawdzić, czy możliwe jest mechaniczne i obiektywne zidentyfikowanie punktów zwrotnych wynikających z teorii fal. Chodziło im o stworzenie alternatywnego schematu wyjaśniającego powstawanie dołków i szczytów.

I tak powstał TD Sequential Indicator, który do dzisiaj jest używany przez tysiące traderów działających na wszystkich rynkach inwestycyjnych, w najróżniejszych interwałach czasowych. Następnie opracował wiele modeli i wskaźników służących rozpoznawaniu punktów zwrotnych rynku. Wszystkie zaczynają się od jego inicjałów TD, a te najbardziej popularne to Combo®, Setup®, Setup Trend (TDST)®, Countdown®, Range Expansion Index, D-Wave®, TD Lines™, Differential™ and Camouflage®.

TDM1Thomas DeMark będąc specjalistą od punktów zwrotnych rynku, inwestuje zwykle przeciwko trendowi. Wierzy, że długoterminowe ruchy rynku wynikają z czynników fundamentalnych i najbardziej ceni sobie proste, nieoptymizowane i obiektywne mechaniczne systemy transakcyjne. Nie wierzy w to , że rynki z czasem zmieniają charakter, ponieważ zawsze odzwierciedlają one ludzką naturę, a te niestety nigdy się nie zmieniają (strach i chciwość). Po wielu latach badań doszedł do wniosku, że rynek osiąga dno nie dlatego, że pojawili się na min jacyś sprytni gracze, którzy zidentyfikowali dołek, ale za sprawą ostatniego sprzedającego. Podobnie szczyt jest konsekwencją, że ostatni kupujący właśnie kupił.

Jakie najczęściej rady można usłyszeć z ust tak znakomitego tradera? Po pierwsze to, aby nie ulegać błędnemu przeświadczeniu, że droga do sukcesu polega na słuchaniu komentarzy rynkowych i kierowaniu się opinią większości uczestników rynku. Radzi kwestionować dominujące przekonania i unikać stada. Thomas DeMark jest gorącym zwolennikiem metod inwestowania przeciwko trendowi.  A pewno wie co mówi, skoro jest osobą słono opłacaną za swoje analizy przez fundusze inwestycyjne z całego świata. Miesięczny dostęp do jego serwisu ze wskaźnikami kosztuje 500 dolarów.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką inwestycyjną, nie powinieneś pominąć lektury książki “Uniwersalne zasady spekulacji” Brenda Penfolda.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułJak przygotować się na CAPITALne rynki? Webinar Bogusza Kasowskiego już o 11:00
Następny artykułGPW: Przegląd informacji ze spółek, 21 stycznia 2020
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

4 KOMENTARZE

  1. Panie Andrzeju
    Kazdy inwestor ktory jest na rynku dłuzej niz 5 lat z pewnoscia ma swoje doswiadczenia-to sa jego wskaniki innych nie ma i słusznie nick investor zauwaza ze kierujac sie opinia ogółu najczesciej sie traci.
    Dlatego stwierdzenie grac przeciwko trendowi ma sens wtedy kiedy doswiadczenia rynkowe tak podpowiadają grajacemu a w oparciu o co te doswiadczenia zostały nabyte to juz indywidualna sprawa kazdego traidera i nie musi on sie tym dzielic za 500 czy 1000 usd .dlatego nie ma magicznych stron na ktore sie wchodzi za pieniadze po to aby na ich podstawie swoje inwestowac
    Z pow

  2. wszystko jasne dlaczego gość dobrze zarazia: “A pewno wie co mówi, skoro jest osobą słono opłacaną za swoje analizy przez fundusze inwestycyjne z całego świata. Miesięczny dostęp do jego serwisu ze wskaźnikami kosztuje 500 dolarów.”

  3. Chciałbym podziękować wam za waszą pracę. Dzięki wymyślaniu coraz bardziej absurdalnych i skomplikowanych technik zarabianie na rynku staje się jeszcze prostsze. Rzesza idiotów wierząca w jakieś fale, zniesienia, magiczne wskaźniki sama ochoczo oddaje swoje pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here