Naga MarketsDrogowskaz Brexit na tle Big BenaPrzez wzgląd, iż do ostatecznego terminu Brexitu pozostało już zaledwie nieco ponad siedem tygodni, niemal z dnia na dzień dostrzec można rosnącą niepewność dotyczącą przyszłości Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Brytyjska premier robi jednak co w jej mocy, by sprostać stojącemu przed nią wyzwaniu. Już od wczoraj przebywa ona bowiem z wizytą w Irlandii Północnej. Tymczasem, jej irlandzki odpowiednik, Leo Varadkar wybiera się do Brukseli, by przeprowadzić własne rozmowy dot. Brexitu.


Obie strony chcą znaleźć rozwiązanie, które rozwieje obawy dotyczące irlandzkiej granicy. W czwartek Theresa May ma bowiem udać się do Brukseli, choć na ten moment, wydaje się mało prawdopodobne, by była już w stanie zaproponować cokolwiek konkretnego.

Te artykuły również Cię zainteresują
W trakcie swojego wtorkowego przemówienia w Belfaście, May zasugerowała, że stara się jedynie zmodyfikować a nie usunąć sporną kwestię dot. irlandzkiej granicy, którą uzgodniła z UE. Istnieje jednak ryzyko, że w ten sposób zrazi ona do siebie polityków, których wsparcia będzie potrzebowała, aby zawrzeć porozumienie w brytyjskim parlamencie.

“Nie zamierzam przekonywać ludzi do zaakceptowania umowy, która nie zawiera polisy ubezpieczeniowej na przyszłość” – powiedziała May. “To, co powiedział Parlament, to fakt, że należy wprowadzić zmiany w systemie backstop” – dodała.

W rzeczywistości jednak brytyjski Parlament nie wzywał do wprowadzenia zmian w zapisach dot. backstopu, lecz do jego zniesienia. 29 stycznia br. Izba Gmin głosowała za zastąpieniem go “alternatywnymi rozwiązaniami” mającymi na celu uniknięcie kontroli celnych na granicy z Irlandią.

Konserwatyści są natomiast przekonani, że Brexit powinien oznaczać opuszczenie unii celnej i jednolitego rynku UE, tak aby Wielka Brytania mogła podpisać nowe umowy handlowe. Jednak inny system celny pomiędzy Północą a Południem wymagałby pewnego mechanizmu kontroli towarów przewożonych pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią. Grupa posłów z partii konserwatywnej próbuje teraz przedstawić propozycję rozwiązania tego problemu w oparciu o technologię.

brexitWizyta Leo Varadkara w Brukseli pokazuje determinację reszty UE do znalezienia rozwiązania. No-deal Brexit spowodowałoby wiele problemów dla Irlandii, która potencjalnie stanęłaby przed wyborem pomiędzy postawieniem granicy a wykluczeniem z unii celnej UE. Irlandia eksportuje bowiem wiele swoich towarów do UE przez Wielką Brytanię, więc opóźnienia w portach brytyjskich miałyby efekt domina.

Varadkar powiedział we wtorek, że zauważył “rosnące pragnienie” przywódców UE, aby uniknąć Brexitu bez jakiekiegokolwiek porozumienia. “Nikt nie chce być w sytuacji, w której my jako Europa nie znajdziemy rozwiązania” – powiedział prawodawcom w Dublinie.

Kurs funta odczówa presję związaną z Brexitem

Przez wzgląd na rosnącą niepewność, kurs funta już od ubiegłego tygodnia traci na wartości. W stosunku do dolara amerykańskiego osłabił się on już o ponad 2,2%. W skutek tej deprecjacji notowania pary GBPUSD ponownie znalazły się wewnątrz kanału spadkowego i jeżeli tylko obecna tendencja będzie kontynuowana, w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się ponownego przetestowania okolic poziomu 1.2870.

Do handlu na parach walutowych z CAD polecam sprawdzić ofertę brokera Naga Markets

Kurs pary walutowej GBPUSD
GBPUSD Daily

Naga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStrategia PSV: Podsumowanie wtorkowej sesji – poziomy na środę na DAX
Następny artykułKomentarz walutowy – Trump i Brexit na pierwszym planie
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here