Naga MarketsPremier UK, Theresa May. Źródło: Policy Exchange

Z ostatnich wydarzeń płynących z frontu politycznego Wielkiej Brytanii zdaje się, że brytyjska premier, Theresa May odchodzi od swojego dotychczasowego stanowiska mówiącego, że Brexit może być głównie projektem Partii Konserwatywnej i północnoirlandzkich unionistów demokratycznych. May widocznie zmienia strategię pod wpływem świadomości, że może ona nie zebrać wystarczającej liczby głosów do przekonania Parlamentu. Połączenie sił z liderem opozycyjnej partii staje się zatem jedynym rozwiązaniem? 


Fakt chęci złączenia sił partii przeciwnym sobie, czyli prowadzonej z ramienia brytyjskiej premier Partii Konserwatywnej oraz Partii Pracy świadczą wyraźnie o zmianie dotychczas prowadzonej strategii Theresy May. I nic w tym dziwnego, ponieważ premier doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bez połączenia sił nie zbierze ona wystarczającej liczby głosów, aby Parlament zaakceptował obecną propozycję politycznego lidera.

Obecna próba współpracy z liderem opozycyjnej Partii Pracy, Jeremy’m Corbyn’em ma na celu otworzenie drzwi do możliwości znacznie łagodniejszego przeprowadzenia Brexitu, potencjalnie utrzymując Wielką Brytanię wewnątrz unii celnej UE. W tym momencie również oznacza to większy wpływ lidera Partii Pracy w toczącym się procesie opuszczenia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii, dlatego nie trudno domyślić, iż propozycja brytyjskiej premier została przyjęta przez Corbyn’a z zadowoleniem. Przyznał on również, że był bardzo zadowolony ze spotkania z premier oraz, że pierwsza odpowiedź ze strony UE była pozytywna.

Zobacz również: Brexit: Jak duże banki widzą rynek brytyjski po opuszczeniu UE, co z kursem funta

W tym momencie jednak za wcześnie jeszcze jest aby mówić o konkretnych terminach rozmów, ale biuro premier potwierdziło, że działania będą podejmowane w jak najszybszym czasie.

Reakcja brytyjskiej waluty

Na wieści o możliwym połączeniu sił oraz ruszeniu z miejsca, w którym stoi brytyjska premier już od dłuższego czasu – przypomnijmy, że dotychczas parlament trzykrotnie odrzucił rządową propozycję porozumienia ws. opuszczenia Wspólnoty – brytyjski funt reaguje silnymi wzrostami. Ostatnie impulsy pary GBP/USD to aż 180 pipsów, co stanowi istotną informację zwrotną tego, w jaki sposób nastawieni są inwestorzy co do obecnej sytuacji oraz propozycji brytyjskiej premier. W tym momencie również brytyjska waluta umacnia się i oczekuje się dalszych wzrostów – do poziomów przynajmniej 1,33100, zwłaszcza w momencie, kiedy dojdzie do oficjalnej rundy rozmów pomiędzy liderami partii.

WYKRES GBPUSD H1 03.04.2019
GBPUSD H1 03.04.2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here