Naga Markets

W ramach konferencji CryptoVerse Expo, która miała miejsce 9 września 2022, odbył się panel dyskusyjny prowadzony przez Marcina Wenusa z udziałem Akradiusza Jóźwiaka – Education Team Managera oraz Krypto Analityka w portalu Comparic.pl, Wojciecha Jeznacha – General Partnera w Point.Capital reprezentującego fundusz inwestycyjny z Delaware oraz Marcina Kaźmierczaka – COO w RedStone & Warp.cc. W trakcie debaty poruszono między innymi zagadnienia dotyczące tego, jak aktualizacja sieci Ethereum może wpłynąć na przyszłość ETH.

Znaczenie The Merge dla Ethereum

Marcin Kaźmierczak patrzy na to, co The Merge znaczy dla dApps, projektów typu Aave, Uniswap, czy Synthetics. Jak podkreśla, to nie jest „the Jump” ani „the Switch” lecz sytuacja, w której nastąpi połączenie Beacon Chain z łańcuchem głównym, gdzie ten pierwszy de facto stanie się tym drugim.Zdaniem Wojciecha Jeznacha, The Merge może oznaczać „powrót do czegoś, co nie chcieliśmy właśnie w świecie kryptowalut”. Zastanawia się, czy The Merge nie jest przypadkiem robiony po to, by podmioty, które faktycznie są w posiadaniu największych portfeli Ethereum miały jeszcze większy wpływ.

Arkadiusz Jóźwiak w swoim komentarzu stwierdza, iż w kwestii The Merge można spotkać się z dwoma skrajnymi scenariuszami. Z jednej strony są optymiści, dla których samo przejście i niwelacja kosztów energetycznych będzie czymś dobrym dla Ethereum, przez co zyska ono na popularności. Z drugiej strony pojawia się argument o „oddaniu władzy” –  czy przypadkiem rządy nie będą chciały cenzurować transakcji i czy walidatorami nie będą podmioty mające duży kapitał.

Jego zdaniem samo przejście „nie będzie żadnym skokiem galaktycznym”, ale może przyczynić się do zmienności cen, gdyż „cały rynek kryptowalut mimo wszystko jest bardzo ze sobą skorelowany i sternikiem na rynku jest Bitcoin.” Duże znaczenie będzie miała także polityka monetarna FED-u.

W nawiązaniu do zacieśniania polityki monetarnej, Wojciech Jeznach uważa, że mimo to obecnie jest bardzo dużo szans inwestycyjnych i po korekcie te pieniądze są o wiele lepiej wydawane.  Dostrzega też powrót do fundamentów. „Już nie jest łatwo uzyskać finansowanie na prezentację i i fajny zespół – ten produkt musi faktycznie działać.”

Zapytany o to, jak TheMerge może przełożyć się na inne kryptowaluty oraz kto może mieć dzięki temu lepiej, a kto może mieć gorzej, Marcin Kaźmierczak stwierdza, że bardzo obiecująco wyglądają takie projekty jak Avalanche czy Near, które od samego początku działały w oparciu o PoS. Stwierdza, że wszystkie projekty budujące na Ethereum „niesamowicie patrzą na to, co się dzieje z The Merge.”

XTB

Ponadto przyrównuje Ethereum do wielkiego statku kosmicznego, zaś Merge do przerzucenia silników. Przytacza także powiedzenie „with big power comes big responsibility

Trendy na rynku krypto, które mogą być siłą napędową kolejnej hossy

Wojciech Jeznach dostrzega co najmniej 2 takie trendy. Jego zdaniem jest to świat gamingu, przy czym musi on stać się bardziej otwartym. Według niego dużym trendem będzie także metaverse.

Marcin Kaźmierczak stwierdza, iż przyszłe trendy zależeć będą od The Merge oraz od tego, czy Ethereum nadal będzie miało tak dużą dominację w kontekście innych chainów, które oferują funkcjonalność smart kontraktów i budowania na nich dAppsów, takich jak Aave, Avalanche, Cardano czy Solana. „Oni wszyscy czekają na 15 września i myślą, czy to jest mój dzień czy to nie będzie mój dzień. Jeżeli nie będzie to ich dzień to L2 otworzą szampana, czyli ETH zostanie tym chainem, zaś scalability nie zostaje rozwiązane.” Ma tutaj na myśli takie projekty jak zk Sync, StarkWare, Scroll czy Polygon.

Marcin Kaźmierczak twierdzi, że w nowej hossie, tak jak 2 lata temu, ważne będzie DeFi. Będzie to nowy DeFi, gdyż jest jeszcze szereg tradycyjnych produktów z tradycyjnych finansów, „które nie mogły być wdrożone na blockchainie głównie przez technologiczne ograniczenia.” Jako RedStone & Warp.cc jego firma działała po to, aby zmniejszać te ograniczenia. Przywołuje tu przykład Chainlinka, który dostarcza dane na temat cen co 15 min, zaś oni chcieliby to zmniejszyć do 10 sekund. Chainlink dostarcza dane dotyczące 40 największych aktywów, w przypadku RedStone & Warp.cc. jest ich aż 1000 a chcą by było ich 10,000.

Arkadiusz Jóźwiak zgadza się, że DeFi i gaming mogą być przyszłymi trendami. Jednak jego zdaniem niekoniecznie tak się stanie w przypadku metaverse. Twierdzi, że ludziom z czasem może się to znudzić i będą oni tęsknić za fizycznym kontaktem.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pko giełda | oncoarendi giełda | kurs korony norweskiej do złotówki | co to blik | selvita akcje opinie | gpw pkn orlen | kurs polskiego złotego |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here