Naga MarketsTezos – projekt krypto, którego ICO, przeprowadzone w lipcu zeszłego roku, zebrało rekordową kwotę 232 mln USD, opisuje się jako “samoczynnie zmieniający się” blockchain. Jednak jego twórcy po niedługim czasie musieli zmierzyć się z problemami natury prawnej, w wyniku których nastąpiło opóźnienie implementacji platformy głównej – wersja beta wystartowała dopiero pod koniec czerwca tego roku. W lipcu dowiedzieliśmy się, iż Tezos ma przejść kontrolę niezależnej firmy audytowej – Pricewaterhouse Coopers Switzerland (PwC). Natomiast w dniu 17 września, według zapowiedzi zespołu, ma zostać uruchomiona sieć główna.


Start sieci głównej z kontrowersjami w tle

Informacje te przekazał prezes szwajcarskiej fundacji odpowiadającej za promocję projektu Tezos – Ryan Jesperson, na zapytanie skierowane przez agencję Reuters. Jego odpowiedź była dość zdawkowa:

„Reuters próbował rozmawiać z fundacją, w celu potwierdzenia szczegółów, ale nie wygląda na to, by były takowe.”

Jednym z powodów opóźnień był wewnętrzny konflikt pomiędzy twórcami Tezos – Arthurem i Kathleen Breitman, a byłym prezesem fundacji – Johannem Geversem, który ustąpił ze swojego stanowiska w lutym tego roku. Wcześniej w październiku 2017, w Stanach Zjednoczonych wytoczonych zostało szereg pozwów zbiorowych, w których strona powodowa zarzuciła organizatorom ICO naruszenie przepisów prawa federalnego dotyczących obrotu papierami wartościowymi oraz wprowadzenie inwestorów w błąd. Oficjalnie środki zbierane były jako darowizna, przy czym część zaangażowanych osób i podmiotów była przekonana, iż ma do czynienia z inwestycją. Jeśli Tezos zostanie uznany za security token (czyli token o statusie papieru wartościowego), może to oznaczać dodatkowe komplikacje, gdyż będzie wówczas podlegał regulacjom amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Żeby tego było mało, Reuters opublikował w październiku 2017 wynik swojego dochodzenia na temat wspomnianego wyżej założyciela Tezos – Arthura Breitmana, obywatela francuskiego, zarejestrowanego w FINRA w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, iż pracując w Morgan Stanley w latach 2014 – 2015, nie zgłosił faktu, iż był zaangażowany w rozwój oraz promocję Tezos. FINRA ukarała go zakazem zawierania jakichkolwiek transakcji w charakterze brokera (pośrednika) przez okres 2 lat.

Zobacz również: FINRA: Przez 3 lata dystrybuowali nielegalne krypto-instrumenty

Czym jest Tezos?

Jest to platforma oferująca inteligentne kontrakty oraz zdecentralizowane aplikacje (tzw. dAppy), w czym przypomina Ethereum. Do ich tworzenia został opracowany oddzielny język – Michelson. Tezos stawia sobie bardzo ambitny cel – bycie lepszym od Ethereum. Może to być trudne zadanie, biorąc pod uwagę zaangażowanie licznych wielkich graczy w projekt firmowany przez Vitalika Buterina oraz ogromną jego skalę. Konkurencją w zakresie smart kontraktów stanowią także dobrze rozwinięte inicjatywy takie jak NEO czy Qtum.

Zobacz również: Twórca Ethereum Vitalik Buterin twierdzi, że to koniec baniek spekulacyjnych na BTC

Kluczową kwestią, na której skupiają się twórcy Tezos jest aktualizacja blockchaina w miarę rozwoju technologii. Stąd projekt opisuje się jako “samoczynnie zmieniający się rejestr kryptograficzny” (self-amending cryptographic ledger). W ramach typowych blockchainów, istnieją trzy protokoły: protokół sieciowy (network protocol), protokół transakcyjny (transaction protocol) oraz protokół konsensusu (consensus protocol). W przypadku Tezos wykorzystywany jest tzw. ogólna powłoka sieciowa (generic network shell), która współpracuje z poszczególnymi protokołami.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Drugi ważny filar projektu to system zarządzania ekosystemem, działający w trybie on-chain. Wszyscy udziałowcy zaangażowani w Tezos mają wpływ na kierunek rozwoju platformy poprzez system głosowania w sprawie zmian, a także samego trybu głosowania.  Tezos przypomina pod tym względem np. Dash i to w jaki sposób ci, którzy prowadzą masternody decydują o kształcie projektu. Konsensus ma być osiągany w trybie delegowanego Proof of Stake (delegated Proof of Stake – dPOS). Więcej na temat Tezos można dowiedzieć się od Michaela z Hong Kongu, który prowadzi na YouTube popularny kanał Boxmining (materiał w języku angielskim).

Duże wahania notowań

Od momentu, gdy w projekcie tym pokładano największe nadzieje, czego ukoronowaniem było pozyskanie aż 232 milionów dolarów w ramach ICO, dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej. Po serii niefortunnych wydarzeń jak choćby opisane powyżej kwestie regulacyjne i prawne oraz nieukrywane niezadowolenie członków społeczności i inwestorów, cena w najgorszym momencie spadła od maksimum o 78 procent do zaledwie 1,5 USD i pozostaje obecnie w okolicach tego poziomu. Dla porównania, przed oficjalnym wprowadzeniem na giełdę cena wynosiła ok. 4 dolarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here