Naga MarketsPierwszy na świecie samoczynnie zmieniający się rejestr kryptograficzny, podobnie jak Ethreum, jest platformą do uruchamiania smart kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji, posiadający własną walutą zwaną XTZ. Tezos stawia sobie bardzo ambitny cel – bycie lepszym niż Ethereum a nawet Bitcoin. Ponadto motywacją do powstania tego projektu był bardzo szybki rozwój technologii napędzającej rozwój kryptowalut i technologii blockchain za nimi stojącej oraz brak mechanizmu samoczynnej aktualizacji w przypadku Bitcoina i Ethereum.

Tezos – co to jest?

Zaproponowano rozwiązanie w postaci stopniowej aktualizacji blockchaina w miarę jak pojawiają się nowe funkcjonalności, przez co zachowana jest pewność, że projekt jest na bieżąco z najnowszą technologią. Innym czynnikiem motywującym twórców Tezos była chęć zapobiegnięcia podziałom sieci w postaci hard forków. Zamiast nagłych i nieprzewidywalnych w skutkach zmian postawiono na stopniową ewolucję.Kod źródłowy Tezos został stworzony przy pomocy języka programistycznego OCami, charakteryzującego się dużym stopniem elastyczności, funkcjonalności a także zapewniającego odpowiednio szybkie działanie blockchaina. Do tworzenia smart kontraktów oraz dAppów został opracowany oddzielny język – Michelson.

Tezos stworzone zostało w 2014 roku przez małżeństwo: Arthura i Kathleen Breitman, zaś biała księga (white paper) ujrzała światło dzienne w lipcu 2017 roku. Założyli oni spółkę Dynamic Ledger Solutions, która jest formalnym właścicielem kodu źródłowego a także zajmuje się rozwojem projektu.  Do celów przeprowadzenia finansowania w formie ICO utworzono Tezos Foundation. O tym co wyróżnia Tezos spośród innych projektów można dowiedzieć się bezpośrednio z prezentacji Kathleen Breitman:

W trwającym od 1 do 14 lipca 2017 roku ICO zebrano rekordową jak na tamte czasy kwotę 232 mln USD w bitcoinie i ethereum (65,681 BTC oraz 361,122 ETH) bez ustanawiania górnej granicy (tzw. hard cap), sprzedając 607 mln tokenów w formacie ERC-20. Wkrótce potem projekt stał się celem kilku procesów sądowych, które doprowadziły do opóźnienia uruchomienia usługi. Premiera wersji beta miała miejsce dopiero 30 czerwca 2018 roku, zaś sieć główna (mainnet) ruszyła 17 września tegoż roku.

Demokratyczny system zarządzania onchain

Wszystkie osoby posiadające kryptowalutę mogą mieć wpływ na kierunek jej rozwoju oraz brać udział w procesie zarządzania. Głównym sposobem jest udział w głosowaniu nad zmianami w protokole Tezos a także w samym procesie głosowania.

W pierwszym etapie deweloperzy zgłaszają propozycje zmian w protokole wraz z proponowanym wynagrodzeniem. Następnie obywa się zbiorowe testowanie sugerowanych zmian, gdzie użytkownicy mogą dokonywać ocen i zgłaszać swoje poprawki. Po udanej serii testów, posiadacze tokenów mogą w drodze głosowania zadecydować o tym, czy zaakceptować, czy odrzucić propozycje. W przypadku akceptacji, w protokole odbywa się tzw. gorący swap (ang. hot swap), który implementuje jego nową, zaktualizowaną wersję.

Użytkownicy mogą głosować w kwestiach związanych z działaniem sieci bezpośrednio lub delegować swoje prawo głosu na rzecz innego użytkownika, który z kolei może przekazać te prawa jeszcze innemu użytkownikowi. W przypadku, gdy danej osobie nie podoba się sposób, w jaki głosuje delegat, może ona wycofać swoje poparcie i oddawać głosy bezpośrednio. System ten daje możliwość decydowania o kształcie projektu użytkownikom posiadającym mniejsze środki.

Ulepszona wersja PoS – płynny dowód stawki (Liquid Proof of Stake)

W tradycyjnym modelu PoS (Proof of Stake – dowód stawki), potencjalni walidatorzy (osoby lub podmioty zatwierdzające blok z transakcjami oraz dodające go do łańcucha), wnoszą określoną liczbę monet w ramach zabezpieczenia (stawki), po czym angażują się w proces tworzenia bloku. Walidatorzy uczestniczą w konkursie o to, czyj blok zostanie dodany do łańcucha. Ten, któremu uda się to osiągnąć, zgarnia opłaty w ramach transakcji objętych w bloku proporcjonalnie do zgłoszonej stawki.

Tego typu rozwiązanie posiada pewne minusy, w tym przede wszystkim ograniczenia związane ze skalowalnością. Stąd blockchainy nowej generacji, takie jak EOS, Cardano, Lisk czy NEO opierają się na protokole opartym o delegowany dowód stawki (delegated Proof of Stake dPoS), gdzie wybierana jest określona liczba przedstawicieli, którzy odpowiadają za mechanizm osiągania konsensusu oraz za sprawne działanie całej sieci.

W przypadku Tezos proces tworzenia bloków z transakcjami oraz dodawania ich do łańcucha zwany jest wypiekaniem (ang. baking), zaś posiadacze tokenów określani są mianem piekarzy (ang. bakers). Każdy z nich może delegować prawo do wypiekania bloków innym użytkownikom bez utraty prawa własności do tokenów, zaś po tym jak danemu delegatowi uda się zatwierdzić blok, dzieli się on nagrodą z tymi, którzy powierzyli mu uprawnienia do wypiekania.

Mechanizm stojący za samoczynnie zmieniającym się rejestrem

Samoczynne zmiany w rejestrze możliwe są dzięki zastosowaniu agnostycznej warstwy pośredniej (middleware) operującej pomiędzy poszczególnymi protokołami, zwanej ogólną powłoką sieciową (generic network shell). W ramach typowych blockchainów, istnieją trzy protokoły:

  • sieciowy (network protocol) – służący do tworzenia nowych bloków oraz przesyłu transakcji;
  • transakcyjny (transaction protocol) – określający kryteria ważności transakcji;
  • konsensusu (consesnus protocol) – określający w jaki sposób osiągany jest konsensus.

W przypadku Tezos dwa ostatnie elementy połączone są w jeden, zwany protokołem blockchainowym, który to komunikuje się z protokołem sieciowym za pomocą wspomnianej wyżej powłoki. Ponadto protokół Tezos pozwala na formalną weryfikację poprawności kodu, co poprawia bezpieczeństwo smart kontraktów i wprowadza zabezpieczenie przed lukami w kodzie.

Informacje ogólne:

Nazwa: Tezos (XTZ)

Liczba monet w obiegu: 659.455.305 spośród 800.065.672

Giełdy: Bitmax, Kraken, HitBTC, Gate.io, Bittfinex

Oficjalna strona: https://tezos.com/

Facebook: https://www.facebook.com/tezosfoundation/

Twitter: https://twitter.com/tez0s

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCMeXYClRGsIfqS_sqMeolqQ

Kod źródłowy: https://github.com/tezos/tezos

Kurs Tezos do Tethera, giełda HITBTC, źródło: tradingview.comChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here