Naga MarketsJaka jest dziś najczęściej stosowana w praktyce kryptowaluta na świecie? Jeśli uważasz, że to bitcoin, który stanowi około 70 proc. całej wartości rynkowej świata zasobów cyfrowych, prawdopodobnie się mylisz. W tej kategorii wygrywa bowiem Tether.

Patrząc na miesięczny wolumen obrotu Tether, ten jest o około 18% wyższym niż w przypadku BTC. Jest to więc prawdopodobnie najważniejsza “moneta” w ekosystemie kryptowalut.

„Jeśli nie ma Tetheru, tracimy ogromną ilość dziennego wolumenu – około 1 miliarda USD lub więcej, w zależności od źródła danych”, powiedział Lex Sokolin, główny globalny dyrektor ds. Technologii finansowych w ConsenSys, który oferuje klientom usługi w zakresie technologii blockchain.

Tether

Tether to najczęściej używany na świecie stablecoin. Pomaga też handlować kryptowalutami tam, gdzie rządy tego zakazały. W krajach takich jak Chiny, gdzie wymiana kryptowalut jest nielegalna, ludzie mogą płacić gotówką, aby uzyskać stablecoina. Dzięki temu mogą jednak potem wymieniać Tethery na bitcoiny i inne kryptowaluty.

„Wielu ludziom w Azji podoba się pomysł, że jest to ta nieprzejrzysta, niedostępna dla rządu Stanów Zjednoczonych [waluta]” – powiedział Bloombergowi Jeremy Allaire, dyrektor generalny Circle, która wspiera konkurencyjną monetę typu stablecoin o nazwie USD Coin.

Według Allaire azjatyccy handlowcy stanowią około 70% całego wolumenu handlu kryptowalutami, a Tether był wykorzystywany w 40% i nawet 80% wszystkich transakcji na dwóch największych giełdach świata, odpowiednio Binance i Huobi.

Tether wzbudza jednak wiele kontrowersji. Jak to więc możliwe, że ludzie tak chętnie po niego sięgają?

„Nie sądzę, że ludzie faktycznie ufają Tetherowi – myślę, że ludzie używają Tether, nie zdając sobie sprawy, że go używają” – powiedział Thaddeus Dryja, naukowiec z Massachusetts Institute of Technology. Powiedział, że niektóre giełdy błędnie opisują tego stablecoina na swoich stronach, aby dać klientom wrażenie, że ci używają dolarów, a nie Tetherów.


Tanie i szybkie wpłaty EUR. Księgowanie max, do 3h! To możliwe dzięki ofercie CoinDeal!  Sprawdź!.


Kontrowersje

Sposób, w jaki projekt jest zarządzany, czyni go czarną skrzynką. Chociaż bitcoin nie należy do nikogo, Tether jest wydawany przez prywatną firmę z siedzibą w Hongkongu, której właściciele są również właścicielami giełdy kryptograficznej Bitfinex. Dokładny mechanizm zwiększania i zmniejszania podaży Tether jest niejasny. Kwestia dotyczy dokładnie tego, ile podaży pokrywają rezerwy walut fiat.

W kwietniu Tether ujawnił, że tylko 74% Tetherów jest pokryte gotówką i krótkoterminowymi papierami wartościowymi, podczas gdy wcześniej firma mówiła, że ma 100% rezerwy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here