Naga Marketstelefon z napisem cryptocurrency newsW środę Tether podjął decyzję o zniszczeniu 500 mln tokenów USDT. Jest to odpowiedź na problemy z utrzymaniem stabilnej wartości monety. W zeszły poniedziałek doszło do gwałtownego zawahania kursu USDT w związku z wątpliwościami co do dostępu Tether do usług bankowych. Wokół kryptowaluty od dawna krążą kontrowersje, ale firma stara się je rozwiązać. 

Zmniejszona podaż tokenów 

Od 14 października kurs USDT zaczął spadać poniżej jednego dolara. Przypomnijmy, celem kryptowaluty jest dokładne odzwierciedlenie wartości dolara amerykańskiego. Ma to być alternatywne rozwiązanie przeznaczone dla giełd, które nie oferują dostępu do walut fiat.  

W ciągu ostatnich kilku dni 680 mln USDT zostało przesłanych na portfel kontrolowany przez firmę. Wszystkie przelewy dokonano z adresu należącego do giełdy Bitfinex, która jest powiązana z Tether pod względem kierownictwa i właścicieli.  

Bilans portfela Bitfinex spadł o około 100 tys. bitcoinów od początku września. Stąd pojawiły się spekulacje, że środki te zostały wykorzystane do zdjęcia części USDT z rynku w celu ustabilizowania kursu kryptowaluty na 1,00 USD. Niektórzy uważają, że spółka całkiem chce wycofać się z pomysłu stabilnej monety, ale to raczej nie wchodzi w grę. 

W rezultacie wykonanych przelewów, podaż znajdujących się w obiegu tetherów zmalała o blisko jedną czwartą w ciągu półtora tygodnia. Ocenia się, że w obiegu znajduje się około 2 mld monet. Nie tylko część z nich została wycofana, ale dodatkowo zniszczona przez spółkę. 

Zniszczone tokeny nie mają związku z problemami ze stabilnością ceny 

Kasper Rasmussen z Bitfinex powiedział, że podjęte ruchy „nie mają związku z chęcią zachowania parytetu w stosunku do dolara”. Ostatecznie zarówno giełda, jak i Tether oferują wymianę tokenów w stosunku 1:1. Zaprzeczył pogłoskom, że Tether świadomie ogranicza podaż.  

Wyjaśnił, że tokeny są wycofywane w momencie, gdy ich liczba w obiegu przekracza wartość niezbędną do działania Bitfinex czy Tether. Powodem, dla którego zniszczone monety pochodzą z portfela Bitfinex jest fakt, że giełda jest jednym z głównych klientów spółki.  

Wokół Tether krąży mnóstwo kontrowersji. Badania potwierdziły, że kryptowaluta służy do manipulacji ceną BTC. Ponadto wiele osób wątpi, czy spółka ma odpowiednie fundusze na pokrycie deklaracji o zabezpieczeniu każdego tokena rzeczywistą gotówką. Wypłacalność została potwierdzona przez firmę prawniczą Freeh Sporkin & Sullivan LLP, ale oficjalny audyt nie został jeszcze przeprowadzony. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here