Naga MarketsTether zdecydowanym liderem wśród kryptowalut w 2020 rokuBitcoin nie jest w tym momencie już dominującą kryptowalutą handlowaną na światowych giełdach krypto. W ostatnich miesiącach, BTC zostało zdetronizowane przez Tether.

  • Tether to jeden z najpopularniejszych stablecoinów, czyli walut powiązanych 1:1 do konkretnego aktywa
  • Tether jest powiązany z USD, a więc zawsze zmierza do uzyskania wartości najbliżej 1 USD
  • Stąd jego oznaczenie: USDT

Tether zdetronizował Bitcoina

BTC nie jest już najczęściej stosowaną w tradingu kryptowalutą. Od początku tego roku, to Tether stanowi ponad 50% całego wolumenu obrotu na giełdach kryptowalut, jak wynika z badania The Block Research.

We wrześniu 2020 roku, aż ponad 70% wolumenu na giełdach krypto stanowił Tether (USDT), natomiast Bitcoin jedynie 15%. Zaledwie 4% to pozostałe kryptowaluty.

Tether zdecydowanym liderem wśród kryptowalut w 2020 roku
Udział poszczególnych par kryptowalut w wolumenie. Źródło: The Block Research

Zdaniem ekspertów, głównym uzasadnieniem jest utrata rynkowej pozycji przez giełdy kryptowalut oparte na derywatach, takie jak np. BitMEX. Jeszcze w październiku 2019, Bitmex stanowił aż 41,05% jeśli chodzi o liczbę otwartych pozycji na instrumentach pochodnych na rynku.

Tether zdecydowanym liderem wśród kryptowalut w 2020 roku
Udział danej giełdy kryptowalut w łącznej liczbie otwartych pozycji na instrumenty pochodne. Źródło: The Block Report

W ciągu zaledwie 11 miesięcy, udział ten spadł do jedynie 20,35% we wrześniu 2020 roku, natomiast szacunkowe dane dla października mówią o spadku nawet do 15,39%.

Zobacz również: Kurs Bitcoina (BTC) wielokrotnie manipulowany, wskazują badania naukowca

Jak twierdzi dyrektor badań rynkowych w The Block Research, Larry Cermak, BitMEX jako zabezpieczenie (ang. collateral) akceptuje tylko Bitcoina i dominacja tej giełdy w 2017 roku to już przeszłość, a z nią dominacja Bitcoina jako najpopularniejszej krypto.

W tym momencie głównymi konkurentami BitMEXa i jego głównym zagrożeniem są OKEx, Huobi i Binance, które stopniowo zabierają udziały w rynku od BitMEXa. Wszystkie z nich akceptują Tether jako zabezpieczenie transakcji.

Tether zdecydowanym liderem wśród kryptowalut w 2020 roku
Notowania BTC/USD. Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here