Naga MarketsMimo niezwykle wysokiej popularności stablecoinów takich jak m.in. Tether (USD) będących cyfrowymi odpowiednikami walut fiducjarnych takich jak np. doalr amrykański, Jim Cramer, prowadzący legendarny już program Mad Money uważa, iż to właśnie Tether (USDT) jest “piętą achillesową” kryptowalut, co w jego ocenie jest bardzo niepokojące.

Tether najsłabszym ogniwem kryptowalut

Inwestorzy chcący realizować zyski z inwestycji na rynku kryptowalut bardzo często wykorzystują stablecoiny takie jak m.in. Tether (USDT) zamiast tradycyjnych walut fiducjarnych (fiat) jak euro czy dolar.W ten sposób nierzadko usprawniają kwestie podatkowe i oddalają moment powstania obowiązku podatkowego. Mimo, iż stalbecoiny odwzorowują kurs popularnych walut jak np. dolar amerykański, to według prawa podatkowego bardzo często traktowane są jako kryptowaluty, a wymiana jednej kryptowaluty na inną nie rodzi obowiązku podatkowego.

W ten sposób można właściwie aktywnie handlować na rynku kryptowalut bez konieczności regularnego płacenia podatku. Ten uiścić będzie bowiem trzeba dopiero w momencie, gdy faktycznie zrealizujemy zysk i wymienimy kryptowaluty na fiaty.

Jim Cramer uważa jednak, że Tether, który jest gigantycznym stablecoinem, może być w zasadzie piętą achillesową kryptowalut, co w jego ocenie jest niepokojące.

Zwraca on w tym miejscu uwagę na to, iż stablecoiny takie jak USDT powinny mieć pełne pokrycie w walucie, której kurs odwzorowują bądź jakimkolwiek innym aktywie. Istnieją jednak obawy, że emisja USDT nie jest 1:1 pokrywana przez dolary (lub podobnie płynne aktywa).

Eric Rosengren, prezes Banku Rezerwy Federalnej w Bostonie, przyznał nawet w zeszłym miesiącu, że tether nie jest to dobry dla stabilności systemu finansowego.

– Powodem, dla którego mówiłem o Tether i stablecoinach jest to, że jeśli spojrzysz na ich portfel, to w zasadzie wygląda on jak portfel najlepszego funduszu rynku pieniężnego, ale może bardziej ryzykowny. Tether posiada szereg aktywów, których spready podczas pandemii znacznie się rozszerzyły – wskazał wówczas Rosengren.

Innymi słowy, Rosengren wskazał, że znaczna część aktywów rezerwowych USDT może nie zwrócić swojej deklarowanej rentowności podczas masowej wyprzedaży, takich jak w przypadku tzw. runu na banki, gdzie posiadacze USDT chcieliby masowo wymieniać posiadane aktywa na dolary.

Wszystko to dzieje się w czasie, gdy firma księgowa Grant Thornton podpisała się w zeszłym tygodniu pod raportem USDC na temat rachunku rezerwowego.

USDC czyli USD Coin to również cyfrowym stablecoinem powiązanym z dolarem amerykańskim, którego aktywa denominowane w dolarach amerykańskich przechowywane na wydzielonych kontach uczciwie odzwierciedlają 22 miliardy dolarów USDC w obiegu.

Fakt ten sprawia, że USDC może stać się godnym rywalem, który być może kiedyś zastąpi USDT na pozycji lidera wśród stablecoinów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin nowości | mercator medical kurs akcji | korona czeska kurs | oncoarendi akcje | biomed lublin notowania spółki publiczne | kurs polenergia | giełda komentarze | notowania dom development |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułEURAUD – czy decyzje ECB potwierdzą kierunek ? -22.07.21
Następny artykułEthereum (ETH) wzrośnie o ponad 860% do 2022 roku, przewiduje analityk kryptowalutowy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here