Naga Markets

Tether odzyskał prawie całą wartość rynkową utraconą podczas krachu na rynku kryptowalutTether posiadał aktywa o łącznej wartości około 81,4 miliarda dolarów, które wspierały jego token USDT na dzień 21 kwietnia 2023 roku, według trackera danych CoinMarketCap. Kwota ta osiągnęła szczyt w wysokości około 83 miliardów dolarów w maju zeszłego roku, gdy rozpad Terry skłonił inwestorów do porzucenia kryptowalut na całym świecie. W rezultacie, aktywa Tethera spadły o prawie 20% w drugim kwartale ubiegłego roku.

Kapitalizacja stablecoina wynosi już ponad 81 miliardów dolarów

Odzyskanie wartości rynkowej jest świadectwem dominującej roli, jaką Tether odgrywa na rynku kryptowalut jako środek do przeprowadzania transakcji i przechowywania wartości. USDT, najczęściej handlowany stablecoin wśród inwestorów, ma na celu utrzymanie wykupu jeden do jednego z dolarem amerykańskim, polegając na rezerwie gotówki i ekwiwalentów pieniężnych.USDT na krótko spadł poniżej 1 dolara, gdy TerraUSD implodował, a także ponownie w listopadzie, gdy giełda kryptowalut FTX upadła. Jakość aktywów wykorzystywanych przez Tether do tworzenia rezerwy była w przeszłości kwestionowana, a regulatorzy na całym świecie skierowali uwagę na emitentów stablecoinów.

Tether skorzystał w tym roku z zawirowań w sektorze bankowym, które wpłynęły na rywali, takich jak USD Coin firmy Circle, a także z rajdu, który przyczynił się do wzrostu Bitcoina – wiodącej waluty pod względem kapitalizacji rynkowej – o około 70%. Według Alexa Thorna, dyrektora badań w Galaxy Digital, ilość Tetheru w obiegu zazwyczaj rośnie podczas hossy i spłaszcza się lub nieznacznie spada na rynkach niedźwiedzich.

Źródło: CoinMarketCap
Źródło: CoinMarketCap

Znaczni inwestorzy, często określani mianem wielorybów, również wychodzili z zyskownych transakcji i lokowali wpływy w Tetherze, poinformował Henry Elder, szef zdecentralizowanych finansów w Wave Digital Assets. W tym samym czasie Tether odnotował również rekordowy wzrost podaży, która od początku roku zwiększyła się o ponad 22%.

Tether wykorzystuje zamieszanie w środowisku regulacyjnym w Stanach Zjednoczonych

Tymczasem zmieniające się środowisko regulacyjne w Stanach Zjednoczonych kontynuuje rzucanie kłód pod nogi amerykańskim inwestorom kryptowalutowym. W rezultacie coraz większa ilość z nich przenosi się za granicę. Sam Tether ma swoją siedzibę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Circle, który odnotował w tym roku około 30-procentowy spadek aktywów USDC, jest prowadzony z Bostonu.

Obserwujemy hurtowe przesunięcie z USDC na inne, mniej skoncentrowane na Stanach Zjednoczonych stablecoiny. To będzie się rozgrywać tak długo, jak Stany Zjednoczone pozostaną irracjonalnie wrogo nastawione do kryptowalut, a w szczególności do stablecoinów – dodał Elder.

Przesłuchanie Izby Reprezentantów w zeszłym tygodniu, które koncentrowało się na stablecoinach, wskazało na głęboki rozdźwięk między republikańskimi i demokratycznymi ustawodawcami. To prawdopodobnie źle wróży dla ustawodawstwa.

W tym samym czasie amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz stanowe organy regulacyjne nasiliły działania egzekucyjne. Paxos Trust Co. wstrzymał emisję swojego stablecoina BUSD pod marką Binance po naciskach ze strony Nowego Jorku i SEC. Kapitalizacja rynkowa BUSD spadła o około 60% od początku roku, według CoinMarketCap.

Tether był ogromnym beneficjentem podejścia do egzekwowania prawa w Stanach Zjednoczonych, ponieważ nie tylko wydaje się być odizolowany od SEC, ale także nie doświadczył żadnych poważnych incydentów w ostatnim czasie, wzbudzając zaufanie wśród inwestorów – powiedział Conor Ryder, analityk Kaiko.

Stablecoin wydawał się również korzystać z ostatniej fali instytucji finansowych odwracających się od klientów kryptowalut. To pozostawiło stablecoiny takie jak Tether jako jedną z niewielu realnych alternatywnych opcji wejścia w kryptowaluty.

Można uznać to za ironię, ponieważ Tether jest pod wieloma względami nadal postrzegany przez wielu obserwatorów rynku jako czarna skrzynka. Jego rezerwy nie zostały poddane niezależnemu audytowi. Kilka lat temu firma osiągnęła ugodę z Nowym Jorkiem w sprawie dotyczącej mieszania funduszy i kłamania na temat swoich rezerw. Firma nie przyznała się do żadnych zarzutów.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

  • Powiązane zagadnienia:
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.