Naga MarketsmanipulacjaPo raz kolejny w tym roku pojawiają się opinie ze strony Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ), jakoby kryptowaluta Tether była odpowiedzialna na niekontrolowane wzrosty Bitcoina w 2017 roku. Podczas, gdy BTC zalicza silne spadki już drugi tydzień z rzędu oscylując obecnie w okół poziomu 4400 USD, DOJ prowadzi dalsze śledztwo.


Podejrzana zależność Tethera i giełdy Bitfinex

Amerykańska prokuratura podejrzewa, iż ścisłe zależności między Bitcoinem, a Tetherem oraz giełdą kryptowalutową Bitfinex mogły zostać użyte do nielegalnego manipulowania cenami wirtualnych walut.

Teza, którą próbuje udowodnić DOJ wydaje się prawdziwa, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż Bitfinex ma ten sam zespół zarządzający co Tether Ltd. Kiedy nowe monety Tetheru trafiają na rynek, są głównie wydawane na Bitfinexie. Na tę chwilę główny doradca giełdy, a także prawnicy giełdy i Tethera Ltd. nie odpowiadają na telefony i e-maile z prośbą o komentarz.

Ciężko ustalić czy urzędnicy państwowi badają wyłącznie działalność, która miała miejsce na Bitfinexie, czy także właściciele giełdy są podejrzani o działania niezgodne z prawem. Na razie instytucje państwowe nikogo nie oskarżyły, a całe dochodzenie może skończyć się bez większego rezultatu.

Zeszłoroczne wzrosty na BTC spowodowane spoofingiem?

maskaGłównym przedmiotem dochodzenia Departamentu Sprawiedliwości jest to, czy dramatyczny wzrost liczby tokenów cyfrowych w ostatnich latach był spowodowany wyłącznie rzeczywistym popytem czy też był częściowo podsycany przez sztuczki rynkowe. Przeanalizowany został szereg znanych strategii handlowych, w tym spoofing – nielegalna praktyka zalewania rynku sztucznymi zamówieniami w celu oszukania innych uczestników.

Tether jest powszechnie używany przez inwestorów do przewidywania ruchów cenowych dla innych kryptowalut. Dzieje się tak dlatego, że token jest bardziej stabilny niż inne cyfrowe monety i pozostaje poza tradycyjnym systemem bankowym, dzięki czemu stosunkowo łatwo jest przenosić środki pomiędzy różnymi giełdami kryptowalut.

Departament Sprawiedliwości m.in. analizuje jak Tether Ltd. tworzy nowe monety i dlaczego wchodzą one na rynek głównie za pośrednictwem giełdy Bitfinex.

Wcześniej w połowie tego roku  Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wszczął postępowanie karne w celu ustalenia, czy handlowcy manipulują cenami Bitcoina i innych walut cyfrowych.Miesiąc później znaleziono dowody, które wskazywały na to, że wzrosty wyceny BTC są “ściśle skorelowane” z tworzeniem Tethera.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBinance Coin (BNB) – opis kryptowaluty
Następny artykułCBA wchodzi do mieszkania Marka Chrzanowskiego. Afera KNF
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here